Dla wielu par, które podjęły decyzję o zakończeniu związku małżeńskiego cała sprawa nie kończy się tylko na rozwodzie. Kolejną problematyczną kwestię stanowi podział majątku. Tutaj zawarcie jakiegokolwiek porozumienia w wielu przypadkach graniczy z cudem. Najbardziej skomplikowane sprawy mają miejsce, wtedy gdy zarówno mąż jak i żona byli współwłaścicielami mieszkania. Jak wtedy wygląda sprawiedliwy podział majątku? Chcesz się dowiedzieć? Przeczytaj krótki artykuł i poznaj najważniejsze kwestie prawne!
Zobacz czy Wasze mieszkanie na pewno wlicza się do wspólności majątkowej
Nie przesadzimy jeśli powiemy, że posiadanie wspólnego mieszkania to dla par stojących przed podziałem majątku bardzo kontrowersyjny temat ale zacznijmy od początku! Wraz z zawarciem małżeństwa dochodzi do powstania tzw. wspólności majątkowej. Jeśli mieszkanie, a także jego wyposażenie zostało zakupione ze wspólnych środków finansowych to ono również bierze udział w podziale majątku. Oczywiście musimy zaznaczyć, że sprawa ta nie zawsze musi być rozwiązywana poprzez ciągnące się postępowania sądowe. Jeśli para jest w stanie zawrzeć ugodę to sami mogą na mocy aktu notarialnego ustalić kto przejmuje daną rzecz. Wiadomo jednak, że takich przypadków jest bardzo mało i zazwyczaj podział majątku przebiega w niekoniecznie miłej atmosferze. Musisz mieć także na uwadze, że mieszkanie nie zawsze jest uznawane za wspólne nawet jeśli zostało nabyte w czasie trwania małżeństwa. Mowa tutaj o sytuacjach kiedy zostało przekazane w ramach darowizny lub odziedziczone na mocy spadku.
Kiedy porozumienie między małżonkami jest niemożliwe... trzy sposoby sądowego podziału
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi wspólne mieszkanie może zostać podzielone przez sąd na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest przyznanie lokum jednemu małżonkowi wraz z nałożeniem obowiązku spłaty drugiego. Kolejnym sposobem jest sprzedaż mieszkania, a uzyskana kwota zostaje sprawiedliwie rozdzielona. Ostatnim sposobem jest tzw. fizyczny podział mieszkania. Mowa tutaj o rozdzieleniu go na dwa osobne, jednak w wielu przypadkach jest to niestety niemożliwe. Musisz mieć świadomość, że zarówno przy rozwodzie jak i podziale majątku sąd bierze pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka jeśli małżeństwo je posiadało, a także sytuacje finansową małżonków. Jeśli chcesz mieć pewność, że podział majątku wraz ze wspólnym mieszkaniem przebiegnie sprawiedliwie skorzystaj z profesjonalnej pomocy prawnej. Na stronie https://www.i-kancelaria.pl/klient-indywidualny/podzial-majatku/ znajdziesz doświadczonych adwokatów z Kancelarii Ptak & wspólnicy, którzy dzięki specjalistycznej wiedzy przeprowadzą Cię przez cały proces od A do Z! Ich znajomość wszelkich regulacji oraz wieloletnie doświadczenie pozwoli przewidzieć ruchy drugiej strony i ustalić odpowiednią strategię działania. Skorzystaj z konsultacji już dziś!