Jak nie stać się ofiarą oszusta? Jak uniknąć kradzieży? Na te i inne pytania odpowiadali dzielnicowi z chorzowskiej jedynki na spotkaniu z seniorami w Miejskim Domu Kultury Batory.
Była to również okazja aby zaprezentować seniorom działanie policyjnych aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i „Moja Komenda”.
Mundurowi przybliżyli seniorom jakie czyhają na nich zagrożenia i jak się przed nimi ustrzec
Kierownik Rewiru Dzielnicowych asp. szt. Adam Kościelny wspólnie z dzielnicowymi sierż. szt. Marcinem Goinda i sierż. Marcinem Latos, spotkali się wczoraj z seniorami w Miejskim Domu Kultury Batory. Policjanci przekazali informacje dotyczące najczęstszych zdarzeń kryminalnych odnotowanych w rejonie komisariatu. Przedstawili seniorom na jakie zagrożenia narażone są osoby starsze przebywające w domu, poruszające się ulicami miasta, korzystające z komunikacji miejskiej czy rozmawiające przez telefon. Mundurowi przypomnieli uczestnikom spotkania o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w kontakcie z domokrążcami oraz osobami podającymi się za przedstawicieli rożnych firm i instytucji. Szczególną uwagę poświęcili omówieniu metody działania oraz wykorzystywania legendy na tzw. „wnuczka, policjanta, funkcjonariusza CBŚP” przez sprawców wyłudzających pieniądze. Pokrzywdzeni, którzy padają ofiarą oszustw metodami „na wnuczka”, „na policjanta” i pokrewnymi, często tracą oszczędności całego swojego życia. Uświadamiali, iż każdorazowo należy zgłaszać fakt chociażby usiłowania wyłudzenia pieniędzy według w/w schematu. W związku z tym przekazali numery kontaktowe do najbliższej jednostki Policji oraz wizytówki z danymi teleadresowymi dzielnicowych.
Seniorze uważaj!
Przez telefon każdy może podawać się za inną osobę! Masz wrażenie, że ktoś chce Cię oszukać? Zakończ połączenie i powiadom o tym policję. Pamiętaj! Prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu.