Kreatyna to popularny suplement diety, który jest chętnie wykorzystywany przez pasjonatów siłowni, a także przez początkujących miłośników aktywnego trybu życia i osoby na redukcji. To dobrze przebadany związek, który może przyczyniać się do zwiększenia beztłuszczowej masy ciała, a także do wzrostu wytrzymałości, siły i wydolności organizmu sportowca. To substancja syntetyzowana w ludzkim organizmie, którą można dostarczać do ustroju również wraz z codziennym jadłospisem, a także w postaci suplementów diety.
Kreatyna - co to? Czym jest kreatyna?
Kreatyna to organiczny związek chemiczny, który może naturalnie powstawać w organizmie człowieka z trzech aminokwasów, takich jak glicyna, metionina i arginina. To substancja znana także jako kwas beta-metyloguanidynooctowy, która jest produkowana w nerkach, wątrobie i trzustce. Głównym miejscem jej występowania są natomiast mięśnie szkieletowe.
Kreatyna cieszy się dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie. To związek wykorzystywany zarówno przez początkujących pasjonatów wysiłku fizycznego, jak i przez doświadczonych zawodników, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej.
Źródła kreatyny
Kreatyna może być naturalnie syntetyzowana w organizmie człowieka, jednak ze względu na fakt, iż ilości związku wytwarzane w ustroju są niewielkie, wśród osób, które wyróżniają się zwiększonym zapotrzebowaniem na składnik, m.in. wśród sportowców, rekomenduje się dostarczanie substancji do ustroju również z zewnątrz - kreatynę można znaleźć w pożywieniu, w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby czy przetwory mleczne, a także w suplementach diety.
Działanie kreatyny
Kreatyna może wspierać rozwój tkanki mięśniowej, a także przyczyniać się do zwiększenia siły i wytrzymałości. Substancja może zwiększać produkcję ATP, jak również może poprawiać wydolność fizyczną i wspomagać właściwą pracę mózgu. Co więcej, kreatyna może zmniejszać ryzyko urazów i pozytywnie oddziaływać na proces regeneracji mięśni po zakończeniu wykonywania aktywności fizycznej, co może korzystnie wpływać na motywację do wykonywania ćwiczeń, a także może przyśpieszać osiągnięcie zamierzonych rezultatów treningowych. Składnik może być pomocny również wśród osób na redukcji, które chcą zminimalizować straty tkanki mięśniowej podczas odchudzania. Wstępne badania sugerują również, iż kreatyna może korzystnie oddziaływać na funkcje poznawcze wśród osób starszych.
Poszukując najlepszego preparatu z kreatyną warto zapoznać się z ofertą marki OstroVit - https://ostrovit.com/pl/menu/kreatyna-18777.html. Duży wybór produktów wysokiej jakości, sprawia, że każdy sportowiec znajdzie suplement diety odpowiadający jego potrzebom.
Suplementacja kreatyną - rodzaje kreatyny
Kreatyna to popularny związek, który może występować w różnych formach. Najczęściej stosowany przez osoby aktywne fizycznie jest monohydrat kreatyny, który stanowi połączenie kreatyny z cząsteczką wody. Dużym zainteresowaniem konsumentów cieszy się również jabłczan kreatyny, będący połączeniem kreatyny z kwasem jabłkowym w jedną molekułę, a także cytrynian kreatyny, który stanowi zestawienie cząsteczki kreatyny z kwasem cytrynowym. Wśród dostępnych suplementów diety można znaleźć również m.in. pirogronian kreatyny, a także chlorowodorek kreatyny i chelat magnezowy kreatyny.
Jaką formę kreatyny wybrać? Dopasowanie właściwej postaci kreatyny to tak naprawdę kwestia indywidualnych preferencji i potrzeb zawodnika. Ważne jednak, aby preparaty kreatynowe zawsze stosować zgodnie z rekomendacją producenta i nie przekraczać zalecanych porcji suplementu diety.