Wiadomości z Chorzowa

Co z przetargiem na odbiór odpadów z Chorzowa?

 • Dodano: 2020-07-25 13:45

Nadal nie wiadomo kto będzie się zajmował odbiorem odpadów komunalnych z Chorzowa i ile zapłacą za to mieszkańcy miasta. Przetarg, który miał wyłonić zajmującą się tym firmę został odwołany.

Chorzów miał podpisaną z PTS Alba wieloletnią umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Stawki za wywóz śmieci były dosyć niskie, ale w lutym spółka Alba zerwała umowę. Powodem były właśnie niskie stawki, które – zdaniem Alby – nie pozwalały dłużej świadczyć usług  na dotychczasowych warunkach. 

Przetarg na odbiór odpadów z Chorzowa został odwołany

Miasto zawarło ze spółką PTS Alba krótkoterminową umowę na odbiór odpadów, która miała obowiązywać do końca maja. W czerwcu mieliśmy poznać nową firmę, która będzie się tym zajmować, ale przetarg, w którym miała zostać wyłoniona został odwołany. Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa, tłumaczy, że było to spowodowane koniecznością zmian prawa miejscowego – chodziło o umożliwienie spółdzielniom mieszkaniowym korzystania z tzw. PSZOKa, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Stosowna uchwała w tej sprawie została przyjęta przez Radę Miasta Chorzów w ubiegłym miesiącu.

- Nowy przetarg zostanie ogłoszony, gdy uda się wprowadzić zmiany do wszystkich dokumentów (specyfikacja istotnych warunków zamówienia, projekt umowy, formularz ofertowy, itd.) oraz załączników do tych dokumentów (m.in. harmonogramów wywozów różnych odpadów, które stale się zmieniają, zatem przy każdej zmianie wymagają aktualizacji) – informuje wiceprezydent Michalik.

Powód odwołania przetargu mógł być jeszcze jeden. Podobno warunki przetargu faworyzowały spółkę PTS Alba, co oprotestowała jej konkurencja. 

Kiedy poznamy nowe stawki za odbiór odpadów w Chorzowie?

Krótkoterminowa umowa na odbiór odpadów z Chorzowa zawarta z PTS Alba została przedłużona do 31 lipca. Kiedy poznamy nowego odbiorcę odpadów nie wiadomo, ale już od kwietnia znacznie wzrosły stawki za wywóz śmieci – z 12 zł do 26,90 zł za odpady segregowane i z 20 do 53,80 zł za niesegregowane. Prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala, mówił w lutym, że to stawki na okres przejściowy, obowiązujące do czasu rozstrzygnięcia przetargu. Nadal więc nie wiadomo ile ostatecznie mieszkańcy Chorzowa zapłacą za odbiór odpadów.

Zobacz także

Komentarze (27)    dodaj »

 • gość

  Podwyżki opłat śmieciowych, czynszów, brud na ulicach, pieniądze podatnika dla klubu sportowego mają swoją twarz - twarz radnych z PO i aktualnego prezydenta. Zapłata będzie przy urnie.

 • ZB

  To będzie za późno ! Teraz jest ten czas !

 • Ginter

  Może się umówimy wspólnie i każdy z nas zaniesie worek ze śmieciami pod urząd miejski? I wysypać żeby nie było tak łatwo. Takie akcje zazwyczaj coś tym tumanon uświadamiają.

 • Wanda

  GINTER!Twoje poprzednie komentarze były przemyślane i celne. Ten - jak nie Twój. Przeczytaj, proszę mój komentarz. Pomysł z hasiami na Rynku niczego nie wniesie, przysporzy sprzątaczkom pracy

 • Wanda

  Płacimy za odbiór odpadów sortowanych, a nie sortujemy. Wrzucanie do żółtego pojemnika dwóch butelek po napojach, a do czarnego pojemnika na odpady komunalne "ciepiemy" każdorazowo plastikowy wór wypełniony resztą śmieci - to nie jest segregacja. Mnie do sortowania domowego "hasia" bardzo przydatna jest torba z przegrodami. Były takie dostępne w pok.28 w Ratuszu.

 • Lude

  Przeca nasze władze majom w tym interes co by nikt inny nie zbieroł hasia ino alba

 • Mieszkaniec

  Głupie gadanie. Przepisy w Polsce sie zmieniły, dużo nowych ustaw o segregacji, nielegalnych wysypiskach itp. Coraz wiecej firm sie zamyka bo nie są w stanie sprostać wymaganiom typu kamery na terenie składowiska czy jakies hybrydowe śmieciarki. Druga sprawa, że coraz mniej firm chce przyjmować śmieci komunalne. Dlatego duży wzrost kosztów. Chociaż to bardziej wyrównanie do stawek z innych miast. W Chorzowie do tej pory były śmiesznie niskie. Jeżeli chcecie kogoś krytykować to tylko polski rząd (nie jakąś konkretną partię tylko ogół) i wszystkie eko ustawy. Chcemy mieć eko to trzeba płacić. Pozdrawiam

 • Ho

  To mówili w tv ale nie musisz zaraz w to wierzyć a tym bardziej to powtarzać.

 • chuda

  Panie Prezydencie zapraszam do Batorego ul. Brzozowa przy placu zabaw, wygląda tam jak jedno wielkie wysypisko do tego za mało pojemników do segregacji odpadów. Po opróżnieniu za chwilę są pełne. Chcecie żeby ludzie segregowali to dajcie im odpowiednią ilość pojemników. Pozdrawiam władze miasta

 • Olo

  Dziady i tyle.

 • Luk

  A jeżeli chodzi o Wandy 21 to kto jest winny Alba,czy mieszkańcy?

 • vector2@op.pl

  Jawny haracz i tyle. Pracownicy w albie nie dostają 2razy większej pensji. Koszty nie o tyle wzrosły. HARACZ. PROSZĘ O OPINIE vector2@op.pl

 • Józek

  Proszę sobie przeczytać ustawę która zwiększyła opłatę środowiskową za składowanie tony śmieci.

 • Miasto

  Radni z PO pójdą z torbami po najbliższych wyborach. Oni myślą, że im się należy a tu okaże się, że pańska łaska wyborcy na pstrym koniu jeździ.

 • ???

  Mylisz się nie pójdą z torbami i tak ich wybiorą ponownie. Taki mamy klimat w Chorzowie. Dwie imprezki na rynku i jest ok

 • gość

  Zdziwisz się, zewsząd słychać krytyczne głosy ludzi o polityce władz np. dot. podwyżek opłat śmieciowych, czynszów, transfery pieniędzy podatników do pewnego klubu sportowego itd. Miarka się przebrała - PO to już śmietnik historii.

 • Były wyborca PO

  Jaki gospodarz takie stawki i bałagan . Czas zmian nadchodzi . Mieszkańcy obudźcie się , czs zmienić i przewietrzyć urząd .

 • Wanda

  Pewnie roi ci się uczciwy finansowo, fachowy, merytoryczny PIS? Taki byt nie istnieje. PO skupia młode kadry, krytyczne wobec KK - pompy wsysającej miliardy, która żywi nierobów.

 • Wanda

  Ale! pomysł! Nie Ratusz winien wzrostowi opłat za odbiór odpadów, a sami mieszkańcy! Popatrz krytycznienie. Zajrzyj do pojemnika na odpady zmieszane i wszystko jasne - pełno tam surowców wtórnych.

 • Rysio

  Proszę obejrzeć śmietnik przy ul Wandy 21 za takie coś się płaci... Skandal

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.