Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: W gmachu dawnego banku powstaną mieszkania

 • Dodano: 2021-04-26 12:15

W Chorzowie powstaną nowe mieszkania. Zostaną zlokalizowane w gmachu przy ul. Katowickiej 72. Dawniej mieścił się tu Bank Zachodni, a później - Bank Santander. Teraz obiekt zmieni swoją funkcję. Budynek przy ul. Katowickiej 72 w Chorzowie usytuowany jest w ścisłym centrum miasta. Niebawem gmach ten przejdzie metamorfozę. W ciągu najbliższych miesięcy ruszą prace zmierzające do zmiany jego funkcji. W efekcie powstanie tu nowa inwestycja mieszkaniowa. Wydaje się, że pomimo dużego natężenia ruchu lokale będą atrakcyjne, bowiem obiekt znajduje się tuż obok chorzowskiego Centrum Przesiadkowego, a przyszli lokatorzy będą mieli widok ze swoich okien na nowopowstałą tężnię. 

Dawniej bank, teraz mieszkania

Pierwotnie w obiekcie znajdowała się dyrekcja pobliskiej huty, a więc obiekt pełnił funkcję administracyjną. W latach 1922-1939 działało tu biuro polsko-francuskiej spółki Skarboferm (Polskie Kopalnie Skarbowe na Górnym Śląsku Spółka Dzierżawna S.A. w Katowicach), powołanej w celu eksploatacji polskiej własności państwowej na obszarze Górnego Śląska. Później ulokowano tu siedzibę banku. Po latach obiekt został wystawiony na sprzedaż i kupiony przez inwestora Porębski Investment z Krakowa, który teraz zamierza go przekształcić w budynek mieszkaniowy. 16 lutego 2021 roku złożył on wniosek do Urzędu Miasta o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszących na działce nr 623/79 położonej w centrum miasta Chorzów, przy ul. Katowickiej 72. Do wniosku załączono koncepcję urbanistycznoarchitektoniczną, uzasadniającą rozwiązanie funkcjonalno-przestrzenne inwestycji mieszkaniowej.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta chorzowscy radni podjęli decyzję w sprawie przebudowy obiektu przy Katowickiej 72. 16 radnych wyraziło zgodę na realizację inwestycji. 

Powstanie tu od 26 do 37 mieszkań

Teraz budynek przy Katowickiej 72 zostanie przebudowany i rozbudowany, a także zmieni funkcję, którą do tej pory pełnił – z publicznej na mieszkaniową, bowiem niebawem powstaną tu lokale mieszkalne. Będzie ich od 26 do 37 – dokładnej liczby jeszcze precyzyjnie nie ustalono. Zgodnie z planami łączna powierzchnia użytkowa mieszkań będzie wynosiła od 1580 mkw do 2600 mkw. 

Z zewnątrz zmiany będą niewielkie. Zgodnie z planami, bryły istniejących budynków ulegną jedynie niewielkiej zmianie (obniżony zostanie segment B), a rozbudowa istniejących budynków polegać będzie na budowie nowego segmentu (segment C) od strony południowej. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, inwestor oprócz funkcji mieszkaniowej planuje część powierzchni (nie więcej niż 20% powierzchni użytkowej mieszkań) przeznaczyć na cele handlowo- usługowe. W planach jest też wycięcie od 2 do 8 drzew.

Komentarze (10)    dodaj »

 • Marek nowak

  Kto da pieniądze na adaptację budynku? A kto będzie braľ zyski z czynszòw?

 • ???

  Taka "straszna lokalizacja" to nie powinno być chętnych a jak będzie to się okaże. Swoją drogą to miasto ma niewesoło: jak dają mieszkania biednym to krzyki że wspierają leniwą patologie, jak kupują bogaci to lament że lody kręcą i po znajomości. Co by nie zrobili to źle. Według mnie powinni wyremontować i najem za np. 800zł na miesiąc. Nikt by nie wykupił a patologia nie przyjdzie bo wolą przepić kasę.

 • Hala

  Dworcem się zajmijcie

 • Lord

  Z tym tematem do PKP

 • Jo

  Wiedza co robią,znowu familio urzędasów będzie miała gdzie mieszkac:) Od razu bym zaprosił Panow z CBS na kontrole komu porozdawano mieszkania;)

 • tx

  A wiesz że mieszkania w tym budynku trzeba sobie kupić?? Obudziłeś się już czy dalej zyjesz w latach gierkowskich??

 • Iza

  Naprawdę atrakcyjna lokalizacja, w samym centrum ciągle pracującej i hałasującej huty. Ciekawe kiedy miasto się tym zajmie?

 • Olek Brrrrrrrr

  Ja mieszkam przy rynku. Marzenie to wyprowadzka. Cały dzień i noc szum samochodów na katowickiej. Policja, Pogotowie, Straż pożarna co najmniej dwa trzy razy na godzinę. W nocy nie lepiej. Tłukące się i trzeszczące tramwaje. Teraz nie jadą przez Dąbrowskiego to troche lepiej ale to chwilowe. Całkowity brak miejsc do parkowania. Nawet problem żeby z zakupami podjechać pod dom. Od kilku ostatnich lat niesamowite nasilenie obecności patologii. Zarówno pijanych dzieci jak i śmierdzących bezdomnych. Przez ostatnie trzy miesiące smród z elektrowni. Życie jak w Madrycie. A oni tu mieszkania budują :) Jeszcze znając życie napiszą że apartamenty. 300 tyś zł za pokój z kuchnią. Brawo!!

 • Jednego chętnego"gołego"mniej

  Olek nie musisz kupować, tak te mieszkania trzeba będzie kupić za pieniądze.

  • Jednego chętnego"gołego"mniej
   2021-04-27 19:38
  • odpowiedz
 • Olek Brrrrrrr

  Nie bardzo rozumiem twoją wypowiedź?? Niby jak mam nie kupować mieszkania?? Żyjesz w PRL czy jak?? Skoro myślisz że ci państwo da to jesteś w dużym błędzie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również