Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Magazyny dystrybucyjne na Śląsku

  • Dodano: 2019-04-17 08:00, aktualizacja: 2019-04-17 08:12

Dobra polityka logistyczna decyduje o sukcesie każdej firmy i nie ma znaczenia czy jest to duży zakład produkcyjny, ogólnopolska sieć sklepów, czy mały sklep internetowy. W każdym z tych wypadków surowce, półprodukty i towary muszą dotrzeć do odbiorcy na czas.

Dobra polityka logistyczna decyduje o sukcesie każdej firmy i nie ma znaczenia czy jest to duży zakład produkcyjny, ogólnopolska sieć sklepów, czy mały sklep internetowy. W każdym z tych wypadków surowce, półprodukty i towary muszą dotrzeć do odbiorcy na czas.

Zadania logistyki

Rolę logistyki w firmie i gospodarce można porównać do roli układu krwionośnego w organizmie. Jeżeli wszystkie naczynia funkcjonują prawidłowo, krew dociera do wszystkich organów działają one prawidłowo, jeżeli naczynia przytkają się, to narządy zostają niedotlenione i spowalniają swoje funkcje.

Podobnie jest w logistyce. Magazyny i transport odgrywają najważniejszą rolę. Wszystkie dostawy muszą być zsynchronizowane w czasie. Opóźnienia, brak miejsca w magazynie oznaczają, że klient nie otrzyma dostawy w terminie i może przenieść się do firmy konkurencyjnej.

W skrócie zadania logistyki można zamknąć w 7 punktach nazywanych 7W:

• właściwy produkt,
• właściwa ilość,
• właściwy stan,
• właściwe miejsce,
• właściwy czas,
• właściwy klient,
• właściwa cena.

Już z tego zestawienia jasno wynika, że magazynowanie odgrywa ogromną rolę.

Zadania centrów logistycznych

Globalizacja gospodarki spowodowała, że zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe gwałtownie wzrosło i nadal ma tendencje rosnące. Firmy o zasięgu międzynarodowym potrzebują nie tylko magazynów centralnych, ale także dużej ilości magazynów regionalnych na całym świecie. Do tego dochodzi jeszcze konieczność przemieszczania towarów między magazynami i odbiorcami. Najczęściej przerasta to możliwości organizacyjne firmy i jest nieopłacalne z punktu widzenia ekonomicznego i dlatego zadania te powierzają firmom zewnętrznym.

Takie trwałe tendencje w gospodarce przyczyniły się do powstania wyspecjalizowanych firm logistycznych, które przejmują na siebie wszystkie zadania związane z dystrybucją towarów. Do tego potrzebne są im duże powierzchnie magazynowe i zaplecze transportowe. To ostatnie powierzają kilku lub kilkunastu firmom dysponującym zróżnicowanym tonażowo taborem, od samochodów do 2,5 tony po kilkudziesięciotonowe TIR-y.

Znakomita większość firm logistycznych buduje własne centra magazynowe, które obsługuje samodzielnie lub wynajmuje firmom na ich potrzeby.

Śląsk drugim centrum logistycznym

Dla wielu koncernów międzynarodowych Polska jest atrakcyjnym miejscem do budowania centralnych magazynów dystrybucyjnych, z których towary wysyłane są do magazynów regionalnych.

Magazyny dystrybucyjne mają za zadanie gromadzenie towarów jednego producenta i wysyłanie ich do kilku odbiorców lub gromadzenie towarów jednej branży (mleczarska, sprzęt AGD, materiały wykończeniowe itp.) od wielu producentów i dalsza ich dystrybucja.

Zobacz oferty: Magazyny do wynajęcia Chorzów

Swoje potężne magazyny posiadają już w Polce takie firmy jak Zalando, Toy Story, Jysk. Śląsk po Warszawie jest drugim największym centrum magazynowym. Magazyny na Śląsku przewyższają już 1,5 mln m2 powierzchni do składowania towarów. Usytuowane są przy najważniejszych węzłach komunikacyjnych łączących autostrady przecinające Polskę z zachodu na wschód (A4) i z południa na północ (A1).

Szukasz magazynu na Śląsku do wynajęcia to zapoznaj się z ofertą największych centrów logistycznych:

Prologis Park Chorzów – 215 tys. m2, 9 budynków,
• Prologis Park Dąbrowa – 144 tys. m2, 9 budynków,
• Panattoni Park Czeladź – 47 tys. m2, 2 budynki,
• Panattoni Park Gliwice III – 23 tys. m2, 3 budynki,
• Panattoni Park Mysłowice – 20 tys. m2, 7 budynków.

Wszystkie centra znajdują się na terenach ogrodzonych, posiadają monitoring, nowoczesne systemy antypożarowe i alarmowe.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.