Wiadomości z Chorzowa

Moc ładowarki do telefonu - jaką wybrać?

  • Dodano: 2020-12-30 14:30, aktualizacja: 2020-12-31 11:54

Ładowarka to podstawowy element wyposażenia każdego telefonu komórkowego, niezbędny do jego funkcjonowania. W dobie smartfonów, czyli telefonów, których pierwotna funkcja, jaką było wykonywanie połączeń głosowych, od dawna zeszła na drugi plan, ładowarek używamy znacznie częściej niż w przypadku starych komórek, których używaliśmy właśnie do rozmów czy pisania sms-ów.

Przeglądanie Internetu, robienie zdjęć, kręcenie i oglądanie filmów, słuchanie muzyki – to teraz najważniejsze funkcje nowoczesnego telefonu komórkowego. Każda z wymienionych czynności przyczynia się do znacznego zużycia prądu, co sprawia, że wielu z nas ładuje komórkę praktycznie codziennie (rzecz nie do pomyślenia na przykład w przypadku legendarnych, starych Nokii).

Sprawia to, że wybór mocy ładowarki do telefonu staje się zagadnieniem, nad którym warto się pochylić. Okazuje się bowiem, że ładowarka ładowarce nierówna i różne modele mogą ładować telefon wolniej lub szybciej, a moc urządzenia dołączonego przez producenta do zestawu może być znacznie niższa, niż maksymalna dopuszczalna. Warto zatem, jeśli zależy Ci na szybkim czasie ładowania, zainwestować w ładowarkę, której moc pozwoli na skrócenie czasu ładowania do minimum. Oczywiście przed wyborem nowego sprzętu możesz stanąć również z bardziej prozaicznego powodu – Twoja obecna ładowarka się zepsuła lub po prostu zgubiła...

Moc ładowarki do telefonu – jakiej potrzebuję?

Podstawowym kryterium wyboru mocy ładowarki do telefonu jest maksymalna dopuszczalna moc zasilania Twojego telefonu. W przypadku dostępnych obecnie na rynku popularnych smartfonów wartość ta może się wahać od 10,5 W do 22,5 W. To od tej wartości zależy, jaką moc ładowarki powinieneś wybrać. Zasada jest prosta – do optymalnego ładowania wybierz urządzenie o mocy równej lub wyższej dopuszczalnej mocy zasilania Twojego telefonu.
Jeśli już wiesz, z jaką maksymalną mocą możesz ładować swój telefon, pora na przyjrzenie się oferowanym na rynku modelom. Nie zawsze od razu wiadomo, jaka jest moc ładowarki do telefonu, bo nie zawsze jest ona opisana w specyfikacji w sposób bezpośredni, czyli wyrażona w watach. Często podane są jedynie wartości natężenia i napięcia. Przemnożenie tych wartości pozwoli Ci wyliczyć moc ładowarki – na przykład w przypadku takiej, dla której napięcie, podane w voltach, wynosi 5 V, a natężenie, podane w amperach, wynosi 2 A, moc maksymalna będzie wynosiła 10 W.

Uzbrojony w powyższą wiedzę możesz wybierać wśród bogatej oferty ładowarek sieciowych, bezprzewodowych (indukcyjnych) czy samochodowych (tradycyjnych lub indukcyjnych), nie bojąc się tajemniczych nazw technologii takich jak Quick Charge, Power Delivery czy Adaptive Fast Charging.

Wybór optymalnego wariantu

Jak zapewne zauważysz, ładowarki różnią się nie tylko mocą, ale na przykład długością towarzyszącego im przewodu (jeśli jest w zestawie), liczbą portów, których możesz używać jednocześnie, czy rodzajami obsługiwanych portów. To, na którą się zdecydujesz, będzie zależało od tego, do jakich celów zamierzasz używać ładowarki. Jeśli jej podstawowym zadaniem będzie ładowanie telefonu, a kryterium wyboru szybkość ładowania, prawdopodobnie zdecydujesz się, zgodnie z opisaną wcześniej zależnością, na sprzęt o mocy równej lub nieco wyższej niż ta, którą może przyjąć Twój smartfon (niewiele sensu będzie miał wybór ultramocnej ładowarki, jeśli Twój telefon możesz ładować na przykład z maksymalną mocą 10,5 W). Jeśli jednak chciałbyś używać ładowarki również do zasilania urządzeń wymagających więcej prądu, takich jak laptop czy tablet, rozważ zakup kostki z wieloma portami i o jak najwyższej mocy. Istotnym kryterium będzie też z pewnością miejsce, gdzie będziesz używał zakupionego sprzętu (w domu, w samochodzie), a także to, czy ważna jest dla ciebie mobilność (wtedy warto rozważyć wybór ładowarki bezprzewodowej lub chociażby takiej z dłuższym kablem). Oczywiście nie bez znaczenia będzie także kryterium cenowe. Pamiętaj jednak, że w większości przypadków cena przekłada się na jakość.

Kiedy już wiesz, jakiej mocy ładowarki naprawdę potrzebujesz, wybór z pewnością okaże się łatwy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.