Wiadomości z Chorzowa

Kask rowerowy - sprawdź, dlaczego warto w nim jeździć

  • Dodano: 2022-07-04 16:00, aktualizacja: 2022-07-05 13:55

Wiadomo, że kaski rowerowe są niezbędnym wyposażeniem każdego rowerzysty. To element, który przydaje się podczas jazdy rowerem w każdych warunkach atmosferycznych. Kasi pozwalają przede wszystkim zapobiegać poważnym urazom głowy w trakcje ewentualnego wypadku. W związku z tym są szczególnie ważne nie tylko dla dorosłych osób, ale również dla dzieci, które są bardziej ruchliwe w młodszym wieku. Warto więc używać kasku niezależnie od trasy, jaką wybieramy!

Co zapewnia noszenie kasku podczas jazdy rowerem?

Przepisy, które dotyczą używania kasków rowerowych obowiązują w większości w Stanach Zjednoczonych, a także wielu innych krajach na całym świecie. Kaski rowerowe mogą zmniejszyć liczę obrażeń nawet o 86%. Używając kasków można zapobiec wielu poważnym wypadkom. 

Kaski rowerowe dla dorosłych (z oferty https://cycleshop.pl/kaski-rowerowe,c113.html) oraz kaski rowerowe dla dzieci (z oferty https://cycleshop.pl/kaski-rowerowe-dzieciece,c205.html) chronią naszą głowę, a także twarz. W związku z tym ochraniamy najważniejsze elementy naszego ciała podczas rowerowego wypadu. Kaski zostały zaprojektowane w taki sposób, aby rozprowadzać energię zderzenia na czaszkę oraz twarz, by zapobiegać urazom mózgu podczas ewentualnego wypadku. 

Używając kasku rowerowego zmniejszamy kilkakrotnie ryzyko poważnego urazu głowy podczas zdarzenia. Będziemy także czuć się bezpieczniej na drodze i prezentować bardziej profesjonalnie. Dlatego też kask pozwala nie tylko na dbania o swoje bezpieczeństwo, ale także świadczy o tym, że jesteśmy obeznani w temacie dotyczącym bezpieczeństwa na drodze podczas poruszania się rowerem.

Rodzaje kasków rowerowych

Na rynku są dostępne między innymi kaski rowerowe full face czy też open face. Kask full face chroni całą głowę. Świetnie sprawdzi się podczas downhillu. Kask ten posiada konstrukcję pozwalającą chronić głowę, a także szczękę. Kaski open face to sprzęt otwarty nie tylko do miejskiej jazdy. Wykonany został z mieszaniny włókien kompozytowych. Posiada wypinane wnętrze. Jest również odporny na zarysowania. Umożliwia zwiększenie komfortu użytkowania. Kask rowerowy full face jest używany przez osoby, które uprawiają jazdę wyczynową, downhill, enduro oraz pozostałe odmiany kolarstwa górskiego.

W związku z tym można powiedzieć, że kaski rowerowe pochłaniają energii podczas wypadku. Są również te bardziej nowoczesne, które mają wewnątrz specjalny system, który wyczuwa, jak mocno głowa uderza o ziemię. Tego typu informacje są następnie przesyłane do elektronicznej jednostki sterującej (ECU), która dostosowuje napompowanie kasku w celu ochrony użytkownika. Istnieją różne rodzaje kasków rowerowych, każdy zaprojektowany do określonego celu. Niektóre popularne rodzaje kasków rowerowych są przeznaczone do jazdy na rowerze szosowym, kolarstwa górskiego itp. 

Najważniejszym elementem kasków rowerowych jest ich ochrona dla głowy. Kask rowerowy miejski (ze sklepu https://www.cycleshop.pl/kaski-rowerowe-miejskie,c204.html) pozwala na duże zmniejszenie ryzyka uszkodzenia czaszki podczas wypadku. W przypadku upadku z roweru kask będzie chronił głowę przed ciężkimi obrażeniami. Większość rowerzystów mieszkających w miastach powinna nosić kask podczas dojeżdżania rowerem do pracy. Pozwoli to uniknąć obrażeń głowy w przypadku upadku z roweru i uderzenia głową o ziemię albo też inny przedmiot.  Podczas jazdy na rowerze po ulicach albo też ścieżkach, na których występuje ruch, szczególnie w pobliżu przystanków autobusowych warto stosować kask rowerowy miejski.

Kask rowerowy - Podsumowanie

Kaski rowerowe dla dzieci oraz dorosłych to ważne elementy bezpieczeństwa. Należy więc je nosić podczas jazdy na rowerze. Kask rowerowy ma przede wszystkim za zadanie chronić naszą głowę przed poważnymi obrażeniami spowodowanymi podczas upadku lub kolizji. Pozwala także zmniejszyć ryzyko złamań czaszki, jeśli rowerzysta spadnie z roweru. Podczas zakupu kasku rowerowego, ważne jest, aby zmierzyć rozmiar głowy dziecka i wybrać taki, który będzie dobrze pasował.

W trakcie zakładania kasku rowerowego na głowę należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Najważniejszym elementem podczas jazdy jest ochrona głowy. Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, to komfort noszenia kasku, jakość konstrukcji oraz gwarancja na sprzęt.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.