Wiadomości z Chorzowa

Systemy bezpieczeństwa Ford

  • Dodano: 2021-05-25 09:30, aktualizacja: 2021-07-07 11:31

Ford od lat kojarzy się z autami, które są w zasięgu cenowym większości ludzi, zwłaszcza gdy mówimy o modelach miejskich jak Ford Fiesta czy Ford Puma. Związane jest to z polityką firmy, która od samego początku polega na dostarczaniu na rynek aut przystępnych cenowo. Jednak Ford to nie tylko atrakcyjna cena, ale również bezpieczeństwo, które jest potwierdzane w różnego rodzaju testach. To właśnie bezpieczeństwem aut marki Ford chcemy zająć się w tym artykule, postaramy się opisać najważniejsze systemy dbające o zdrowie i życie osób podróżujących autami Ford.

System Pre-Collision Assist

Nawet nie znając języka angielskiego łatwo domyślić się, że mamy tutaj do czynienia z systemem zapobiegającym kolizjom. Ten system pozwala zmniejszyć siłę kolizji a co za tym idzie szkody wywołane podczas zdarzenia, a nawet daje szansę na uniknięcie zderzenia. System Pre-Collision jest odpowiedzialny za wykrywanie odległości względem pojazdów i pieszych nawet w warunkach słabego oświetlenia np. po zmroku. Taki monitoring pozwala ostrzec kierowcę, w przypadku nagłego hamowania auta poprzedzającego lub nagłego pojawienia się pieszego na jezdni. W pierwszym momencie samochód daje sygnały dźwiękowe zwracając uwagę kierowcy, a jeżeli ten nie zareaguje auto rozpoczyna samo hamować. System działa w różnych zakresach prędkości zależnie od modelu i pozwala skutecznie zredukować liczbę wypadków z pieszymi i kolizji intensywnym ruchu. 

Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy

Technologia gwarantuje również pewne prowadzenie auta nawet w trudnych warunkach pogodowych. Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy, czyli ESC opiera się na monitorowaniu zachowania naszego samochodu. Podczas jazdy wyczuwa, wszelkie odchylenia od wybranego toru jazdy i wprowadza automatyczne korekty pozycji samochodu, poprzez kontrolę prędkości w jakiej obracają się koła.

Asystent pasa ruchu

Kolejną bardzo popularną technologią, która stosowana jest obecnie w sporej gamie aut również w samochodach Forda jest system kontroli pasa ruchu. W przypadku marki Ford spokojnie można powiedzieć, że jest to jedno z lepiej działających rozwiązań tego typu na rynku. Zaawansowany system zapobiega niepożądanej zmianie pasa ruchu co pomaga uniknąć wielu kolizji oraz poważniejszych wypadków.

System zostaje uruchomiony od prędkości powyżej 65 km/h, gdy jedziemy wolniej jest uśpiony, ale można aktywować go ręcznie. Samochody wyposażone w ten system posiadają przednią kamerę, która monitoruje drogę przed autem i rozpoznaje, kiedy zbliżamy się do krawędzi pasa. Jeżeli system nie wykryje włączonego kierunkowskazu ostrzeże kierowcę drganiami kierownicy o prawdopodobnej nieplanowanej zmianie pasa. Jeżeli kierowca nie zareaguje system będzie kierował samochód z powrotem na właściwy pas, kierowca poczuje siłę układu wspomagania na kierownicy. Jeżeli kierowca uzna, że to zaplanowany manewr może zignorować system i dokończyć wykonywanie manewru.

Martwe pole? – a co to takiego?

Każdy kierowca podczas nauki jazdy uczulony jest na kontrolowanie martwego pola widzenia w lusterku. Nawet odpowiednie ustawienie lusterek nie wystarczy do wyeliminowania martwego pola. Blind Spot Information to system, który ostrzega kierowcę, że inny pojazd znajduje się w martwym polu widzenia, odbywa się to przez włączenie niewielkich diod wbudowanych w lusterko.

System rozpoznawania znaków drogowych

Tak samo jak na pierwszych zajęciach z praktyki uczymy się odpowiednio kontrolować martwe pole tak samo na zajęciach teoretycznych poznajemy znaki. Samochody od kilku lat również potrafią rozpoznawać znaki, a w przypadku Forda system odpowiedzialny za tę czynność nosi nazwę Traffic Sign Recognition. Podczas jazdy odczytuje zarówno stałe jak i tymczasowe znaki z ograniczeniami prędkości lub zakazem wyprzedzania. Ostatnio dostrzeżony znak wyświetlany jest na desce rozdzielczej, a nowo zeskanowany znak zastępuje poprzedni.
To wciąż nie wszystkie systemy dbające o bezpieczeństwo jakie znajdują się w autach Ford. Polecamy sprawdzić ofertę Ford na stronie https://fordchorzow.autoboss.com.pl/ należącej do jednego z największych Dealerów Ford w naszym kraju. Każdy model jest tam dokładnie opisany wraz z informacjami o tym w jakie systemy bezpieczeństwa został wyposażony.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.