Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Park Śląski na 100-lecie wybuchu I Powstania Śląskiego

  • Dodano: 2019-08-01 08:15, aktualizacja: 2019-08-01 07:18

Park Śląski pod szyldem „Poszli za Polskę”, we współpracy z innymi instytucjami kultury, przygotował kilka wydarzeń z okazji 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego.

To element wojewódzkich obchodów tej rocznicy, których wyjątkowym momentem będzie wielka defilada wojskowa w Katowicach, 15 sierpnia.

Zależy nam na tym, aby 100-lecie wybuchu I Powstania Śląskiego ściągnęło do parku osoby w różnym wieku i o różnorodnych zainteresowaniach – tłumaczy Łukasz Buszman, rzecznik prasowy Parku Śląskiego. – Mamy nadzieję, że takie bardzo bezpośrednie pokazywanie historii, spodoba się odbiorcom.

Pokazy fimlów

Z imprezą, która odbędzie się w skansenie, ma związek pierwsza część obchodów pod hasłem „Poszli za Polskę”. Będą to pokazy dwóch części Tryptyku Śląskiego Kazimierza Kutza na Dużym Kręgu Tanecznym. „Perłę w koronie” zobaczymy 6 lipca, a „Paciorki jednego różańca” 3 sierpnia. Tematyka filmów nawiązuje do kultury regionu, dając obraz społeczeństwa Śląska, które nie tylko zdecydowało się na trzy powstańcze zrywy, ale również w późniejszych latach wielokrotnie udowadniało przywiązanie do tradycji, wartości rodzinnych i dbałości o tożsamość swojej małej ojczyzny. Obie projekcje rozpoczną się o godzinie 20.30.

Gra terenowa

Jedną z form przypominania o wydarzeniach z 1919 roku jest specjalna gra terenowa – „Duch Powstańczej Walki”. Będzie ona niesamowitą okazją na przeżycie historycznej przygody i stania się częścią wydarzeń, które miały miejsce sto lat temu. Rodzinnie, w gronie przyjaciół czy znajomych, uczestnicy będą mieli szansę wcielić się w rolę powstańczych bohaterów i stawić czoło wyzwaniom, które były codziennością ludności w czasie Powstań Śląskich i Plebiscytu. Dla uczestników zostaną przygotowane wyzwania podobne do tych, z jakimi musieli radzić sobie zarówno powstańcy, jak również ich rodziny. Będzie więc musztra, strzelanie z procy, składanie meldunków i tworzenie portretów pamięciowych. Gra rozpocznie się 18 sierpnia o godz. 11 przy Hali Widowiskowej „Kapelusz”. Zapisy prowadzone będą poprzez stronę evenea.pl/event/gra-powstancza dla grup od 2 do 5 osób, od 28 czerwca do 17 sierpnia.

Słuchowisko multimedialne

W ramach obchodów 100-lecia wybuchu I Powstania Śląskiego, Teatr Śląski organizuje plenerowe słuchowisko multimedialne pod nazwą „Za Wolny Śląsk”, które zostanie zaprezentowane 18 sierpnia 2019 r. o godz. 20.30 na terenie Śląskiej Galerii Rzeźby w Parku Śląskim. Spektakl jest inspirowany fabularyzowanym filmem dokumentalnym „Franek”, którego projekcje stanowią jedną z głównych, historycznych atrakcji stałej ekspozycji w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Przygotowywane przez Teatr Śląski słuchowisko otrzyma spektakularną oprawę świetlną, a elementy nagłośnienia zostaną ukryte w parkowych drzewach i krzewach, zaś malowniczy plener nieopodal restauracji Łania, posłuży jako scenografia dla spektaklu, jakiego Park Śląski jeszcze nie widział.

Chorzów: Park Śląski na 100-lecie wybuchu I Powstania Śląskiego

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.