Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Otwarcie Muzeum Hutnictwa zbliża się wielkimi krokami!

  • Dodano: 2021-09-26 12:00, aktualizacja: 2021-09-29 09:39

Koniec listopada to będzie pamiętny czas dla chorzowskiej kultury, bowiem na 27 i 28 listopada zaplanowano uroczyste otwarcie Muzeum Hutnictwa. Z kolei dzień wcześniej, bo 26 listopada, odbędzie się konferencja prasowa i oficjalna gala otwarcia połączona z sesją naukową.

Otwarcie Muzeum Hutnictwa nastąpi pod koniec listopada

Impreza inauguracyjna potrwa trzy dni. W tym czasie wszyscy chętni będą mogli zwiedzić Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, korzystając z wielu dodatkowych atrakcji.

Festiwal Otwarcia Muzeum Hutnictwa. Co w programie?

Muzeum Hutnictwa utworzono na terenie hali byłej elektrowni Huty Królewskiej z 1895 r. Do dnia dzisiejszego zachowało się tam siedem wielkich urządzeń. To młoty hutnicze, walcarka, prasa
i prostownica do szyn kolejowych. 

- Pracujemy nad tym, aby część maszyn mogła być bezpiecznie uruchamiana na potrzeby pokazów dla zwiedzających. Opowieść o hucie i hutnictwie dopełnia film w niezwykłym kinie, z półokrągłym ekranem, w którym będzie można nie tylko zobaczyć hutę i jej historię, ale nawet ją poczuć – zapowiadają przedstawiciele Muzeum.

Odwiedzający instytucję będą mogli zobaczyć wystawę stałą „Królestwo żelaza”. Opowiedzą o niej świadkowie historii, czyli byli pracownicy i pracownice hut, których wspomnienia, utrwalone zostały na filmach.

- Na wystawie zaprezentowane zostaną w przystępny i atrakcyjny sposób zarówno kwestie technologiczne omawiane za pomocą zgromadzonych eksponatów, w tym wielkogabarytowych urządzeń, jak i codzienność pracy i życia w hutniczych rodzinach. Tak pomyślana wystawa podzielona została na dwie zasadnicze części – „strefę pracy” oraz „strefę życia” – czytamy w komunikacie zapowiadającym wydarzenie. 

Co prawda Muzeum przypomina o dziejach huty Kościuszko i Batory, jednakże, jak przekonują organizatorzy, udało się stworzyć uniwersalną opowieść o wszystkich hutach. 

Przygotowano też szereg atrakcji dla najmłodszych. Jedną z nich jest specjalna ścieżka dziecięca, której patronem i przewodnikiem będzie „Przetopek”. 

- Jak głosi legenda, jest to nowo zamieszkały w Muzeum Hutnictwa dobry duch tego miejsca, który na jednej z muzealnych ścian, nie wiedzieć kiedy pozostawił swoją podobiznę. To on poprowadzi dzieci przez wystawę stałą – zapowiadają przedstawiciele Muzeum.

Szczegóły wydarzenia można poznać na stronie internetowej muzeumhutnictwa.pl. W chwili obecnej zachęcamy do śledzenia profilu Muzeum Hutnictwa w serwisie społecznościowym: facebook.com/muzeum.hutnictwa.

Chorzów: Otwarcie Muzeum Hutnictwa zbliża się wielkimi krokami!

Komentarze (1)    dodaj »

  • Lol

    Koala fajnie opuchnięty, pewnie skromnie jada :) Proponuję zapisy wprowadzić bo chętni będą walić drzwiami i oknami xd

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również