Wiadomości z Chorzowa

10 budynków w Chorzowie przejdzie termomodernizację dzięki "ELENIE"

  • Dodano: 2023-02-28 07:15, aktualizacja: 2023-02-28 07:22

Dla dziesięciu budynków z Chorzowa zostanie przygotowana dokumentacja techniczna, dzięki której zostanie zrealizowana w nich termomodernizacja. Metropolia zainaugurowała właśnie realizację programu „ELENA” European Local Assistance Facility . Ma on na celu przygotowanie inwestycji związanych z poprawą efektywności energetycznej.

Miasto Chorzów jest jednym z uczestników programu

W listopadzie 2022 r. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisała 3-letni kontrakt do programu „ELENA” z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym , na ok.2 mln zł dotacji ,są to środki pozyskane z Unii Europejskiej w Programie Horyzont 2020.

Metropolia jako lider projektu wraz z 16 gminami przygotuje dokumentację niezbędną do rozpoczęcia przyszłych inwestycji samorządowych. Ich realizacja ma się przyczynić do  poprawy efektywności energetycznej w budynkach komunalnych wielorodzinnych oraz redukcji emisji dwutlenku węgla co najmniej o 30 procent od stanu wyjściowego. Warunkiem udziału w projekcie są gwarancje samorządów dotyczące realizacji opracowanych projektów w tkance miejskiej.

Gminy otrzymają wsparcie w zakresie doradztwa oraz wykonywania i przygotowania opracowań technicznych, a potem pomoc przy przygotowaniu wniosków o środki finansowe ze źródeł zewnętrznych na realizację przyszłych inwestycji.

To inicjatywa, która ma pomagać samorządom w transformacji energetycznej. W likwidacji „kopciuchów”, w termomodernizacji budynków, w montażu ekologicznego ogrzewania – podkreśla Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa. – To fundusz unijny, który ma spowodować, że również w Chorzowie życie będzie ekologiczne i tańsze. Nasze miasto przystąpiło do tego programu. Realizacją ma zostać objętych dziesięć chorzowskich budynków – dodaje.

Przewiduje się, iż w wyniku realizacji projektu na terenie Metropolii zostanie wykonana dokumentacja o szacowanej wartości ponad 10 mln zł dla około 180 budynków wielorodzinnych. Wkład własny gmin dla budynków wielorodzinnych o metrażu wynoszącym łącznie ok. 10 tys. metrów kwadratowych wyniesie ponad 1 mln zł czyli 10 procent wartości projektu. Szacowana dotacja EBI dla zakontraktowanego projektu wyniesie ponad 9 mln zł, czyli 90 procent wartości projektu.

Uczestniczą w nim Będzin, Bieruń, Bytom, Czeladź, Chorzów, Katowice, Piekary Śląskie, Pyskowice, Radzionków, Rudziniec, Siewierz, Świerklaniec, Sośnicowice, Tarnowskie Góry, Tychy oraz Zbrosławice. Podczas spotkania inauguracyjnego, które odbyło się w siedzibie GZM, kluczową prezentację przedstawił Andreas Piontek – Senior Energy Expert, z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, koordynator projektu z ramienia EBI.

Do programu „ELENA” z Chorzowa zostały zgłoszone budynki przy ul.  Żeromskiego 15, Żeromskiego 15A, Powstańców 41, Wolności 60, Wolności 90, Urbanowicza 39, Jasińskiego 5, Zamenhoffa 1-3, Hajducka 86A, Kaliny 49.

To pierwszy krok, bo ELENA gwarantuje środki na dokumentację techniczną, która pomoże nam pozyskać kolejne fundusze zewnętrze na realizację tego tych inwestycji. Koszt termomodernizacji budynku, to czasem milion złotych, a czasem 4 miliony zł. Łatwo więc policzyć, że mówimy co najmniej o kwocie kilkunastu melonów złotych – wyjaśnia Michalik.

Komentarze (3)    dodaj »

  • ® Mark_Ch. Ama-'tour.

    - To jest: "Modernizacja" - wielkie Słowa, bo w Mieście już wiele Domów "jest obleklojonych styropianem"; a będą kazać: ogrzewać "grzejnikami elektrycznyj". Niestety, w Mieście już dawno temu: wszystko umarło [po '89 Roku - przemipana Ustrojowa], "Ostatnia Świeczka - zgasła".

  • Bobik

    Likwidacja kopciuchow w Chorzowie, polega na rozdaniu grzejników elektrycznych lub dla wybrańców aż 3 tyś na wymianę w własnym zakresie :⁠,⁠-⁠) Poza tym, większość domów już jest obklejona styropianem, więc nie rozumiem skąd ta podnieta

  • Zdegustowany

    Dostajesz 3 tys również z moich podatków to nie wybrzydzaj, tylko się ciesz. Powinieneś swoje ogrzewanie za swoje wymienić. Ale wam zawsze mało. Dej dej dej i dalej 3 tys dodatku węglowego również z moich podatków, mało?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również