Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: radni uchwalili budżet na 2021 rok

 • Dodano: 2020-12-18 11:00

Budżet stabilny, chociaż z dużymi cięciami. Radni Chorzowa podczas przedświątecznej sesji 17 grudnia uchwalili budżet miasta na przyszły rok.

Zmiany podatkowe uszczupliły finanse wielu miast

Tworzenie budżetu na rok 2021 nie było łatwe. Zmiany podatkowe uszczupliły finanse wielu miast. Do szkół trzeba dopłacać miliony, bo rządowa subwencja oświatowa jest niewystarczająca. Do tego doszły jeszcze dodatkowe wydatki związane z pandemią koronawirusa, rosnące koszty i ceny. Zmniejszyły się też wpływy z podatków PIT i CIT. 

Budżet miasta na 2021 rok zakłada dochody na poziomie ponad 755 milionów złotych. Wydatki to ponad 783 miliony złotych. Różnica - jak co roku - zostanie sfinansowana kredytem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Taki budżet dla kogoś z boku może wydawać się ogromny, ale pamiętajmy, że jest on z góry przydzielony na konkretne zadania. To, co widzą mieszkańcy czyli inwestycje, zakupy, remonty, to zaledwie część budżetu. Niestety w tym roku ta kwota jest o około 20 milionów złotych mniejsza niż rok temu - tłumaczy Andrzej Kotala, Prezydent Chorzowa. - Pomimo tego udało się jednak zaprojektować budżet tak, aby kontynuować prowadzone inwestycje i dokonać kilku ważnych zakupów.

Wszystkie pieniądze są już precyzyjnie rozplanowane. Ponad 242,5 miliona złotych pójdzie na wydatki związane z edukacją. 172 miliony złotych to wydatki z zakresu "Rodzina" - świadczenia wychowawcze, rodzinne, działalność placówek opiekuńczo-wychowawczych. Do tego 55 milionów na pomoc społeczną. Kolejne ponad 60 milionów złotych wydane zostaną na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska.

Wiele z planowanych remontów i inwestycji się nie odbędzie

Niestety z powodu sytuacji finansowej wiele z planowanych remontów i inwestycji się nie odbędzie. Nie będzie chociażby budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią przy Kresach (przesunięto na 2022 rok), budowy miejsc parkingowych przy ul. Podmiejskiej i Komendzie Policji, czy rozbudowy przedszkola przy ul. Łagiewnickiej. 
Budżet na wydatki majątkowe - a więc na ważne zakupy i inwestycje - to 107 milionów złotych. Pozwoli to na zakończenie i kontynuowanie już rozpoczętych inwestycji, głównie tych, na które Miasto otrzymało wsparcie unijne. Chodzi tu chociażby o trwające remonty dróg, ukończenie budowy Muzeum Hutnictwa, dokończenie inwestycji mieszkaniowych przy ul. Karola Miarki i ul. Żeromskiego, a także dofinansowania zakupu sprzętu przez Straż Pożarną i Policję.

- Pomimo mniejszych dochodów udało się zachować nadwyżkę operacyjną na poziomie 12 milionów złotych. Wciąż jesteśmy dobrze oceniani przez Regionalną Izbę Obrachunkową czy  uznane agencje ratingowe, a Chorzów postrzegany jest jako stabilny samorząd - zauważa Małgorzata Kern, Skarbnik Miasta.

Budżet został uchwalony na przedświątecznej sesji 17 grudnia. Na jej początku tradycyjnie radnych odwiedzili harcerze z chorzowskiego Hufca ZHP. Przekazali Betlejemskie Światełko Pokoju, drobne upominki świąteczne, a Komendant Hufca złożył życzenia od wszystkich harcerzy Chorzowa.

Komentarze (6)    dodaj »

 • Potwór

  Co niektórzy myślą że krytykując rząd PiS coś na tym ugrają, nie pozwólmy im na to żeby obrażać najlepszy rząd w dziejach Polski.

 • jjjj

  Dochody rosną o 20 mln zł (2,4%) - nie wiem gdzie tutaj malejące dochody. 1,6 mln zł na akcje Ruchu Chorzów też się znalazło (i pewnie drugie tyle ukryte).Faktycznie kryzys.

 • Fafik

  No to pewnie zaś podwyżka czynszu, śmieci i wszystkiego co się da. Bo ja jako mieszkaniec i płatnik wszelakich danin, nadal pracujący na etacie (nie "zdalnie"), pewnie jestem wirusoodporny. Ręce opadają....

 • Fric

  Muzeum hutnictwa to jest jakaś kpina, smog w mieście taki że oddychać się nie da, dzieci chorują na astmy a miasto topi pieniądze w takiej inwestycji? Komu to potrzebne? Może jeszcze dodacie nazwę 'narodowe'? Debilne zarządzanie przez idiotów to nasze nieszczęście.

 • Roman

  Czy radni pisu są w stanie spojrzeć komukolwiek w oczy po tym jak nasze miasto potraktował ich rząd? Ta kadencja musi być zapisana i zapamiętana jako przykład na to jak pobierając apanaze Radnych można akceptować zatrzymanie rozwoju swojego miasta. Brawo wy! Brawo pis!

 • chorzowianin

  Zapamiętamy to jak PiS nas potraktował. Nigdy więcej PiSu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również