Wiadomości z Chorzowa

Jaką karmę wybrać dla owczarka niemieckiego?

  • Dodano: 2021-08-19 10:00

Odpowiedni sposób żywienia psa i rodzaj karmy, którą powinno się go karmić jest uzależniony przede wszystkim od wieku psa, zdrowia i jego ogólnej kondycji. Bardzo ważny czynnik, wpływający na wybór właściwej karmy to także rasa czworonoga. Poszczególne rasy różnią się między sobą nie tylko cechami szczególnymi, ale również predyspozycjami i potrzebami żywieniowymi, które są odmienne w zależności od budowy układu pokarmowego i jego budowy. Jedna z ras, która wymaga specjalistycznego żywienia to owczarek niemiecki. Jak powinno wyglądać żywienie owczarka niemieckiego? Która karma jest najlepsza dla szczeniaka owczarka niemieckiego a która dla dorosłego owczarka niemieckiego i co powinny one zawierać?

Najlepsza karma dla owczarka niemieckiego

Karma dla owczarka niemieckiego musi przede wszystkim zawierać właściwą ilość białka zwierzęcego wysokiej jakości. To ten składnik umożliwia psu zachować mięśnie w jak najlepszej kondycji przez wiele lat, co jest istotne, jako że są to zwierzęta, które potrzebują dużo ruchu. Karma dla owczarka niemieckiego powinna zawierać również niezbędne kwasy tłuszczowe Omega 6 i 3, które mają duże znaczenie dla zdrowej sierści psa. Oprócz tego powinna zawierać również odpowiednie ilości złożonych węglowodanów i minerałów we właściwych proporcjach. 

Bardzo szeroki wybór karm najlepszej jakości posiada w swojej ofercie sklep zoologiczny Apetete, który często oferuje klientom korzystne promocje, które znaleźć można w działach: karma sucha i mokra karma dla dorosłych psów dużych ras i szczeniaków.

Jaką karmę dla owczarka niemieckiego wybrać?

Karma dla owczarka niemieckiego musi być odpowiednio dobrana do jego wieku, a także aktywności fizycznej w przeciągu dnia. Nadwaga u psa może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na jakość i ilość podawanego pokarmu już od "wieku szczenięcego". Dieta najmłodszych psów musi być właściwie zbilansowana. Powinna zawierać dużo wapnia, białka i fosforu, ponieważ to właśnie te składniki odpowiadają za właściwy rozwój szkieletu oraz mięśni. Owczarki niemieckie nie najlepiej radzą sobie z trawieniem bardzo tłustych posiłków, tak więc karma wybrana dla psów tej rasy musi być lekkostrawna i posiadać błonnik, który wspomaga pracę całego przewodu pokarmowego. Najlepszym wyborem będzie sucha karma pełnoporcjowa, która posiada zbilansowany i kompletny skład.

Ile powinien jeść owczarek niemiecki?

W żywieniu każdego psa - w tym również owczarków niemieckich - bardzo istotne jest to, aby podawać posiłki w regularnych odstępach i we właściwej ilości. Co to dokładnie oznacza? Wszystko uzależnione jest od tego, w jakim wieku jest Twój pies. Psa dorosłego najlepiej jest karmić raz lub dwa razy dziennie, zawsze o stałej porze. Malutkie szczeniaki (mające około ośmiu tygodni) powinno się karmić trzykrotnie każdego dnia - rankiem, około południa i pod wieczór. Po osiągnięciu wieku dwóch miesięcy psy można karmić już raz na mniej więcej 12 godzin. 

Karma dla owczarka niemieckiego w suchej postaci powinna być uzupełniona odrobiną wody, jeżeli Twój pupil ma mniej niż 2 miesiące. Ułatwi to przyswojenie karmy, jej przełykanie i trawienie. 

Poza częstotliwością podawania karmy, ważna jest także jej odpowiednia ilość. Zazwyczaj wskazówki odnośnie tego, ile gramów powinna ważyć jedna porcja, można znaleźć na opakowaniu karmy. Uwzględnia ona wagę psa oraz wagę jednej porcji. Dorosłe owczarki niemieckie ważą od 20 do 40 kg (mniejsza waga dotyczy samic). Nie sposób określić dokładnej ilości pokarmu, jaką powinien dostać pies w jednej porcji. Wszystko zależy od tego, czy karmisz głównie karmą suchą, czy mokrą - lub też przygotowujesz pełnowartościowe posiłki samodzielnie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.