Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: W Parku Róż powstanie ogród botaniczny

 • Dodano: 2019-04-17 07:15, aktualizacja: 2019-04-29 05:46

UM Chorzów rozpoczyna realizację projektów ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego. Już wkrótce w Parku Róż będziemy mogli cieszyć się prawdziwym ogrodem botanicznym!

Już wkrótce w lubianym i popularnym wśród mieszkańców Chorzowa Parku Róż powstanie prawdziwy ogród botaniczny. Miasto idzie śladem Zabrza, Mikołowa czy Radzionkowa, w których tego typu tereny zielone, które łączą rekreację i walor edukacyjny funkcjonują z powodzeniem od kilku lat. Powstanie ogrodu botanicznego na Klimzowcu to jeden ze zwycięskich projektów ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Na terenie miasta kojarzącego się głównie z przemysłem można stworzyć ogród botaniczny wykorzystując w dużej mierze już istniejącą roślinność. Mieszkańcy zazwyczaj nie orientują się, jaka roślinność występuje na naszym obszarze i na co dzień nas otacza - opisując poszczególne drzewa, krzewy, kwiaty w ramach ogrodu botanicznego można stworzyć ciekawą mini alternatywę dla Parku Śląskiego. W ten sposób stworzyć miejsce zielone, przyjazne i bezpieczne dla rodzin z dziećmi, dla osób w każdym wieku – przekonuje Joanna Porwolik, pomysłodawczyni zwycięskiego projektu dla dzielnicy Klimzowiec.

Na terenie ogrodu zostaną zaaranżowane obiekty małej architektury, jak altanki, ławki i alejki. Przykładami ogrodów botanicznych są np. Brynek, Zabrze, Radzionków czy Mikołów. Projekt zakłada również stworzenie na terenie ogrodu labiryntu z żywopłotu. W przyszłości na terenie ogrodu botanicznym będzie można zainstalować domki dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. 

Wśród robót zakładanych przez UM Chorzów znalazły się:

 • modernizacja części alejek i schodów
 • budowa tarasów
 • wykonanie kamiennych murków z piaskowca
 • przygotowanie podłoża pod zaprojektowane nasadzenia 
 • wykonanie i zamontowanie tablic z nazwami gatunkowymi rosnących w miejscu montażu roślin

Ogród Botaniczny Chorzów – jakie gatunki roślin się w nim znajdą?

W nowym ogrodzie botanicznym będziemy mogli podziwiać taką roślinność jak:

 • drzewa liściaste: glediczja trójcierniowa, tulipanowiec amerykański, buk pospolity ‘Pendula’, grab pospolity  
 • krzewy liściaste: tawuła wczesna, ognik szkarłatny, irga ‘Ursynów’, laurowiśnia wschodnia, hortensja piłkowana
 • drzewa i krzewy iglaste: choina kanadyjska, sosna bośniacka, cis i jałowiec pospolity
 • kilkanaście rodzajów azalii, róż i różaneczników
 • żywopłot z cisu pospolitego

Do przetargu stanęły trzy firmy, a zadanie będzie realizować Zakład Usługowy Konserwacja Terenów Zielonych Jacek Wieczorek z siedzibą w Bytomiu. Koszt realizacji zadania to 429.355,25 złotych. 

Zobacz także

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

 • Tomek

  Inwestycja prawie zakończona a altan, pergoli i żywopłotu w formie labiryntu brak. Patrząc na teren ciężko znaleźć miejsce na zapowiadane elementy małej architektury... Ktoś to w ogóle zaprojektował?! Ogarnięto jedynie chodniki, nasadzono zieleń i trawniki, wykonano "tarasy"... Teraz pewnie czekamy na tablice informacyjne, parę ławek i kosze na śmieci. I to kosztowało ponad 400 tys. zł? Ponownie z opisu inwestycji i zapowiedzi mieszkańcy dostają okrojoną wersję tego, na co głosowali. Podobnie sytuacja wyglądała z górką saneczkową przy ulicy Astrów. Miały być nawierzchnie mineralno - żywiczne (do dziś informacja o tym znajduje się na stronie BO Chorzów!!) a wykonano alejki z kruszywa naturalnego (które pewnie miały być podstawą pod projektowane aleje). Wszystko już dziś zarasta, brzegi alejek się rozpadają. Wniosek jeden: głosujesz na fajną inwestycję w okolicy, dostajesz 40% tego! Szkoda.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.