Chorzów - portal miejski mojChorzow.pl

Wiadomości z Chorzowa

Chorzów: Za nami Święto Patrona Miasta

  • Dodano: 2019-05-07 07:45, aktualizacja: 2019-05-07 08:01

4 maja obchodzono uroczystości ku czci św. Floriana. To patron strażaków, hutników, garncarzy, kominiarzy czy piekarzy ale też od 1993 roku jest patronem Chorzowa.

Z tej okazji w sobotę o godzinie 18:00 w sanktuarium św. Floriana w Chorzowie przy ulicy Szwedy odbyła się uroczysta msza święta odpustowa pod przewodnictwem bpa Adama Wodarczyka . 

Św. Florian jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: strażaków, hutników i koksowników, a także kominiarzy, garncarzy czy piekarzy. Także w Chorzowie, ważnym ośrodku przemysłu hutniczego, św. Florian cieszył się szczególnym kultem. Jego figury znajdują się w najstarszych kościołach miasta, w niektórych, jak np. w kościele św. Barbary czy św. Marii Magdaleny, umieszczone są w ołtarzu głównym. Szczególnym znakiem czci, oddawanej w środowisku hutniczym świętemu Florianowi, był zamiar wybudowania w mieście kościoła jemu poświęconego. Świątynia powstała w Chorzowie w 1959 roku i wkrótce stała się w diecezji katowickiej miejscem dorocznej mszy odprawianej w intencji strażaków i hutników. W tym kościele znajdują się również relikwie św. Floriana.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.