Wiadomości z Chorzowa

Co dalej z Falą? Park Śląski unieważnił przetarg na modernizację. Powody nie zaskakują

  • Dodano: 2022-03-14 17:15, aktualizacja: 2022-03-14 18:18

Nikt nie chce podjąć się odbudowy kultowego kąpieliska na terenie Parku Śląskiego? Rozpisany kilka tygodni temu przetarg został unieważniony. Dlaczego tak się stało?

Niemal wszyscy sympatycy Parku Śląskiego (dawniej Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku) czekają z utęsknieniem na pełną modernizację kultowej Fali. Kąpielisko, które przez lata przyciągało tłumy mieszkańców aglomeracji od 2015 roku pozostaje zamknięte i niestety, sukcesywnie ulega coraz większej degradacji.

W ubiegłym roku chorzowscy radni zdecydowali o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego dla tego fragmentu Parku Śląskiego, co dało zielone światło do realizacji oczekiwanej nie tylko przez chorzowian, katowiczan i wielu innych mieszkańców regionu inwestycji – złożenia wniosku na budowę.

Projekt budowlany nowego kąpieliska został już opracowany i przyjęty. W styczniu władze Parku Śląskiego zdecydowały się rozpisać przetarg na budowę obiektu z całą potrzebną infrastrukturą.

Przetarg na budowę Fali unieważniony

Niestety, okazuje się jednak, że pierwszy przetarg został unieważniony. 9 marca władze Parku Śląskiego miały przekazać wyniki konkursu ofert. Okazało się jednak, że nie wpłynęła ani jedna! Brak chętnych podyktowany ma być kilkoma czynnikami, z których najważniejsze to problemy przedsiębiorstw budowlanych spowodowano pandemią, a obecnie problemy z pracownikami – wielu Ukraińców wróciło do ojczyzny w ostatnim czasie. Co będzie dalej?

Będziemy ponawiać przetarg. W tej chwili weryfikujemy rozmaite kwestie, ale mamy zamiar jak najszybciej ogłosić nowe postępowanie przetargowe – zapewnia Dagmara Piskorz, rzeczniczka Parku Śląskiego.

Jeśli na drodze drugiego przetargu uda się ostatecznie wyłonić wykonawcę to będzie miał on 420 dni na pełną realizację inwestycji. Najwcześniej fani kultowej Fali będą mogli korzystać z atrakcji nowego obiektu dopiero latem 2024 roku.

Jak będzie wyglądać Fala po modernizacji?

Jak ma wyglądać planowana nowa Fala? Miejscami zabawy i rekreacji staną się basen z charakterystyczną falą, dzika rzeka, wodny gejzer, wodny taras oraz niecka z biczami wodnymi. Lustro wody ma na zmodernizowanym kąpielisku wynieść łącznie aż 3500 metrów kwadratowych. Powstanie również plaża z leżakami, a obiekt zyska mały amfiteatr.

Miejsce dla siebie znajdą także miłośnicy wyczynowego pływania. Powstaną trzy tory po 25 metrów długości każdy. Co ważne, zachowana zostanie kultowa wieża do skoków z dwoma poziomami - 3 i 5 metrów, będzie za to unowocześniona i odświeżona.

Dla najmłodszych dzieciaków przygotowano dwa wodne place zabaw. Nie zabraknie tryskających gejzerów, armatek, fontann i zamku na wodzie z niewielkimi zjeżdżalniami. Nieco starsi swoją energię wyładują na tzw. mokrej bańce. Nadmuchiwana poduszka wznosząca się na kilka metrów zakończona fontanną stanie się wyjątkową i oryginalną atrakcją. Spragnieni zabawy na zjeżdżalniach będą mieli pole do popisu. Kompleks zawierać będzie aż pięć ślizgawek – otwartych i zamkniętych, z czego najdłuższa będzie miała 100 metrów! – wyjaśnia Dagmara Piskorz.

Komentarze (3)    dodaj »

  • No

    Z artykułu wynika że w Polsce głównie pracują Ukraińcy, a Polacy to ciągle leżą tylko do góry brzuchem. Dyskryminacja i niesprawiedliwość, przemawia przez autora! Czy my żyjemy jeszcze w Polsce czy już na Ukrainie?

  • SŁOWA PRAWDY

    Przyczyną ani covid ani wojna. Nikt nie chce współpracować z oszołomami PiS. Jak wiadomo na parku swe łapy położyły oligarchy jedynej słusznej partii. Przez Boga poproszeni o kradzież publicznych pieniędzy.

  • DT DOM BUD

    Niestety to prawda. Swego czasu robiłem dla parku inwestycje. Do dziś nie mam zapłacone za faktury. Ale jak bym śmiał nie wspierać PiS. Zaraz się znajdzie przygłup któremu życie za darmo pasuje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również