Wiadomości z Chorzowa

Wkład kominkowy - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

  • Dodano: 2020-01-13 08:30, aktualizacja: 2020-01-13 08:45

Zamontowanie wkładu kominkowego w domu wiąże się z wieloma plusami. To nie tylko dodatkowe źródło ciepła, ale też cenny element wpływający na estetykę i wystrój wnętrza. Aby jednak zakup był w pełni udany, trzeba zwrócić swoją uwagę na kilka ważnych kwestii. Oto pytania, które należy zadać sobie lub sprzedawcy przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Wkład kominkowy z płaszczem wodnym, czy bez niego?

Na rynku rozróżniamy co najmniej dwa rodzaje wkładów kominkowych, jest to wkład powietrzny i wkład wodny. Ten pierwszy pozwala ogrzać powietrze, które dzięki grawitacji i specjalnym systemom nadmuchowym jest rozprowadzane po całym domu. W skrócie system ten oznaczany jest jako DPG, chodzi tu o dystrybucję gorącego powietrza.

Kominek z płaszczem wodnym jest to specjalny wkład, który zawiera wymiennik ciepła podgrzewający wodę. System ten działa w sposób podobny do kotła grzewczego. Tak jak on podgrzewa wodę, która krąży w specjalnej instalacji, a następnie dochodzi do rozgrzania grzejników w pomieszczeniach. Takie urządzenie może funkcjonować bardzo dobrze z innym źródłem ciepła, czyli z kotłem lub pompą ciepła, ewentualnie kolektorami słonecznymi.

Dodatkowo musisz wiedzieć, że zgodnie z przepisami wkład kominkowy z płaszczem wodnym (podobnie jak inne modele) nie może być jedynym źródłem ciepła w budynku – zawsze musi funkcjonować jako ogrzewanie wspomagające.

Zakres mocy kominka – kluczowy aspekt

Za duża moc wkładu kominkowego w stosunku do powierzchni, jaką ma on ogrzać skutkuje zbyt ciepłą temperaturą powietrza w mieszkaniu, koniecznością regulacji takiego urządzenia, co nie zawsze przynosi pożądany skutek. Natomiast zbyt mała moc sprawi, że urządzenie nie będzie w stanie dogrzać pomieszczenia. W jednym i drugim przypadku aspekt ten ma wpływ na nieefektywne spalanie paliwa.    

Wygoda i bezpieczeństwo użytkowania

Kiedy oceniasz różne wkłady kominkowe, sprawdź, czy wyposażone zostały w rozwiązania ułatwiające wygodę jego użytkownikom. Wśród nich znajduje się między innymi system zimnej klamki ograniczający ryzyko oparzenia się. Można ją bowiem zdjąć podczas palenia, co jest bardzo cenne wtedy, kiedy w domu są małe dzieci. Poza tym ważne jest, aby model taki posiadał wysokiej jakości ceramikę żaroodporną, a także dobry deflektor, który wydłuża drogę spalin.

Wkład kominkowy – inne ważne kwestie

Co jeszcze jest ważne? Dodatkowo trzeba wybrać między jednym z dwóch rodzajów materiałów. Wśród tych najpopularniejszych jest stal i żeliwo. Oprócz tego nie bez znaczenia jest rozmiar wkładu kominkowego, powinien on pasować do wnęki, w której zostanie umieszczony.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.