Wiadomości z Chorzowa

Kwiaty na pogrzeb - jakie wybrać?

  • Dodano: 2021-05-14 09:15

Kwiaty są jednym z obowiązkowych elementów polskiej tradycji pogrzebowej - symbolizują one smutek, pamięć oraz szacunek do zmarłego. Częstym problemem, z którym borykają się uczestnicy ceremonii, jest wybór odpowiedniego wieńca lub wiązanki. 

Jakie kwiaty na pogrzeb powinna zamówić rodzina, przyjaciele bądź znajomi? Które kwiaty wypada przynieść na pogrzeb kolegi, dziecka lub starszej osoby? W dalszej części artykułu znajdą Państwo odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Wieniec pogrzebowy, wiązanka, czy bukiet? 

Wybór formy ułożenia roślin to podstawowa i kluczowa kwestia, jaką należy w pierwszej kolejności ustalić. Z wszystkich trzech kompozycji to wieniec pogrzebowy jest najbardziej okazały. Składa się on z różnorodnych kwiatów, które przymocowane są do specjalnego podkładu roślinnego, przeważnie ułożonego w kształcie okręgu. Najczęściej w rośliny zostaje wpleciona szeroka wstęga lub szarfa z napisem. Wieńce są również najdroższą formą kwiatową na pogrzebie. Zazwyczaj zamawiane są przez najbliższą rodzinę, grupę przyjaciół i znajomych bądź delegację z miejsca pracy. 

Jaki wieniec powinni Państwo wybrać? Wszystko zależy od stopnia zażyłości ze zmarłym. Przyjęło się, że największe wieńce przynoszone są przez najbliższą rodzinę i przyjaciół. Na mniejsze kompozycje decydują się głównie sąsiedzi, dalsza rodzina albo znajomi.

Kolejną kompozycją kwiatową, z którą wypada przyjść na uroczystość pogrzebową, jest wiązanka pogrzebowa. Ta forma jest skromniejsza niż wieniec, dlatego też najczęściej przynoszą ją dalsi krewni oraz znajomi. Kompozycja składa się z maksymalnie kilkunastu kwiatów i również zawiera wstążkę wraz z dedykacją. Ponieważ mniej kwiatów jest wplatanych w wiązankę, jej cena jest niższa niż w przypadku wieńca. 

Osoby, które nie były ze zmarłym w zażyłych relacjach, ale wciąż chcą go pożegnać, wybierają skromne bukiety. To drobny, ale symboliczny gest. W przeciwieństwie do wieńca lub wiązanki pogrzebowej bukietu nie trzeba wcześniej zamawiać. Taką kompozycję kwiatową można kupić w kwiaciarni dzień wcześniej lub w dniu pogrzebu. 

Jakie kwiaty na pogrzeb młodej osoby? 

W sytuacji, w której przyszło nam pożegnać młodą osobę, zazwyczaj wybierane są żywe kwiaty o stonowanych kolorach – mamy tutaj na myśli nie tylko biel, ale również kwiaty o kremowych odcieniach. Uzupełnieniem takiej kompozycji mogą być minimalistyczne wstążki bądź szarfy. Na pogrzeb młodej osoby rzadko zamawia się wieńce lub wiązanki, raczej rezygnuje się z nich na rzecz skromnych, acz eleganckich bukietów o subtelnych kolorach.

Jakie kwiaty na pogrzeb dziecka?

Idąc na pogrzeb dziecka, powinni Państwo kierować się podobnymi zasadami, co w przypadku młodej osoby. Najlepszym rozwiązaniem będzie bukiet w kolorze białym, bądź jego odcieniach. W takich sytuacjach najczęściej wybierane są delikatne kwiaty, takie jak lilie, róże albo goździki. 

Jeśli zdecydują się Państwo na wieniec lub wiązankę, to wybrana kompozycja nie może być za duża, aby nie przykryła ona niewielkiego grobu. 

Jakie kwiaty na pogrzeb starszej osoby?

Wybór kwiatów na pogrzeb starszej osoby jest o wiele większy niż w przypadku dziecka bądź nastolatka. Istnieje kilka gatunków kwiatów, które kojarzą nam się z uroczystością pogrzebową. Można również postawić na mniej jednoznaczne skojarzenia, więc możliwości jest naprawdę sporo. Poniżej kilka najpopularniejszych rodzajów kwiatów, które są odpowiednie, gdy idziemy na pogrzeb dorosłej osoby. 

Chryzantemy i hortensje

To dwa rodzaje kwiatów, które najczęściej kojarzone są z uroczystościami pogrzebowymi. Symbolizują smutek oraz rozpacz, dlatego też to właśnie je najczęściej przynoszą uczestnicy pogrzebu.

Lilie i kalie

To kolejne kwiaty, które często pojawiają się w wieńcach bądź wiązankach. Symbolizują niewinność, czystość oraz współczucie. 

Goździki

Chętnie wykorzystywane przez florystów w kompozycjach kwiatowych, przeważnie stanowią urozmaicenie do głównego rodzaju kwiatu. Cenione są za trwałość oraz różnorodność kolorystyczną. 

Róże

Ten rodzaj kwiatów symbolizuje szacunek. Pojedyncze sztuki będą stanowić doskonałą alternatywę dla bukietów, jeśli nie znali Państwo za dobrze zmarłego. Często spotyka się róże w wieńcach.

Jaki kolor kwiatów na pogrzeb?

Wybierając kwiaty na pogrzeb, należy nie tylko zwrócić uwagę na rodzaj kwiatów, ale również na ich kolor. Najpopularniejsze są kompozycje w białych bądź kremowych odcieniach, które reprezentują czystość oraz spokój. 

W przypadku pogrzebu starszej osoby mają Państwo więcej możliwości. W takich sytuacjach ostateczna decyzja nie musi wynikać z tradycji pogrzebowej, to już jest indywidualna kwestia uczestnika ceremonii. Mogą Państwo wybierać spośród wielu możliwości. Poza stonowanymi kolorami kwiatów najczęściej stawia się na odcienie czerwieni, które symbolizują miłość, oraz fioletu – te z kolei reprezentują żałobę. 

W wielu sytuacjach kwiaty na pogrzeb można bezpośrednio zamówić w zakładzie pogrzebowym. Jeśli mieszkają Państwo na Górnym Śląsku, zapraszamy do kontaktu z Parkiem Pamięci, firmą pogrzebową niedaleko Chorzowa. Oferują kompleksowe usługi pogrzebowe – zajmują się m.in. wszelkimi urzędowymi formalnościami oraz kwestiami związanymi z pochówkiem trumny na cmentarzu bądź urny w kolumbarium. Na terenie zakładu znajduje się również kwiaciarnia, w której zamówią Państwo kwiaty. Warto skontaktować się z tą firmą, jeśli interesuje Państwa organizacja pogrzebów katolickich, świeckich lub innowyznaniowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.