Wiadomości z Chorzowa

15 lat temu w katastrofie budowlanej w hali MTK zginęło 65 osób

  • Dodano: 2021-01-28 09:45, aktualizacja: 2021-01-28 11:51

Dziś, 28 stycznia, mija 15. rocznica zawalenia się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich. To największa katastrofa budowlana w powojennej Polsce. Tragedia pochłonęła 65 ofiar, a 170 osób zostało rannych.


W tym roku uroczystości rocznicowe ograniczono do minimum. Pamięć ofiar katastrofy uczcili wicemarszałek Wojciech Kałuża i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, który złożył kwiaty pod pomnikiem znajdującym się na terenie byłych MTK.

15 lat temu zawaliła się hala MTK 

Przypomnijmy, że 15 lat, w 2006 roku, w hali MTK odbywała się ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych. Po południu w obiekcie znajdowało się około 700 osób, które przyjechały tu podziwiać ptaki. Na zewnątrz było mroźnie, wszędzie zalegało sporo śniegu. Wspomniany śnieg i ludzkie zaniedbania przesądziły o życiu wielu osób. O godz. 17.15 w pawilonie 1 dach hali zawalił się pod naporem olbrzymich mas śniegu. Konstrukcja zamieniła się w śmiertelną pułapkę.

W akcję ratunkową zaangażowano olbrzymią liczbę ludzi: 103 zastępy strażaków Państwowej Straży Pożarnej, czyli ponad 1300 osób, ratownicy górniczy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia, zespoły ratownictwa medycznego, Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze z psami ratowniczymi: Małopolska GPR PSP z Nowego Sącza, GPR PSP Łódź oraz GPR OSP Kęty, 230 policjantów z sąsiednich miast, strażnicy miejscy, żołnierze podlegli oddziałom Żandarmerii Wojskowej w Gliwicach i w Krakowie oraz ratownicy górscy GOPR z Grupy Jurajskiej i Grupy Beskidzkiej. Działania prowadzone na nieznaną dotąd skalę. 

Co było przyczyną zawalenia się hali MTK w Chorzowie?

W trakcie prowadzonego śledztwa dowiedziono, że błędny projekt wykonawczy budynku, który różnił się znacznie od projektu budowlanego był główną przyczyną tragedii. Dodatkowo, masy zalegającego na dachu śniegu i lodu osłabiły konstrukcję. Sekcja zwłok wykazała, że wszystkie ofiary zginęły w wyniku obrażeń odniesionych podczas zawalenia się dachu

Prezydent Lech Kaczyński ogłosił wówczas trzydniową żałobę narodową.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.