Wiadomości z Chorzowa

Chorzów pamięta o Powstańcach

  • Dodano: 2019-10-29 08:00, aktualizacja: 2019-10-29 08:16

W Chorzowie pamięć o Powstańcach Śląskich jest wciąż żywa.

To dlatego po raz kolejny Urząd Miasta włączył się w akcję odbudowy pomników na ich grobach. To wspólna akcja wraz z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach. W tym roku odbudowany został nagrobek Emila Walesy. To powstaniec, który pochodził z Chorzowa Starego. Uroczystości przy jego grobie na cmentarzu przy ul. Kalusa odbyły się 28 października

W Chorzowie, a zwłaszcza tutaj w Chorzowie Starym, wciąż pamięta się o Powstańcach Śląskich - zaznaczał Andrzej Kotala - W zeszłym roku odsłanialiśmy tutaj nagrobki Alojzego Watoły, Marcina Watoły, Pawła Sojki, Wincentego Machajskiego i Franciszka Wieczorka. W tym roku przyszedł czas na upamiętnienie Emila Walesy.

Taka uroczystość była możliwa dzięki gruntownemu remontowi sfinansowanemu przez Instytut Pamięci Narodowej. Dzięki niemu sto lat po pierwszym Powstaniu Śląskim rodzina Walesy mogła ponownie zebrać się razem wokół miejsca jego pochówku.

Każdego roku przychodziliśmy tutaj do dziadka ze zniczami i kwiatami, ale teraz stanął tutaj taki piękny pomnik. Bardzo się cieszymy i dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tą odbudowę - mówił Roman Probanowski, wnuk Emila Walesy.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.