Wiadomości z Chorzowa

Chorzów na starych fotografiach [Galeria]

 • Dodano: 2021-05-02 15:15, aktualizacja: 2021-05-02 17:26

Chorzów na przestrzeni XX wieku podlegał licznym metamorfozom. Ile z Królewskiej Huty pozostało w dzisiejszej tkance miejskiej? Zobaczcie archiwalne zdjęcia, które przypominają o tym, jak nasze miasto wyglądało wiele dekad temu.


Chorzów niegdyś zwany Królewską Hutą to jedno z ważniejszych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Położony jest na Płaskowyżu Bytomsko-Katowickim, będącym częścią Wyżyny Śląskiej, na terenie Górnego Śląska.

Pierwsze informacje o mieście pojawiły się już w 1136. Miejscowość była wówczas wzmiankowana  jako Zversov koło Bytomia w bulli papieża Innocentego II dla biskupa gnieźnieńskiego Jakuba ze Żnina. Natomiast wzmianka o lokacji wsi Chareu pochodzi z 24 czerwca 1257 roku. 

Chorzów kryje w sobie wiele niespodzianek i tajemnic. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w mieście kojarzącym się z węglem i stalą, funkcjonowało kiedyś uzdrowisko. W 1791 hrabia Friedrich Wilhelm von Reden na odkrytym przez Salomona Isaaca złożu zbudował drugą, konkurencyjną dla „Fąźrstin Hedwig” kopalnię „Krug” - „Kąśnigliche Kohlenzeche”, a Salomon Isaac - kopalnię „Prinz Carl von Hessen”. Co ciekawe, podczas odkrywki węgla natrafiono na wody solankowe, które dały początek uzdrowisku. Z kolei w 1830 roku gminę Kąśnigshąźtte (Królewską Hutę) wpisano do rejestru śląskich miejscowości uzdrowiskowych. Specjalizowano się tu w leczeniu reumatyzmu, artretyzmu, chorób skóry, chorób kobiecych i stanów wyczerpania.

Jak wyglądało miasto na początku XX wieku? Zachęcamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć, pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego!

Komentarze (4)    dodaj »

 • Lisek chytrusek

  Przepiekne zdejciaPrzepiekne miasto

 • Palot wies

  Szkoda ze niema opisu zdiecia

 • Misiek z Pnioków.

  Będę mieć czas po pracy albo jutro to ci opiszę te zdjęcia. Ale jest tam staw hutniczy, widok na hotel Reden, pl. Mickiewicza, liceum Ligonia, widok na aglomerownie, widok na stalownie, wierza ciśnień z ,,piątka,, na rynku, widok na pl. Powstańców Śląskich, widok na obecną ul. Katowicką, wcześniej Bytomską przed krzyżówką z obecną ul. Konopnickiej, widok na obecny pl. Matejki.

 • W P

  To wyjatkowe miasto dla kazdego ktory sie w Chorzowie urodził

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również