Wiadomości z Chorzowa

Kręgi Taneczne odzyskały dawny blask

  • Dodano: 2022-07-14 06:00, aktualizacja: 2022-07-14 06:22

Jedno z najatrakcyjniejszych i najstarszych miejsc w Parku Śląskim przeszło kompleksowy remont i renowację. Kręgi Taneczne, które od 70 lat wpisane są w krajobraz Zielonych Płuc Śląska, odzyskały swoją dawny blask.

Starsi bywalcy parkowych alejek pamiętają, jak odbywały się tutaj występy i koncerty na żywo.

Piękny zwyczaj będzie kontynuowany

Teren Kręgów Tanecznych przy al. Klonowej naprzeciwko Dużego Stawu przyciąga teraz klimatyczną architekturą, bogactwem zieleni i kolorowych kwiatów.

Wykonawca firma Milimex z Siemianowic Śląskich niedawno zakończył tutaj prace. W ramach zadania wymieniono całą nawierzchnię. Asfalt w centralnej części Dużego Kręgu Tanecznego został zerwany, zastąpiła go piaskowa mozaika, która tworzy znakomity efekt. Nawierzchnię zmieniono też na Małych Kręgach, które położone są nieco wyżej.

W ramach inwestycji odnowiono wszystkie siedziska, teraz spokojnie zmieści się na nich 400 osób

Zadbano o schody, murki, kwietniki, którym dano drugie życie. Wymieniono również oświetlenie. Po zmroku uroku dodają klimatyczne iluminacje świetle, które tworzą prawdziwą grę świateł.

Dla osób z niepełnosprawnościami powstały ciągi komunikacyjne, które ułatwiają, dostanie się na główną płytę dużego kręgu.

Renowacje pod nadzorem konserwatorskim przeszły charakterystyczne rzeźby Krakowiak, Mazur i Trojak, przedstawiające tancerki. Odświeżone figury zdają się zapraszać parkowych gości do zabawy.

Odnowiono również charakterystyczną glorietę

Została oczyszczona, odmalowana a konstrukcję sklepienia wymieniono na nową.

Zadanie: „Kompleksowy remont i renowacja z konserwacją dwóch Małych Kręgów Tanecznych oraz Dużego Kręgu Tanecznego w Parku Śląskim” kosztował 11 mln zł brutto. Inwestycja zrealizowana została w ramach unijnego programu JESSICA.

Kręgi Taneczne to historyczny obiekt, który oddano w 1952 roku. To jedna z pierwszych zrealizowanych inwestycji w parku, tak chętnie odwiedzanym przez mieszkańców naszej aglomeracji. Cieszę się, że dzięki projektowi JESSICA udało się przeprowadzić remont i renowację tego miejsca. Koszt wyniósł 11 mln zł. Park Śląski zmienia się na naszych oczach. Przed nami jeszcze sporo inwestycji jak: Nowa Fala, rozbudowa Kolejki Linowej Elka, modernizacja Kanału Regatowego. Liczę na to, że niebawem będziemy mogli znowu spotkać się w tym miejscu, by pokazać kolejne zrealizowane projekty – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również