Wiadomości z Chorzowa

Co dalej z budową osiedla przy Parku Śląskim? Porozumienie między miastem a inwestorem

  • Dodano: 2022-06-08 06:15, aktualizacja: 2022-06-08 06:30

Chorzowski magistrat i firma Atal porozumiały się w kwestii dodatkowej inwestycji, która ma powstać w ramach nowego osiedla przy Parku Śląskim. Chodzi o szkołę podstawową. Jest zgoda chorzowskich radnych.

Prawie cztery lata temu firma Atal zdecydowała się na zakup blisko 10 hektarów gruntu w pobliżu Parku Śląskiego - po dawnych Międzynarodowych Targach Katowickich, a tym również teren po zawalonej hali. W tym miejscu ma powstać nowoczesne osiedle mieszkaniowe, a inwestor zamierza wystąpić z wnioskiem o ustalenie lokalizacji inwestycji towarzyszącej, polegającej na budowie szkoły podstawowej.  

Samo osiedle mieszkaniowe ma być „zespołem budynków mieszkalnych wielorodzinnych z częścią usługową w parterach, garażem podziemnym oraz infrastrukturą techniczną”. Stworzenie nowej bazy mieszkaniowej w Chorzowie wiąże się z przymusem zapewnienia oferty edukacyjnej dla najmłodszych mieszkańców.

Inwestycja towarzysząca będzie realizowana w sąsiedztwie planowanej inwestycji mieszkaniowej, mającej służyć wykonywaniu zadań ustawowych Miasta Chorzów związanych ze szkolnictwem i edukacją, w tym dla mieszkańców budynków będących przedmiotem Inwestycji mieszkaniowej – czytamy w projekcie uchwały poddanej pod głosowanie radnych podczas majowej sesji Rady Miasta.

Co istotne, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nie przewiduje w tym miejscu budynków o przeznaczaniu innym niż usługi czy handel, lecz inwestor zdecydował się na skorzystanie ze specustawy mieszkaniowej, czyli głośnego „lew deweloper”, której zapisy weszły w życie w 2018 roku. Mowa w tym przypadku o budowie inwestycji mieszkaniowych z pominięciem MPZP. Zgodę na takowy projekt musi jednak wydać Rada Miasta.

W Chorzowie powstanie nowa szkoła podstawowa? Radni wydali decyzję

Firma Atal, czyli inwestor wystąpi z wnioskiem do chorzowskich radnych o ustalenie szczegółowej lokalizacji deweloperskiej inwestycji, a jednym z istotnych wymogów przy jej powstaniu jest budowa szkoły podstawowej.

Jak wynika z zapisów specustawy, w miastach takich jak Chorzów z liczbą mieszkańców powyżej 100 tysięcy, placówka szkolna musi zostać zbudowana na dystansie nie większym niż 1,5 kilometra od osiedla mieszkaniowego. Szkoła musi również przyjąć nowych uczniów i to nie mniej niż „7 procent planowanej liczby mieszkańców inwestycji mieszkaniowej”.

Stąd właśnie wzięła się potrzeba inwestora, aby wystąpić z wnioskiem o ustalenie lokalizacji nowej szkoły podstawowej. To właśnie stało się przedmiotem porozumienia między firmą Atal a chorzowskim magistratem. Co istotne, deweloper zbuduje szkołę własnym sumptem, a później stanie się ona własnością miasta i to za symboliczną złotówkę.

Uchwała została przyjęta podczas Rady Miasta Chorzów przez radnych jednogłośnie.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Artur

    A czy tam nie chodziło przypadkiem o drzewa a nie do konca o to co stanie ?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również