Wiadomości z Chorzowa

Chorzowscy policjanci skontrolowali dwa kolejne auta, w których cofnięte były liczniki

  • Dodano: 2020-02-07 06:30, aktualizacja: 2020-02-07 06:49

Przypominamy, że od 25 maja ubiegłego roku, zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Niestety, nadal nie wszyscy właściciele pojazdów są tego świadomi. Tylko jednej doby chorzowscy policjanci skontrolowali dwa kolejne auta, w których cofnięte były liczniki.

Zmiana wskazania drogomierza, czyli popularne cofnięcie licznika, znalazło się pod lupą stróżów praw

Teraz, poza kontrolą stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego jego samochodu, sprawdzany jest również stan licznika. Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. W związku z nimi, kierowca będzie musiał umożliwić policjantom i innym służbom mundurowym sprawdzenie stanu licznika swojego pojazdu. Po odczytaniu danych zostaną one przeniesie do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zwanej popularnie CEPiK-iem.

Tylko w minioną środę chorzowscy stróże prawa zatrzymali do kontroli dwóch kierowców, którzy prowadzili samochody z cofniętymi licznikami. Od początku roku w Chorzowie odnotowano już 16 takich przypadków. Wczorajszy rekordzista miał cofnięty licznik o ponad 100 tysięcy kilometrów. 
 

Przypominamy!

Zgodnie z art. 306 a kodeksu karnego zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru to przestępstwo, za które grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Odpowiedzialności karnej podlega zarówno osoba, która cofnęła licznik, jak i ta, która zleciła taką usługę.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.