Wiadomości z Chorzowa

W którym momencie należy zmienić patelnię z powłoką nieprzywierającą?

  • Dodano: 2021-10-27 10:45, aktualizacja: 2021-11-02 09:15

Kiedy ostatnio wymieniłeś patelnię? Nie pamiętasz? W takim razie dobrze będzie zapoznać się z potencjalnymi momentami, w których należy sprawić sobie nowe naczynie kuchenne tego typu.

Znak 1: Patelnia jest wypaczona

Patelnie nieprzywierające pokryte są teflonem sprawiającym, że patelnia jest łatwa do czyszczenia i umożliwia smażenie bez użycia dużej ilości masła lub oleju. Niestety z czasem teflon psuje się i może być powodem do niepokoju. Zanim jednak wyrzucisz dotychczasowo używane naczynie, zapoznaj się z poniższymi czynnikami ostrzegawczymi.

Wypaczanie niekoniecznie jest niebezpieczne, ale może oznaczać, że jakość jedzenia nie będzie najlepsza. Gdy patelnia jest wypaczona, powierzchnia smażenia będzie nierówna, a jedzenie nie będzie przygotowywać się równomiernie. Przez to nie masz żadnej pewności, że twoje jedzenie jest gotowane w optymalnej temperaturze i finalnie będzie bezpieczne do spożycia.

Znak 2: Ciemne przebarwienia

Nie wszystkie przebarwienia są złe — w końcu powodem ich występowania jest gromadzenie się żywności z biegiem czasu. Lekkie oznaki zużycia nie stanowią zagrożenia, ale gdy intensywnie ciemnieją, może to oznaczać, że powłoka zapobiegająca przywieraniu została uszkodzona. W tym momencie nadszedł czas, aby wymienić patelnię.

Znak 3: Widzisz znaczące zadrapania

Zadrapania są zdecydowanie czynnikiem przekreślającym dalsze użytkowanie, np. patelni granitowej. Przed 2013 r. patelnie były produkowane przy użyciu teflonu, który zawierał niebezpieczną, wytworzoną przez człowieka substancję chemiczną o nazwie kwas perfluorooktanowy (PFOA). Udowodniono, że PFOA zawierają rakotwórcze chemikalia, a teraz teflon musi być wytwarzany bez tych niebezpiecznych związków. Jeśli widzisz zadrapania, oznacza to, że nieprzywierająca powierzchnia teflonowa została naruszona, a chemikalia mogą odpadać do żywności.

Patelnie nieprzywierające nie trwają wiecznie

Dobrą zasadą jest ich wymiana mniej więcej co pięć lat. Tym samym warto jak najczęściej je obserwować. Kiedy zaczną wyglądać na wypaczone, odbarwione lub porysowane, przestań ich używać.

Czy można naprawić patelnię nieprzywierającą?

Tak! Możesz przykładowo skorzystać z sprayu do naprawy naczyń kuchennych. Czyszczenie nieprzywierającej patelni za pomocą nieściernych szorowarek i środków czyszczących pomoże przedłużyć ich żywotność. W przypadku takiego naczynia zwracaj uwagę na to, aby korzystać z przyborów wykonanych z silikonu i drewna, ponieważ nie będą w stanie porysować powierzchni. Na koniec przechowuj patelnie bez układania na nich rzeczy, które mogłyby zostawić rysy.

Podsumowanie

Patelnia z powłoką nieprzywierającą należy do podstawowego wyposażenia w przypadku każdej kuchni, zarówno domowej, jak i profesjonalnej. Takie naczynie jest jednak narażone na potencjalne uszkodzenia czy wypaczenia właśnie. Wówczas w żadnym razie nie należy w dalszym ciągu smażyć na nim posiłków. Lepiej i bezpieczniej będzie zaczynać rozglądać się za nową patelnią!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.