Wiadomości z Chorzowa

Chorzów na pierwszym miejscu w rankingu najlepiej zaplanowanych polskich miast

 • Dodano: 2021-04-23 12:00, aktualizacja: 2021-04-23 13:11

Portal tuwartomieszkac.pl opublikował zestawienie dużych i średnich polskich miast, w którym wzięto pod uwagę to, jak ich samorządy dbają o ład przestrzenny i architektoniczny. Wśród najlepiej zaplanowanych miast w Polsce na pierwszym miejscu ex aequo z Chełmem, Żorami, Jastrzębiem-Zdrojem, Rudą Śląską, Rybnikiem, Siemianowicami Śląskimi i Zamościem, znalazł się Chorzów!


Ranking najlepiej zaplanowanych polskich miast

W ocenie autorów opracowania jedną z najlepszych miar, jakimi da się to ocenić, jest procent powierzchni miasta objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. 

- Jedną z najlepszych miar, jakimi da się to ocenić, jest procent powierzchni miasta objęty lokalnymi (a mówiąc fachowo: miejscowymi) planami zagospodarowania przestrzennego. Dlatego, że tam, gdzie planów nie ma, nowa zabudowa jest brzydsza, bardziej chaotyczna, mniej spójna z sąsiednimi budynkami. Tam, gdzie planów nie ma, o tym, co i jak można budować, decydują urzędnicy, a ich decyzje są dość uznaniowe. Tam, gdzie planów nie ma, samorządy mają mniej narzędzi, by nie ulec presji tych deweloperów, którzy budują na zasadzie: jak najwięcej wycisnąć z działki (nie dbając o to, czy budynek pasuje do otoczenia, czy nie jest zbyt duży, czy jest wystarczająco dużo terenu do rekreacji i miejsc parkingowych itd.). To brak planów zagospodarowania przestrzennego prowadzi do sytuacji, w których np. między domy jednorodzinne wciska się bloki (to często dzieje się w Warszawie, której tylko 39 proc. powierzchni jest objęta planami), co z kolei w wielu przypadkach skutkuje ostrymi protestami i konfliktami społecznymi - czytamy w opracowaniu rankingu.


Chorzów na pierwszym miejscu w rankingu najlepiej zaplanowanych polskich miast

Chorzów jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w 100 procentach, dzięki czemu nasze miasto znalazło się na szczycie opublikowanej listy. W rankingu pierwsze miejsce ex aequo zajęło 8 miast: Chełm, Chorzów, Jastrzębie-Zdrój, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Zamość, Żory. 


Zestawienie najlepiej zaplanowanych polskich miast wg. autorów rankingu:

 1. Ex aequo: Chełm, Chorzów, Jastrzębie-Zdrój, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Zamość, Żory100 proc. powierzchni miasta objętych lokalnymi (miejscowymi) planami zagospodarowania przestrzennego
 2. Jelenia Góra – 99 proc. powierzchni miasta objętych lokalnymi (miejscowymi) planami zagospodarowania przestrzennego
 3. Konin – 95 proc.
 4. Piekary Śląskie – 94 proc.
 5. Gliwice – 92 proc.
 6. Świętochłowice – 78 proc.
 7. Ostrołęka – 74 proc.
 8. Ex aequo: Leszno, Słupsk – 72 proc.
 9. Suwałki – 71 proc.
 10. Ex aequo: Gdańsk, Jaworzno, Sopot – 66 proc.
 11. Ex aequo: Grudziądz, Kraków – 65 proc.
 12. Ex aequo: Biała Podlaska, Skierniewice – 64 proc.
 13. Krosno – 61 proc.
 14. Wrocław – 58 proc.
 15. Ex aequo: Siedlce, Toruń – 57 proc.
 16. Ex aequo: Gorzów Wielkopolski, Olsztyn – 56 proc.
 17. Ex aequo: Białystok, Szczecin – 55 proc.
 18. Lublin – 54 proc.
 19. Nowy Sącz – 52 proc.
 20. Dąbrowa Górnicza – 51 proc.
 21. Ex aequo: Poznań, Świnoujście – 48 proc.
 22. Sosnowiec – 47 proc.
 23. Elbląg – 46 proc.
 24. Ex aequo: Bytom, Tarnów – 45 proc.
 25. Legnica – 44 proc.
 26. Koszalin – 43 proc.
 27. Bielsko-Biała – 40 proc.
 28. Warszawa, Przemyśl – 39 proc.
 29. Ex aequo: Bydgoszcz, Płock, Tychy – 38 proc.
 30. Włocławek – 37 proc.
 31. Tarnobrzeg – 36 proc.
 32. Opole – 35 proc.
 33. Mysłowice – 34 proc.
 34. Zabrze – 32 proc.
 35. Gdynia – 31 proc.
 36. Katowice – 27 proc.
 37. Częstochowa – 26 proc.
 38. Piotrków Trybunalski – 25 proc.
 39. Ex aequo: Kalisz, Łódź – 24 proc.
 40. Wałbrzych – 22 proc.
 41. Łomża – 19 proc.
 42. Kielce, Zielona Góra – 18 proc.
 43. Rzeszów – 17 proc.
 44. Radom – 16 proc.

Autorzy zestawienia zaznaczają jednak, że nie można, traktować tego zestawienia tak, że miasta, które są na dole rankingu, w ogóle nie dbają o ład przestrzenny i architektoniczny. 

- To byłoby zbyt duże uproszczenie. Samorządy często nie tworzą planów lub tworzą ich zbyt mało, bo opracowanie i przyjęcie tych planów jest kosztowne i oznacza dla samorządów duże ciężary finansowe. Np. jeśli zarezerwują one w planie jakiś teren pod nową drogę, a ten teren należy do prywatnych właścicieli, to muszą go od nich wykupić, zapłacić odszkodowanie. To bardzo dużo kosztuje. Dlatego bardzo potrzebna jest zmiana przepisów – na takie, które zachęcałyby samorządy do tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego. Bo obecnych przepisach nie da się tego powiedzieć - czytamy w opracowaniu rankingu.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ

Komentarze (10)    dodaj »

 • Tony

  80 procent zagospodarowania Chorzowa zrobili Niemcy abo Ślonzoki... Poloki ino to mieli podczymać... Wyszło jak zawsze. Mieszkom tu od 40 lot jest fajnie ale tak jak piszecie co roz więcej nowych budynków robi z miasta metropolia i widzą dość dużo ludnosci napływowej tzw. Goroli co ze Śląskiem nie mają nic wspólnego. Ordnung muss sein!!!

 • Wanda

  Gdyby nie gorole nie miałyś co w Chorzowie do garnka włożyć. Chcesz zobaczyć hanysów to jedz na Racławicką. Pod ops stoją.

 • Stig

  Wanda to wyjątkowa kanalia i do tego gorolica

 • No

  Na amelungu fajnie zrobili i teraz wszystko popsuli. Jak nawiedzeni stawiają dom przy domie, niszczą całą zieleń. Ruszyć się tu już nie można, tylko beton i auta, parkingi i ploty. Tragedia, a było tak ładnie :-(

 • ***** UM chorzów

  Trochę zieleni było to posprzedawali dziady, ciekawe ile jeszcze tych domow tam stanie? Jak przyjdzie ciepła niedziela to tam bedzie czlowiek na czlowieku

 • ***** ***

  Szkoda że nie zaplanowano kibla na amelungu

 • Jo

  Bo nic nowego się nie buduje,same osiedla zamkniete,a familoki niszczeją pod wpływem lat,zero remontów a szkoda bo naprawdę fajnie by to wyglądało,ma swoj urok.Inwestycji z myślą o młodych rodzinach praktycznie zero,takze prosze nie chwalić Chorzowa pod tym względem bo ręki Pan Prezydent nie przykłada do tego wogole.

 • Tadeusz

  Ocho!! szczury pokolenia dej ruszyły do internetu.

 • Jo

  Szczur moze jest z Ciebie,jesteś jednym z tych co sie chowają wlasnie po kanałach.

 • Ii

  Nic dodać nic ująć.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również