Wiadomości z Chorzowa

Chorzowski ratusz zabłyśnie?

 • Dodano: 2019-10-20 13:30, aktualizacja: 2019-10-24 11:25

Chorzowski ratusz przechodzi lifting. Rozpoczęły się prace związane z remontem jego elewacji. Pomyślano także o odpowiednim oświetleniu siedziby władz Chorzowa. 

Elewacja chorzowskiego ratusza będzie odnowiona, a gmach oświetlony

Przed Urzędem Miasta Chorzów stanęły już rusztowania. Prace konserwatorskie obejmą m.in. czyszczenie i odgrzybienie elewacji Urzędu Miasta oraz wzmocnienie jej struktury, likwidację przebarwień, uzupełnienie tynków i wymianę orynnowania. Gmach zostanie także zabezpieczony przed wnikaniem wody w strukturę jego elewacji. Drugi etap zaplanowanych prac to wykonanie oświetlenia chorzowskiego ratusza. Zamontowana zostanie także tablica informująca o jakości powietrza.

Koszt prac to blisko 1,5 mln złotych. Przeprowadza je krakowska firma DES specjalizująca się w remontach zabytkowych budynków, która złożyła najtańszą ofertę w przetargu ogłoszonym przez miasto. Remont ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Ostatnie takie prace przeprowadzano 18 lat temu.

Gmach Urzędu Miasta Chorzów to zabytek z 19. wieku

Gmach chorzowskiego Urzędu Miasta został wybudowany w latach 1874-1876 na potrzeby założonego kilka lat wcześniej miasta Królewska Huta. Projektantem budynku był Bennon Groetschel, a kosztował on 200 tys. ówczesnych marek. Wzniesiony był w stylu historycznym z elementami neorenesansowymi i manierystycznymi. W okresie międzywojennym został przebudowany według projektu Karola Schayera i Witolda Eysymontta, którzy nadali mu modernistyczny wygląd. Wtedy dobudowano m.in. charakterystyczną wieżę zegarową. 

Zobacz także

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • ZN

  Dziwne ze nie swieci sie jedna glowa od pomyslow..

 • Yo

  A możesz to rozszyfrowac?

 • Smutna

  Też chcę żeby "nasz" dom komunalny tak lśnił! Albo chociaż żeby łazienki zrobili i żeby woda nie zamarzała nam zimą! Płacimy za te "luksusy" przecież!

 • Wanda Sułkowska

  Ulica Wandy wymaga też zainteresowania ze strony Policji.Tam się źle dzieje. Osoby z dysfunkcyjnych środowisk odbierają spokój współmieszkańcom. Policja doradza indywidualne wnoszenie spraw sądowych. To Policja jako oskarżyciel publiczny powinna wystąpić.

 • Ręce opadają

  Nam się lało przez 5 lat przy każdym deszczu wszystko na balkon bo rynna dziurawa i nikt nic nie robił z tym mimo głoszenia przez tyle lat prawie co miesiąc. Balkon cały się sypał i ruszał to zamiast remontu taśmę założyli że zakaz wstępu ;-). Po 5 latach walki zrobili niby remont i teraz ptaki mieszkają z nami bo takie dziury zostawili niezabezpieczone i znowu błagania od 3 lat o zakrycie dziur i remont wentylacji bo też nie działa prawidłowo! A ty człowieku ino płać i płacz! Jak się stanie jakaś tragedia to i tak będzie twoja wina bo coś tam wymyślą z kominiarzem.

 • Yo

  O ile sobie przypominam remont był przeprowadzany kilka lat temu. Raz na dekade remont? Oby wszystkie bydynki w tym miescie byly tak zadbane. Zapraszam prezydenta na ul.Wandy, kilka familoków też by było fajnie odnowić.

 • Pzpr

  Tu praktykuje się pomysł podany, kiedyś przez tow. Urbana: rząd się wyżywi.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.