Wiadomości z Chorzowa

Bieg Bohaterów już 19 czerwca. Meta imprezy na Placu Powstań Śląskich w Parku Śląskim

  • Dodano: 2022-05-17 20:00

Już 19 czerwca 2022 odbędzie się kolejna edycja Biegu Bohaterów. Meta liczącego 4,2 km biegu znajdzie się w Parku Śląskim przy Placu Powstań Śląskich. Celem imprezy jest uczczenie pamięci bohaterów naszego regionu.

19 czerwca po raz kolejny w Katowicach i Chorzowie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie o symbolicznym wymiarze. Przemierzając trasę od Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach do Placu Powstań Śląskich w Chorzowie zawodnicy uczczą pamięć o uczestnikach wydarzeń, które ponad 100 lat temu rozgrywały się na terenie naszego regionu.

Bieg upamiętni 100. rocznicę powrotu Śląska do macierzy, czyli przyłączenia części naszego regionu do Polski. Nie bez powodu wybraliśmy właśnie ten termin. Dokładnie 20 czerwca 1922 roku tłum na moście w Szopienicach powitał Wojsko Polskie wkraczające na Śląsk. Tego dnia żołnierzy oklaskiwał między innymi wojewoda śląski, Józef Rymer, Wojciech Korfanty oraz cała rzesza mieszkańców Śląska. Podczas uroczystości powitania Wojska Polskiego odegrano m.in. hymn narodowy i „Rotę” Marii Konopnickiej [Ś]100 lat później zapraszamy Was na bieg upamiętniający to wydarzenie. Tak jak dawniej witano bohaterów czasu wojny, tak teraz w centrum Katowic uhonorujemy Was, biegaczy, bohaterów czasu pokoju  – przypominają  organizatorzy.

Bieg Bohaterów już 19 czerwca w Katowicach i Chorzowie

To druga edycja wydarzenia. Ubiegłoroczna przyciągnęła tłumy biegaczy, chcących uczcić stulecie Powstań Śląskich – stąd decyzja o kontynuacji imprezy biegowej w tym roku. Specjalnie na to wydarzenie przygotowana została krótka trasa o symbolicznej długości jednej dziesiątej maratonu, która prowadzić będzie od Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach do mety w Parku Śląskim przy Skwerze Powstań Śląskich.

Zapraszamy zarówno doświadczonych biegaczy, jak i tych, którzy buty treningowe wkładają tylko od święta. Tym razem nie liczy się czas, a sam udział i pamięć o dawnych wydarzeniach. Zabierajcie więc całe rodziny i dołączajcie do naszego święta! Nie zwlekajcie! Liczba miejsc jest ograniczona do 2022 numerów startowych – czytamy na stronie internetowej Biegu Bohaterów.

Zawody rozpoczną się o godzinie 17.30, a trasa biegu zostanie poprowadzona ulicami miasta Katowice i alejkami Parku Śląskiego, a wziąć udział w biegu może każdy chętny – uczestnictwo nie podlega bowiem ograniczeniom wiekowym, wystarczy jedynie wykazywać się dobrym stanem zdrowia. Limit czasu ukończenia biegu to 40 minut.

Opłata startowa wynosi 35 złotych, a dzieci i młodzież do 16 lat otrzymują zniżkę w wysokości 40 procent. Zapisy trwają do 10 czerwca włącznie na dedykowanej stronie internetowej.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymują: numer startowy, pamiątkową koszulkę techniczną przygotowaną specjalnie na wydarzenie i pamiątkowy medal na mecie – informują organizatorzy.

W tym roku projekt koszulki startowej i medalu znacząco różnią się od tych z 2021 roku. W tym roku zawodnicy wystartują w białym t-shircie z czerwonymi falami, symbolizującymi flagę Polski i szarym orłem reprezentującym narodowe godło. Medal to natomiast złoty orzeł opasany biało-czerwoną wstęgą.

Przy jego projektowaniu przyświecała nam myśl, by od pierwszego spojrzenia budował on skojarzenia z tym, co w naszej inicjatywie najważniejsze, a więc z pielęgnowaniem pamięci o wydarzeniach, które w tak dużym stopniu wpłynęły na historię naszego regionu – informują organizatorzy.

Bieg Bohaterów organizowany jest przez Województwo Śląskie, UM Katowice i Ministerstwo Sportu i Turystyki. Pełny regulamin i szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej Biegu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również