Wiadomości z Chorzowa

Kabel sieciowy UTP – jaki przewód do internetu wybrać?

  • Dodano: 2023-04-24 07:45, aktualizacja: 2023-04-24 07:58

Chociaż dużo mówi się o bezprzewodowym korzystaniu z internetu, nie byłoby stabilnych połączeń bez dobrego okablowania. Co warto wiedzieć na temat kabli UTP do sieci domowej? Czym się charakteryzują? Zobacz najważniejsze informacje o kablach sieciowych!

Kabel sieciowy a kabel telefoniczny

Kabel sieciowy potrzebny jest do tego, aby do internetu podłączyć router, telewizor, komputer czy konsolę do gier. Szybkość połączenia internetowego i jego stabilność zależy oczywiście od jakości sygnału od operatora, ale również od przewodu, który odpowiada za przesył danych. Jeśli pracujesz na home office, lubisz grać online albo oglądać filmy i seriale na platformach streamingowych, warto zwrócić uwagę na to ten element. Tylko dobry kabel umożliwi wykorzystanie w pełni potencjału łącza od operatora. Chociaż to podstawowa sprawa, wielu użytkowników może o tym nie wiedzieć!

Pamiętaj też, że kabel sieciowy, o którym wspominamy w dalszej części tekstu, to coś innego niż kabel telefoniczny. Chodzi o przewód z końcówką RJ45. Ma on inną budowę i jest lepiej przystosowany do obsługi dużych prędkości niż zwykły kabel telefoniczny RJ11.

Kabel sieciowy UTP – co to znaczy?

Kable sieciowe zwane także kablem Ethernet można podzielić na trzy kategorie:

  • kable UTP (Unshielded Twisted Pair);
  • kable FTP (Foiled Twisted Pair);
  • kable STP (Shielded Twisted Pair).

Kable UTP są podstawowym wariantem powszechnie stosowanym do użytku domowego. Jest to skrętka nieekranowana stosowana wewnątrz pomieszczeń. Kable FTP są ekranowane folią i używane do tworzenia sieci lokalnych na przykład w biurach. Najdroższym wariantem są przewody STP, gdzie skrętka jest całościowo ekranowana folią, a do tego ekranowane są jeszcze poszczególne pary przewodów. To ostatnie rozwiązanie stosuje się w przemyśle, w sytuacjach, gdy potrzebna jest dodatkowa ochrona przed polem elektromagnetycznym.

Dla użytkowników domowych kabel UTP powinien w zupełności wystarczyć. Pamiętaj jednak, że w obrębie sprzedawanych kabli tego typu również występują różnice. Planując zakup, zwróć uwagę na takie elementy jak:

  • kategoria kabla sieciowego – im wyższa, tym więcej danych można przesłać; przykładowo kategoria 6a umożliwia przesyłanie do 10 Gb/s, a kategoria 8 – do 40 Gb/s.
  • długość kabla;
  • odpowiednia końcówka – chcąc łączyć dwa urządzenia, upewnij się, że po obu stronach znajduje się wtyk RJ45.

Dlaczego kabel UTP jest ważny?

Kupując dostęp do internetu czy rozbudowując domową sieć, bardzo często skupiamy się na korzystnej umowie z operatorem i ewentualnie na właściwym doborze urządzeń sieciowych – routera, a często też wzmacniacza sygnału, rozgałęziacza czy punktu dostępowego. To wszystko istotne elementy, jednak nie można zapominać o znaczeniu, jakie mają kable sieciowe. Może okazać się, że to niewłaściwie dobrany przewód generuje zakłócenia czy niską przepustowość łącza. Wiedząc o tym, że kabel UTP także ma znaczenie, można uniknąć pochopnych decyzji jak wymiana routera czy zmiana operatora internetu. Zwłaszcza, że wymiana kabla jest dość tania. Przewody UTP o długości do 3 metrów kupuje się za około 30 zł. Natomiast dłuższe kable, 10-15-metrowe, to koszt dochodzący do 100 zł. Jak widać kwota jest niewielka, a zmiana kabla na wariant o większej przepustowości może zdziałać cuda!

Podstawowa wiedza na temat kabli do internetu może się przydać każdemu. Dzięki jej zastosowaniu w praktyce można niewielkim kosztem sprawić, że sieć będzie działać szybciej i sprawniej.

Sprawdź kable internetowe UTP i STP w sklepie MediaMarkt, by wybrać najlepszy dla siebie!

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.