Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

"500 plus" na każde dziecko: Nowa odsłona rządowego programu rusza już za 2 tygodnie!

  • Dodano: 2019-06-17 21:30, aktualizacja: 2019-06-18 08:01

„500 plus” na każde dziecko: za dwa tygodnie rusza nowa odsłona rządowego programu. Wnioski można składać od 1 lipca. A kiedy pierwsze wypłaty? Ministerstwo nie podaje dokładnego terminu, ale zapewnia, że może to nastąpić jeszcze w lipcu.


– Dzisiaj inaugurujemy akcję informacyjną poświęconą programowi. Będziemy tłumaczyć wszystkie zmiany, żeby rodziny miały pełną wiedzę na temat tego m.in. jak złożyć wniosek i kiedy trafi do nich wsparcie. Chcemy też powiedzieć o przygotowaniach samorządów do wdrożenia programu – mówi minister Bożena Borys-Szopa.


Za 14 dni rusza nowa odsłona programu Rodzina 500 plus. Tym razem będzie on dedykowany wszystkim dzieciom. Szacuje się, że pieniądze trafią do 4,4 mln rodzin, 6,8 mln dzieci w całej Polsce, w tym do ok. 812 tys. w woj. śląskim. Z tego też powodu przed Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sporo pracy. Minister Bożena Borys-Szopa oraz jej zastępcy: Stanisław Szwed, Krzysztof Michałkiewicz, Marcin Zieleniecki i Kazimierz Kuberski ruszyli w trasę po Polsce. Będą uczestniczyć w spotkaniach podsumowujących stan przygotowań samorządów do realizacji odświeżonego programu. W poniedziałek, 17 czerwca, konferencję prasową zorganizowano w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.


- Jest to program uzupełniający, bo w pierwszych 100 dniach rząd wprowadził „500 plus” od drugiego dziecka. W tej chwili jest on poszerzony o tyle, że po pierwsze idzie na każde dziecko do 18. roku życia i nie ma kryterium dochodowego, więc właściwie pieniądze dotrą do każdej rodziny, w której są dzieci. Do ponad 6,8 mln dzieci, więc mamy co robić - podkreśla minister Bożena Borys-Szopa z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Szacuje się, że w województwie śląskim dodatkowe pieniądze trafią do 812 tys. dzieci.

- Mamy na to przygotowane w budżecie ponad 3 miliardy złotych - zapewnia Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.


Wnioski można składać online od 1 lipca 2019 roku za pośrednictwem strony empatia.mrpips.gov.pl lub przez bankowość elektroniczną lub PUE ZUS. Z kolei w sierpniu pojawi się możliwość złożenia wniosku w formie papierowej - osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Wypłaty jeszcze w lipcu?


Kiedy nastąpią wypłaty? Podczas poniedziałkowego spotkania minister podkreśliła, że śląskie samorządy są przygotowane do rozpoczęcia wypłat, a te mogą zasilić konta rodziców, którzy poprawnie złożą wnioski prawdopodobnie już w lipcu.


- Rządowi bardzo zależy na tym, żeby wypłaty były w miarę możliwości jak najszybciej. Osobiście dopilnuję tego, żeby odwiedzić ten samorząd, który pierwszy dokona wypłaty. Mam nadzieję, że to będzie z naszego województwa - dodaje minister Bożena Borys-Szopa.


Ministerstwo usprawniło też proces realizacji programu, tworząc prostsze i krótsze wnioski, składające się z dwóch kartek. Wydano też szczegółowy podręcznik dla samorządów o zmianach w ustawie, materiały informacyjne, i uproszczone kreatory wniosków elektronicznych.

– Nie tylko rozszerzyliśmy formułę programu, ale też uprościliśmy procedury. Przyznanie świadczenia nie będzie wymagało wydawania i doręczania decyzji administracyjnej. Rodzic wnioskujący o wypłatę 500 złotych na dziecko otrzyma, na adres e-mail, informację o przyznaniu świadczenia. Jeśli nie podał adresu poczty elektronicznej, taką informację będzie mógł odebrać osobiście. Nawet nieodebranie informacji nie będzie miało żadnego wpływu na wypłatę przyznanego świadczenia wychowawczego – mówi minister Bożena Borys-Szopa.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Ty gn

    Brawo :) Tak ze dwa lata i bedzie się działo ;)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.