Wiadomości z Chorzowa

Zdolność kredytowa - Czym jest? Co na nią wpływa?

  • Dodano: 2019-07-23 09:00

Są to w skrócie czynniki które wpływają na parametry kredytu jaki bank może nam udzielić - im większa zdolność kredytowa tym możemy pożyczyć większą kwotę i spłacać większe raty. Ważne jest - zarówno dla kredytobiorcy, jak i dla banku, aby nie utonąć w długach, należy więc odpowiednio dopasować kredyt na który się decydujemy do naszych potrzeb i stabilności finansowej.

Czynniki wpływające na na naszą zdolność kredytową to:

  • Osobisty dochód (w przypadku rodziny przyda się również informacja o dochodzie przypadającym na członka rodziny)
  • Źródła dochodów ( pozytywny wpływ na zdolność kredytową ma umowa o pracę na czas nieokreślony, każdy bank wymaga dochodów z legalnych źródeł)
  • Koszty utrzymania (Jedzenie, Opłaty za wodę i prąd, czynsz, opłaty za media, internet itp.)
  • Obecny stan zadłużenia (Czy wzięliśmy już kiedyś kredyt? jeśli tak to czy został już spłacony?) 

Jak obliczyć maksymalną ratę kredytu?

Należy wziąć pod uwagę wyżej wymienione czynniki i odjąć wszystkie koszty od dochodów w skali okresu rozliczeniowego kredytu. Wynik to maksymalna rata kredytu którą możemy regularnie spłacać.

Jaki kredyt wziąć?

Dostępne na rynku są różne typy kredytów w zależności od celu na który chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze. Wyróżniamy takie typy kredytów jak :

  • Kredyt hipoteczny 
  • Kredyt inwestycyjny
  • Kredyt konsumpcyjny 

Jeśli już przeanalizowaliśmy wszystkie powyższe czynniki pozostaje pytanie na jaką ofertę się zdecydować w gąszczu niezliczonych banków? W tej decyzji pomogą nam porównywarki zbierające oferty kredytowe z różnych banków i zestawiające je ze sobą w przejrzysty sposób.

Podsumowanie

Jak więc widzicie, ocenianie zdolności kredytowej jest bardzo skomplikowanym, jednak absolutnie niezbędnym krokiem przy udostępnianiu tak poważnej simy pieniędzy na dany cel. Dziś, przy pomocy najróżniejszych kalkulatorów dostępnych w Internecie możemy sami sprawdzić, na jakie zobowiązanie możemy sobie pozwolić! Mamy nadzieję, że wasza sytuacja pozwoli wam na wzięcie takiego kredytu, jaki pozwoli wam na realizację najskrytszych marzeń!

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.