Każdy rodzic dba o to, aby jego dziecko było zdrowe, zadowolone i prawidłowo się rozwijało. Niestety mimo starań może rozwinąć się u niego choroba. Poniżej przybliżone zostały 3 choroby bakteryjne, których objawy z całą pewnością powinien znać każdy rodzic.
Choroby bakteryjne są częste zarówno w populacji osób dorosłych, jak i u najmłodszych pacjentów. Gorączka, powiększenie i ból węzłów chłonnych czy mokry kaszel to jedynie przykładowe ich objawy. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, które spośród tych chorób mogą zagrażać Twojemu dziecku!
-
Szkarlatyna
Szkarlatyna zwana jest również płonicą. To choroba wywoływana przez paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A, którymi można zarazić się od innej osoby chorej (np. od dorosłego zmagającego się z anginą, także wywoływaną przez te patogeny). Szkarlatyna daje charakterystyczne objawy takie jak:
- gorączka powyżej 38,5 stopni C;
- ból brzucha;
- ból głowy;
- rumień na policzkach;
- malinowy język;
- ból gardła;
- obrzęknięcie migdałków;
- powiększenie i ból węzłów chłonnych szyi;
- wymioty.
Nie zaobserwuje się natomiast kataru, kaszlu czy zapalenia spojówek, co znacznie ułatwia różnicowanie choroby. Chore dziecko powinno pozostać w domu, przyjmując odpowiednio dobraną antybiotykoterapię. Należy podkreślić, że wszystkie choroby bakteryjne leczy się antybiotykami, jednak ich dobór zależy już od rodzaju patogenu.
-
Bakteryjne zapalenie ucha
Bakteryjne zapalenie ucha może być wywołane przez patogeny: Pneumococcus, Streptococcus haemolyticus, Staphylococcus pyogenes, Haemophilus influenzae. Wzrost częstości zachorowań obserwuje się zwłaszcza w okresach jesienno-wiosennych. Przeważnie zakażenie przechodzi do jamy bębenkowej z nosa lub nosogardła.
Charakterystyczne objawy to:
- ostry, pulsujący ból ucha;
- zaczerwienienie błony bębenkowej;
- wysięk w jamie bębenkowej;
- wyciek ropny z przewodu słuchowego;
- pogorszenie słuchu;
- gorączka.
W terapii stosuje się antybiotyki, leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Jedynie w skrajnych przypadkach pojawia się konieczność nacięcia błony bębenkowej.
Sprawdź także: Grypa może być groźna! Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!
-
Borelioza
Boreliozę wywołuje spiralna bakteria zwana Borrelia burgdorferi, która przedostaje się do organizmu człowieka wraz z wydzielinami kleszczy. Dlatego największe ryzyko zachorowania ma miejsce podczas spacerów i zabaw dziecka na łąkach, w lasach czy przy bezdrożach – tereny te są siedliskiem kleszczy. Typowe objawy to:
- porażenie nerwu twarzowego;
- rumień wędrujący, rozpoczynający się od miejsca ukąszenia przez kleszcza;
- zapalenie stawów;
- kołatanie serca;
- złe samopoczucie;
- objawy grypopodobne, w tym gorączka i infekcje dróg oddechowych.
Antybiotyki wykorzystywane w leczeniu boreliozy to głównie doksycyklina oraz amoksycylina. Przyjmuje się je przez okres nawet do 21 dni. Warto zaznaczyć, że w przypadku wszystkich wymienionych wyżej chorób niezbędna jest konsultacja z pediatrą. Dziecko powinno znajdować się pod opieką lekarza.