Wiadomości z Chorzowa

Chorzowscy policjanci przestrzegają przed oszustwami w sieci

  • Dodano: 2019-09-02 08:15, aktualizacja: 2019-09-02 08:13

Policjanci przestrzegają przed działaniem oszustów w sieci.

Przełamują oni zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i do znajomych potencjalnej ofiary rozsyłają linki z prośbą o szybką pożyczkę lub zapłatę za przesyłkę.

Mundurowi ostrzegają również przed korzystaniem z ofert, gdzie za darmo można otrzymać atrakcyjne przedmioty, płacąc jedynie za przesyłkę. Oszustom chodzi o jedno – uzyskanie dostępu do konta bankowego i kradzież zgromadzonych tam oszczędności.

Pomysłowość oszustów nie zna granic

Przestępcy wymyślają kolejne, nowsze metody, aby oszukać i wyłudzić pieniądze. Dlatego też korzystając z internetu należy być czujnym i zachować ostrożność. Przestępcy mogą ukraść nam pieniądze z konta bankowego, mogą również dokonać kradzieży naszych danych, a następnie posłużyć się nimi do zaciągnięcia np. zobowiązań kredytowych.

Przestępcy działający na portalach społecznościowych przełamują zabezpieczenia kont użytkowników portalu i podszywając się pod nich do znajomych wysyłają prośby o pilny przelew lub też uregulowanie niewielkiej opłaty. Ofiara otrzymuje link do strony ze złośliwym oprogramowaniem, klika i będąc przekonaną, że korzysta ze strony swojego banku wykonuje przez nią szybki przelew albo płaci kartą. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do konta i kradną zgromadzone na nim oszczędności. Zamiast prośby o pożyczkę czy zapłatę za przesyłkę przestępcy wystawiają również fałszywe oferty oddania za darmo różnych przedmiotów, w których opłacić należy jedynie koszty przesyłki. Pieniądze z konta ofiary, która skorzystała z takiej oferty, znikają chwilę po tym, jak osoba otworzy link i opłaci koszt dostarczenia przesyłki.

Pamiętajmy, aby dokładnie czytać otrzymywane wiadomości, a prośby o pożyczkę weryfikować i przed dokonaniem transakcji upewnić się, czy jej nadawcą rzeczywiście jest nasz znajomy. Ostrożnie należy również podchodzić do ofert darmowego przekazania bardzo atrakcyjnych przedmiotów, jedynie za opłacenie kosztów dostawy. Oferty takie należy dokładnie sprawdzić. Przed dokonaniem transakcji należy dokładnie sprawdzić również adresy otrzymanych linków. Natomiast logując się na stronę swojego banku przed wprowadzeniem numeru klienta i hasła należy sprawdzić, czy nawiązaliśmy tzw. bezpieczne połączenie internetowe. Na stronie powinna być widoczna zamknięta kłódka, a po kliknięciu w nią powinien wyświetlić się certyfikat bezpieczeństwa.

Kodeks karny za oszustwo komputerowe przewiduje odpowiedzialność karną nawet do 5 lat pozbawienia wolności. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.