Wiadomości z Chorzowa

Sukcesja w biznesie - jak ją skutecznie zrealizować?

  • Dodano: 2019-12-16 12:30

Przekazanie rodzinnej firmy w ręce dzieci to bardzo ważny moment w życiu każdego przedsiębiorcy. I nie ma znaczenia, czy to mały, lokalny biznes, czy międzynarodowe imperium. Sukcesja w biznesie jest po prostu czymś naturalnym.

Sukcesja w biznesie – jakie mamy pole wyboru?

W Polsce temat ten jest wciąż uznawany za nowy i nie każdy przedsiębiorca wie, jak się za to zabrać. Żyjemy w czasach, gdzie pierwsi właściciele kapitalistycznych firm zaczynają odchodzić na emeryturę. W przypadku rodzinnych biznesów temat ten jest bardzo ważnym etapem zarówno dla twórcy, jak i dla dalszych losów firmy. Przekazanie władzy może się odbyć na kilka sposobów. Możemy bowiem wprowadzić firmę na giełdę i zachowując pakiet kontrolny, dalej mieć wpływ na podejmowane decyzje. Innym rozwiązaniem będzie natomiast wykorzystanie wsparcia funduszy private equity. Rozwiązanie to polega na pozostawieniu przez właściciela mniejszościowego pakietu akcji i spieniężeniu części majątku. W takim wypadku wciąż będzie on mieć przez jakiś czas głos decyzyjny. Jednak coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest przekazanie władzy w firmie dzieciom.

Sukcesja w biznesie – kto może nam pomóc?

Sposób ten jest bardzo popularny szczególnie w krajach Europy Zachodniej. Niemcy czy Francuzi traktują to wręcz jako tradycję i naturalną kolej rzeczy. Tego rodzaju sukcesja w biznesie powinna być jednak bardzo dobrze przygotowana. W tym celu warto skorzystać z pomocy specjalistów. Znajdziesz ich np. tutaj https://kancelariacw.pl/. Powierzenie przygotowania planu sukcesji osobie z zewnątrz pozwoli na obiektywną opinię dotyczącą kondycji firmy. Specjaliści, dzięki wnikliwej analizie, wskażą nam obszary, które będą wymagały największego wsparcia. Dopiero wówczas będzie można przygotować plan sukcesji i rozpocząć jego wdrażanie. Odpowiednio wcześnie przygotowana sukcesja w biznesie pozwala na sprawne przekazanie władzy z rąk do rąk. Nowi zarządcy nie będą też obarczeni obowiązkiem podejmowania nagłych decyzji, które będą rzutować na losy firmy. Sukcesja w biznesie jest więc procesem, do którego należy firmę odpowiednio przygotować. Wówczas możemy być spokojni o jej dalsze losy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.