Wiadomości z Chorzowa

Kraków - miasto dobre na każdą okazję

 • Dodano: 2020-05-18 14:00

Zastanawiasz się czy Kraków jest miastem dla Ciebie i czy na pewno będziesz tam miał coś do roboty? Odpowiedź jest prosta i definitywna: oczywiście! Kraków jest miastem dla każdego, dobrym na wszelkie okazje. Jeżeli oczekujesz niesamowitych atrakcji turystycznych, zacisznych kątów i zielonych przestrzeni, wybornej zabawy, relaksu czy nowych niezapomnianych doznań, to nie zawiedziesz się na niezwykłym mieście. Kraków ściąga tłumy turystów z całego świata i świetnie dostosowuje się do oczekiwań każdego podróżnika.

Kraków dla miłośników zwiedzania

Największą liczbę osób odwiedzających Kraków stanowią tzw. klasyczni turyści, którzy w planach mają zwiedzenie wszystkich najważniejszych zabytków, jak na prawdziwego turystę przystało. Miasto w zabytkach nie próżnuje i dostarcza atrakcji na wiele dni aktywnego odkrywania nowych niesamowitych miejsc. Na Twojej liście, szczególnie jeżeli odwiedzasz miasto po raz pierwszy nie może zabraknąć:

 • Rynek Główny wraz z Sukiennicami, Podziemnym Muzeum, Wieżą Ratuszową i Bazyliką Mariacką. Będąc przy rynku warto też zajrzeć do Barbakanu, pod Bramę Floriańską, Teatr Słowackiego, na Mały Rynek i po Collegium Maius - najstarszego uniwersytetu w Polsce.

 • Wzgórze Wawelskie wraz Zamkiem Królewskim, Katedrą Wawelską, Wieżą Zygmuntowską oraz krypty z grobami królewskimi.

 • Dzielnica Kazimierz wraz z Żydowskimi Synagogami, ulicą Szeroką, Placem Nowym, Cmentarzem Nowym, Kościołem Bożego Ciała i Kościołem na Skałce. Na Kazimierzu znajduje się też mnóstwo ciekawych i klimatycznych restauracji oraz kafejek, w których można odsapnąć pomiędzy zwiedzaniem i odkryć nowe, nietypowe smaki.

 • Podgórze wraz z Placem Bohaterów Getta, Apteką pod Orłem, murami dawnego Getta, Fabryką Schindlera, Parkiem Bednarskiego, Kościołem Św. Józefa i Kopcem Krakusa.

 • Nowa Huta wraz z Muzeum PRL-u, Teatrem “Łaźnia Nowa”, restauracją Stylową oraz zabytkowym Kombinatem Metalurgicznym.

Cały ten “pakiet podstawowy”, który stanowi swojego rodzaju kompendium wiedzy na temat miasta, można zwiedzić na własną rękę, sprawdzając strony internetowe każdego zabytku, lub z prywatnym przewodnikiem po Krakowie, który pokaże Ci to co najważniejsze w ciągu jednego dnia. Warto się także wybrać na wycieczkę po krakowskich muzeach, których w mieście jest przynajmniej 70.

Kraków dla wygodnickich

Jeżeli cenisz sobie komfort w trakcie podróży ponad wszystko, Kraków także stanie na wysokości zadania. W mieście znajduje się wiele luksusowych hoteli, zarówno w centrum miasta jak i na jego obrzeżach. Najwygodniejszym sposobem poruszania się po Krakowie jest prywatny transport, który zapewnia osobisty odbiór z hotelu, komfortowy przejazd nowoczesnym autem i pomoc zwykle przyjaznego kierowcy. Ten środek transportu możesz również wykorzystać do wybrania się na zorganizowaną wycieczkę poza miasto, do najważniejszych miejsc w okolicach. Jedną z takich firm w Krakowie jest KrakowDirect lider profesjonalnego transportu dla turystów. Znalezienie eleganckich restauracji również nie jest problemem. Samo Stare Miasto jest pełne takich miejsc, a lunch czy śniadanie zjedzone w ogródku jednej z restauracji na Rynku Głównym, to najlepszy sposób na rozkoszowanie się atmosferą miasta w komfortowych warunkach.

Kraków dla smakoszy

Na Krakowie nie zawiedzie się także żaden smakosz. W mieście znajdziemy mnóstwo najwyższej klasy restauracji serwujących kuchnię z całego świata. Nie muszą obawiać się także miłośnicy barów mlecznych, które pozwalają poznać tradycyjne smaki i przy okazji zaoszczędzić . Oprócz tego, Kraków słynie z tzw. “street foodu”, z legendarnymi zapiekankami z Kazimierza, krakowskim kumpirem i kiełbaskami z Niebieskiej Nyski na czele. Nie można oczywiście zapominać o krakowskich obwarzankach, które znajdziesz w tradycyjnych niebieskich budkach rozmieszczonych po całym mieście.

Kraków dla zakochanych

Jeżeli szukasz miejsc, do których można zabrać swoją drugą połówkę, Kraków daje Ci mnóstwo możliwości. Miasto obfituje w przytulne kawiarenki, w których można przesiadywać godzinami przy dobrej kawie/winie, nastrojowej muzyce i klimatycznym wystroju. Na Starym Mieście i Kazimierzu znajdziesz również multum wybornych eleganckich restauracji, odpowiednich na najbardziej uroczystą rocznicę. Parki miejskie zapraszają zakochanych na malownicze przechadzki, a Bulwary Wiślane są idealne na wieczorne romantyczne spacery. Liczne koncerty dają także niezliczone możliwości na spędzenie miłego wieczoru z ukochaną/-ym, czy to w klimatycznych piwnicach jazzowych czy w operze lub filharmonii. W Krakowie znajduje się także wiele kin, a niektóre z nich oferują też nocne seanse.

Kraków dla całej rodziny

Jeżeli wybierasz się do Krakowa całą rodziną, to przygotuj się na niezapomniane wrażenia. Liczne koncerty, festiwale, targi, jarmarki, pochody i różnego rodzaju biegi są tam na porządku dziennym. Będąc w mieście wraz z dziećmi, warto rozważyć:

 • Krakowskie muzea, np. Muzeum Lotnictwa, Historyland, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Obwarzanka, Smocza Jama

 • Wodne atrakcje, np. Park Wodny, krakowski Tramwaj Wodny, rejs po Wiśle, rafting

 • Pikniki na świeżym powietrzu, np. na krakowskich Błoniach, Plantach, Zakrzówku, polach nowohuckich, lasku Wolskim czy w jednym z miejskich parków,

 • Wycieczki rowerowe do Tyńca, wzdłuż Bulwarów Wiślanych lub szlakiem kopców krakowskich,

 • Krakowskie teatry, kina i filharmonię,

 • Miejsca edukacyjne, np. Wioski Świata – Park Edukacji Globalnej, Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema

 • Ogrody, np. Ogród Zoologiczny, Ogród Botaniczny.

Kraków dla aktywnych

Jeżeli nie potrafisz usiedzieć w jednym miejscu i jedyną formą wakacji, którą uznajesz, jest aktywny wypoczynek, w Krakowie będziesz czuł się jak ryba w wodzie. Oto kilka propozycji na utrzymanie formy i nowe aktywne doświadczenia w Krakowie:

 • Wycieczki rowerowe na dłuższe trasy, np. wzdłuż Bulwarów Wiślanych (17 km), do Opactwa w Tyńcu (12 km), do Pieskowej Skały (25 km), do Kalwarii (40 km) lub po fortach Twierdzy Kraków (22 km),

 • Kajaki - trasa do Opactwa w Tyńcu lub Nowej Huty,

 • Piesze wędrówki po krakowskich Kopcach, lasku Wolskim czy Mogilanach,

 • Wspinaczka na Skałkach Twardowskiego

Dodatkowo, w mieście znajdują się liczne baseny, siłownie, strzelnice czy gokarty..W każdej chwili można też pobiegać w krakowskich parkach lub wzdłuż Bulwarów Wiślanych.

Podsumowując: bez względu na preferencje odwiedzających, Kraków gotowy przyjąć każdego i dostarczyć mu odpowiednich atrakcji. Sprawdź co przygotował dla Ciebie!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.