Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Wakacje na Cyprze? Atrakcje wyspy Afrodyty

  • Dodano: 2019-02-15 08:45, aktualizacja: 2019-02-15 09:06

Cypr - przepiękna malownicza wyspa na Morzu Śródziemnym. To tu narodziła się Afrodyta, ba - to tu narodziła się cywilizacja! Zobacz, dlaczego warto polecieć na Cypr.

Pafos

Czyżby kolebką cywilizacji był właśnie Cypr? Nie jest to niemożliwe, w końcu to na Cyprze znajduje się najstarsze miasto na świecie - Pafos. Nie bez powodu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nagromadzenie zabytków z okresu starożytności zadowoli nawet największego miłośnika historii. Na pewno warto zajrzeć do Grobowców Królewskich, odwiedzić kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa, obejrzeć mozaiki podłogowe dostępne dla zwiedzających w Muzeum Archeologicznym.

A przy tym wszystkim Pafos to miasto, które wciąż się rozwija, a w sezonie turystycznym wręcz tętni życiem.

Kurion

Miasto - wykopalisko. W czasach starożytnych bujnie kwitło tu życie towarzyskie i handel, dziś trwają tu przede wszystkim poszukiwania kolejnych śladów starożytnej cywilizacji. Zwiedzając miasto, trzeba koniecznie zobaczyć Dom Achillesa i Dom Gladiatorów, starożytne łaźnie i rynek. Teatr doczekał się nawet renowacji, dziś odbywają się tu imprezy kulturalne i rozrywkowe pod gołym niebem.

Skała Afrodyty

Bogini miłości nie mogła sobie wybrać na narodziny piękniejszego miejsca niż wybrzeże Cypru. To tu, gdzie lazurowa woda miękko łączy się z białym piaskiem plaży, wyłoniła się z piany. Pamiątką po tym wydarzeniu ma być monumentalna Skała Afrodyty, czasem zwana także Skałą Rzymianina. Ponoć opłynięcie trzy razy skały ma zagwarantować wieczną młodość, zdrowie, płodność i szczęście w miłości. Nie każdy ma tyle siły i kondycji, by opłynąć skałę, ale na szczęście jest też drugi sposób. Trzeba znaleźć na pobliskiej plaży kamień w kształcie serca.

Jezioro w Larnace

Okresowe rzeki wysychające w porze suchej nikogo nie dziwią, ale okresowe jezioro? Jest takie i to właśnie na Cyprze. Latem, kiedy jest gorąco, woda wysycha, by pojawić się ponownie w chłodniejszym i deszczowym okresie. I może nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie fakt, że na jeziorze żerują osobliwe gatunki ptaków. Warto tu przyjechać zimą choćby po to, by z bliska obserwować flamingi.

Góry Troodos

Chociaż Cypr jako wyspa kojarzy się głównie z plażami, nie da się ukryć, że sporą jej część pokrywają góry. Troodos oferuje miłośnikom wspinaczki i trekkingu aż 50 km tras. Jednak wizytówką Troodos są bizantyjskie kościoły. Znajdziemy ich tu aż dziesięć. Wszystkie trafiły na listę UNESCO. Także tu znajduje się najsłynniejszy cypryjski klasztor - Kykkos.

Najwyższym szczytem jest góra Olimbos. Jej wysokość to 1952 m n.p.m.

Zatoka Figowa

Ta żartobliwa nazwa wzięła się od posadzonego w XVII wieku drzewa figowego. To najbardziej urokliwy zakątek na wschodnim wybrzeżu Cypru. Znajdziemy tu wszystko. Doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych, wypożyczalnie sprzętu sportowego i plażowego, miejsce, gdzie można odpocząć w cieniu parasola, łagodne zejście do wody i płytkie zatoczki bezpieczne dla dzieci, dużo barów i kafejek. I do tego „Błękitna Flaga”, czyli najwyższe odznaczenie, jakie może otrzymać plaża. Raj, po prostu raj na ziemi.

Nikozja

Ostania w Europie, a może nawet na świecie, stolica podzielona na pół. Część północną od południowej odgradza Zielona Linia. Do jej przekroczenia niezbędny jest paszport i uzyskanie wizy TureckiejRepubliki Cypru Północnego. Co jeszcze dzieli obie stolice poza Zieloną Linią? Praktycznie wszystko. Nawet urzędowy czas różni się o godzinę. Turecka Republika Cypru Północnego nie znajduje się w granicach UE, gospodarczo bliżej jej do Turcji. Turyści z Polski po przekroczeniu Zielonej Linii mają prawo czuć się jak w Polsce u schyłku PRL. Jak widać, podróże w czasie są możliwe.

Wyloty do Nikozji znajdziemy między innymi w ofercie Biura Podróży ITAKA.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.