Wiadomości z Chorzowa

Antoni Piechniczek odebrał tytuł Honorowego Obywatela Chorzowa

  • Dodano: 2019-08-29 16:15, aktualizacja: 2019-08-30 11:44

Antoni Piechniczek, były piłkarz i trener Ruchu Chorzów oraz legendarny selekcjoner reprezentacji Polski, odebrał dziś tytuł Honorowego Obywatela Chorzowa. 

Antoni Piechniczek nie krył wzruszenia i satysfakcji

Odbierając tytuł 77-letni Piechniczek mówił o dużym wzruszeniu i satysfakcji. Akcentował, że urodził się w rodzinie współzałożycieli Ruchu Chorzów, braci Bartoszków, a tradycje rodzinne wywarły olbrzymi wpływ na jego młodzieńczą wyobraźnię i chęć zrobienia kariery zawodniczej. Wspominał, że wychowywał się na ul. Wrocławskiej, między starą, a nową dyrekcją Huty Batory, którędy w pobliżu na treningi przejeżdżał legendarny piłkarz Ruchu Gerard Cieślik, a grający na ulicy chłopcy starali się na nim wywrzeć jak najlepsze wrażenie. Dodał, że na swojej drodze życiowej i zawodowej spotkał wielu życzliwych ludzi.

- W życiu jest strasznie potrzebne, aby mieć przy boku życzliwego człowieka, który zawsze szczerze powie: Antek, ten wywiad był nie taki, Antek, nie atakuj tych ludzi, Antek, zastanów się czy powołać, czy nie powołać. Jak zaczynałem pracę z reprezentacją, do takich ludzi miałem absolutne szczęście. W Chorzowie też takich znajdowałem – podkreślił Piechniczek

Na pierwszy mecz Ruchu Chorzów Antoniego Piechniczka zabrała babcia

W wygłoszonej laudacji historyk, dr Jacek Kurek, podkreślał, że Antoni Piechniczek jest hajduczaninem, chorzowianinem, Ślązakiem, Polakiem, Europejczykiem i obywatelem Świata. 

- Na pierwszy mecz Ruchu Chorzów (który grał wtedy z „Polonią” Warszawa) Antoniego zabrała babcia Jadwiga. Jej bracia - Bartoszkowie znaleźli się wśród założycieli klubu w 1920 roku. Mecz odbył się w 1948 roku. I choć Antoś nie był jeszcze wtedy pewny którzy piłkarze są z jakiej drużyny, zakochał się w futbolu... Odtąd pasjami chodził na piłkarskie zawody. W Szkole Podstawowej nr 32 (obecnie im. bł. ks. Józefa Czempiela) odniósł pierwszy sportowy sukces. Był kapitanem drużyny, która zdobyła mistrzostwo szkół podstawowych Chorzowa Batorego – mówił dr Jacek Kurek

Pierwszym klubem Antoniego Piechniczka był międzyszkolny Zryw z Chorzowa, z którym zdobył mistrzostwo Polski juniorów. Później grał w zespole Naprzód Lipiny. Przygodę z wielką piłką rozpoczął od Legii Warszawa, z którą zdobył Puchar Polski w 1964 roki. Później był ukochany Ruch Chorzów i mistrzostwo Polski w 1986 roku. Grał także we francuskim klubie Chateauroux.

Antoni Piechniczek dwukrotnie wprowadził reprezentację na mundial

Jako trener pracował w Bielsku-Białej, Opolu, Chorzowie i Zabrzu oraz w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Tunezji. W 1987 r., prowadząc Górnika Zabrze, zdobył mistrzostwo Polski. Sławę zdobył jako trener-selekcjoner reprezentacji narodowej. Powołany na to stanowisko w 1980 r., uzyskał awans do mistrzostw świata w Hiszpanii w 1982 r., na których drużyna zajęła trzecie miejsce. Wywalczył też awans do MŚ w Meksyku w 1986 r. Ponownie objął funkcję selekcjonera reprezentacji w maju 1996 r.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.