Wiadomości z Chorzowa

Chorzów 40. na liście miast, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem

 • Dodano: 2020-11-20 12:15

Zmotoryzowani mieszkańcy Chorzowa korzystają z pojazdów, których drogomierze wskazują średnio 185 tys. km. Na tle województwa śląskiego to nie najlepszy wynik – niżej w zestawieniu uplasowały się jedynie 4 miasta. Jeżeli porównać średni przebieg aut z Chorzowa do średniego przebiegu pojazdów z otwierającej ranking Warszawy, to różnica wynosi niemal 27 tys. km.

Przebieg pojazdu wpływa na zużycie jego podzespołów. Więcej kilometrów na liczniku to często większa szansa na awarię, a w skrajnych przypadkach nawet zagrożenie dla kierujących.

- Liczba przejechanych kilometrów jest także jednym z czynników, które wpływają na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Dlatego eksperci rankomat.pl, bazując na deklaracjach kierowców korzystających z porównywarki OC, przygotowali listę największych 84. miast w Polsce, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem. Chorzów zajął na niej 40. miejsce - piszą twórcy rankingu.

Chorzów w centralnej części zestawienia

Chorzowianie korzystają z pojazdów ze średnim przebiegiem na poziomie 185 tys. km. Taki wynik spowodował, że Chorzów znalazł się na 40. miejscu zestawienia. Niższej uplasowały się tylko 4 miasta z województwa śląskiego:

 • Racibórz (ok. 185 tys. km – 41. miejsce),
 • Bielsko-Biała (187 tys. km – 44. miejsce),
 • Bytom (187 tys. km – 46. miejsce)
 • i Dąbrowa Górnicza (ponad 187 tys. km – 48. miejsce).

Dla porównania samochody z Katowic pokonały dotychczas średnio 168 tys. km.

Dla porównania miasta na podium to Warszawa, Kraków i Poznań. Z deklaracji kierowców wynika, że średni przebieg dla aut z tych miast wynosi 158 tys., 161 tys. i 166 tys. kilometrów. Różnica w przebiegu między pierwszym a ostatnim miejscem na liście rankomat.pl wynosi 58 tys. km. Jest to dystans, który można wyjeździć w ciągu kilku lat.

Śląskie w pierwszej piątce zestawienia

Wysokie miejsce w zestawieniu zajęło również województwo śląskie – uplasowało się ono na 4. pozycji. Samochody z tablicami rejestracyjnymi wskazującymi na to województwo mają na liczniku średnio 183 tys. km. Niżej na liście uplasowały się m.in. województwa łódzkie (190 tys. km) i dolnośląskie (195 tys. km).

Najlepiej w zestawieniu rankomat.pl wypada Małopolska. Przeciętne auto z województwa małopolskiego przejechało do tej pory 177 tys. km. W województwie mazowieckim ta wartość jest większa o 4 tys. km, a w wielkopolskim o 6 tys. km. Największy średni przebieg swoich samochodów deklarują kierowcy z województw lubuskiego (206 tys. km), lubelskiego (207 tys. km) i warmińsko-mazurskiego (210 tys. km). To jednocześnie 3 województwa, w których średni przebieg auta przekracza 200 tys. km.

Chorzów 40. na liście miast, po których poruszają się auta z najmniejszym przebiegiem

Komentarze (2)    dodaj »

 • Fitka

  Na to wychodzi że w Chorzowie auta mają kierownicę po prawej stronie. Zdjęcie chyba skradzione z Herald tribune

 • Japa

  U mnie ponad 400000 i będzie nadal rosło, nowe samochody z silnikami o pojemności 1000 cm i dwoma turbinami mnie nie interesują. Pozdrawiam właścicieli 1,9 tdi :)

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.