Podczas weekendowej akcji pod Stadionem Śląskim specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego SUM w Katowicach przeprowadzili ponad 150 badań. U kilku przebadanych kobiet zostanie zastosowana pogłębiona diagnostyka, co podkreśla znaczenie regularnych badań profilaktycznych w wykrywaniu raka piersi na wczesnym etapie.
Dla zdrowia pań
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne SUM w Katowicach, Stadion Śląski oraz GE Healthcare podczas koncertów Dawida Podsiadło zorganizowali bezpłatne badania piersi dla kobiet. Mammografia była dostępna dla pań w wieku od 45 do 74 lat, natomiast USG piersi można było wykonać bez ograniczeń wiekowych. Akcja odbyła się w mobilnej klinice wyposażonej w najwyższej jakości sprzęt medyczny, co zapewniło komfortowe warunki diagnostyczne.
– Jako pracownicy wierzymy, że nasza misja wykracza daleko poza leczenie w szpitalnych murach. Dlatego zawsze chętnie uczestniczymy w akcjach profilaktycznych, między innymi takich jak ta. Najlepszym prezentem, jaki można sobie zrobić, jest regularna profilaktyka, którą czasem można zrealizować, tak jak dzisiaj przy okazji spaceru czy koncertu – mówi Renata Wachowicz, Dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego SUM w Katowicach.
Zaangażowane województwo
Adam Strzyżewski, Dyrektor Stadionu Śląskiego, dodaje:
- Marszałek Wojciech Saługa oraz Województwo Śląskie od lat angażują się w inicjatywy związane z profilaktyką prozdrowotną. Badania w mobilnej klinice doskonale się w to wpisały i pokazały, jak ważne jest, by wychodzić z takimi akcjami na zewnątrz. Bardzo się cieszymy, że udało się ją zorganizować właśnie przy Stadionie Śląskim i że tyle pań skorzystało z badań.
Wczesna diagnoza zmniejsza ryzyko śmierci
– Profilaktyka zdrowia kobiet, zwłaszcza w zakresie onkologii, została poważnie zakłócona przez pandemię. Wystarczy wskazać, że liczba badań mammograficznych spadła o 90% z powodu pandemii wirusa SARS-CoV-2. Należy jednak pamiętać, że wczesna diagnoza może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu raka piersi nawet o 25-30%. Naszym celem jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań diagnostycznych i zapewnienie kobietom najwyższej jakości opieki medycznej, a także komfortu podczas badania – podkreśla Grażyna Rubiś-Liolios, Dyrektor Generalna Polska, Litwa, Łotwa i Ukraina w GE Healthcare.
Pacjentki bardzo pozytywnie oceniły możliwość skorzystania z badań. Wiele z nich wyraziło nadzieję na kontynuację podobnych inicjatyw w przyszłości.