Wiadomości z Chorzowa

Opłata za odbiór śmieci w Chorzowie wzrośnie ponad dwukrotnie! 

 • Dodano: 2020-02-23 13:15

Już od kwietnia w Chorzowie wzrosną opłaty za odbiór odpadów. Zgodnie z projektem uchwały, przygotowanym na najbliższą sesję Rady Miasta, za wywóz śmieci w naszym mieście zapłacimy ponad dwa razy więcej niż dotychczas! 

Mieszkańcy Chorzowa jeszcze dziś płacą za odbiór odpadów 12 złotych (segregowane) lub 20 złotych (niesegregowane) za osobę. Pora jednak szykować się na podwyżkę i to znaczną! Zgodnie z projektem uchwały, która będzie głosowana na najbliższej sesji Rady Miasta, opłaty za wywóz odpadów wzrosną ponad dwukrotnie.

- Ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeśli właściciel wypełnia obowiązek zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny w wysokości 26,90 zł miesięcznie za jedną osobę od właścicieli nieruchomości, położonych na terenie Miasta Chorzów, na których zamieszkują mieszkańcy (...) jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, w wysokości 53,80 zł miesięcznie za jedną osobę – czytamy w projekcie uchwały.

Za odbiór odpadów w Chorzowie zapłacimy o 169% więcej!

To oznacza, że opłata za odbiór śmieci segregowanych wzrośnie o ponad 124%, a niesegregowanych o 169%! I to już od 1 kwietnia – mimo że do końca maja trwa krótkoterminowa umowa podpisana z PTS Alba, a przetarg na odbiór odpadów od czerwca nie został nawet ogłoszony.

- Będzie drożej! Co do tego nie ma żadnej wątpliwości – podkreślał na sesji Rady Miasta, która odbyła się 17 lutego, zastępca prezydenta Chorzowa, Marcin Michalik.

Na nadzwyczajnej sesji, poświęconej gospodarce odpadami, nikt jednak nie mówił o skali podwyżki - a ta, dla wielu mieszkańców miasta, może być szokiem. 

Alba zerwała umowę na wywóz odpadów, bo spółka ponosiła straty

Spółka PTS Alba zerwała wieloletnią umowę na odbiór odpadów z Chorzowa 7 lutego. Za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował o tym prezydent miasta, Andrzej Kotala.

- Do dziś mogliśmy się chwalić jedną z najniższych stawek za wywóz śmieci w Metropolii. Niestety, firma Alba wypowiedziała właśnie Chorzowowi umowę na wywóz odpadów. Obecne stawki, zdaniem Alby, są zbyt niskie i nie pozwalają dłużej świadczyć usługi na dotychczasowych warunkach. Jak argumentuje Alba przyczyną jest drastyczny wzrost m.in. opłaty za korzystanie ze środowiska. Obecnie to 270 zł za tonę. Dla porównania w 2017 r. było to niespełna 25 zł –  10 lutego napisał na Facebooku prezydenta Andrzej Kotala.

Przypomnijmy, że miasto ma w spółce PTS Alba ponad 30% udziałów. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku – gdy inne samorządy szykowały się na podwyżki opłat za wywóz odpadów – zapewniało, że w Chorzowie żadnych podwyżek nie będzie. Urzędnicy podkreślali, że to m.in. dlatego, że – dzięki udziałom w PTS Alba – miasto może pilnować kosztów. 

Opłata za odbiór śmieci w Chorzowie wzrośnie ponad dwukrotnie! 

Zobacz także

Komentarze (38)    dodaj komentarz »

 • Il

  Niestety podwyżka jest konsekwencją naszego postępowania deklarujemy segregację śmieci a nie robimy tego i stąd wzrost kosztów. Zawsze łatwiej obwiniać kogoś.

 • Lord G

  Głupoty wypisujesz każdy z nas segregował by śmieci gdyby kosze do tego przeznaczone były bliżej a nie 500m od miejsca zamieszkania.

 • Mieszkaniec

  Są tańsze firmy od alby ale miasto mo udziały w tym dziadostwie to napewno oni wygrają przetarg nawet gdyby inna firma była tańsza

 • ares

  to już wiadomo kto wygra następne wybory, bo niestety takich podwyżek się nie zapomina

 • Jan

  Czas na zmianę tego chamstwa w urzędzie wiadomo po rządzi to kasy mało!

 • Ginter

  Większość komentarzy świadczy niestety o tym, że mieszkańcy tego miasta to zera intelektualne. Emeryci oglądająct tvp i nieroby czekający co dostaną. Przykro się przyznać że się tu mieszka.

 • Urszula z Chorzowa

  Komunisty sobie chwalą rządy w Chorzowie. To jest wstyd dla naszego miasta

 • Magnus

  Wyzywać innych inwektywami i to osób których się nie zna, tylko może czynić osoba o inteligencji i wychowaniu na poziomie glonojada akwariowego. Tyle w temacie.

 • Hanys

  Nikt na siłę cię tu nie trzyma, jak tak się wstydzisz to sie wyprowadź

 • Jorgus

  Chorzowianie- Spoko to -ZART- Prima -aprilisowski,albo i Pisowski.

 • Jorgus

  Chorzowianie- Spoko to -ZART- Prima -aprilisowski,albo i Pisowski.

 • Wkurzona emerytka

  Masakra .Jak można tak wysoko podnieś stawki za śmieci.To uczciwi ludzie mają płacić za nieroboli . Mieszkają za darmo jedzenie za friko z Mopsu .Świętochłowice miasto niedawno borykało się z problemami finansowymi też ma swoich bezrobotnych a nie mają tak drastycznych podwyżek.Panie Kotala czy to nie było celowe zagranie.Alba święta krowa . Może najwyższa pora zmienić firmę.Na nowy sprzęt niech gdzie indziej szukają frajerów.Nie wszyscy dostają podwyżki płac i muszą z tym żyćPowodzenia Pani Prezydencie.

 • Ini

  Super... Teraz zamiast 120 zł co dwa miesiące będziemy płacić 270... Fajnie że rośnie pensja minimalna, tylko jakoś pensja nie rośnie tym co powyżej tej minimalnej zarabiają... A cala reszta w górę...

 • Chorzowianin

  Panie prezydencie to my mamy zapłacić za patologie która wygenerowała dług 200 milionów . Powinien pan się wstydzić powiedz pan to emerytom co jeszcze nie dostali 50 zł podwyzki. Czekamy na następne wybory

 • Urszula z Chorzowa

  Jestem za zmianę prezydenta Chorzowa. Upada coraz więcej na dno i ciągnie za sobą innych. Wstyd nazywać siebie prezydentem. Dno

 • HHHHH

  Dokładnie, płace czynsz w kamienicy gdzie przez 9 lat PGM nie wymieniło nawet zamka w drzwiach wejściowych. Brudno, śmierdząco, wstyd mieszkać ale od maja mam podwyżkę czynszu :) Bo ktoś musi spłacić dług patusów.

 • A.C.

  A skąd wiadomo jaka cena będzie jak nie ogłoszono jeszcze nawet przetargu?!

 • Jan

  Bryloka jasnowidz. Przecież to po to wiadomo że będzie drogo!

 • Artur

  Coz przy takich cenach nie widze sensu segregowac smieci, bo za miejsce w domu zajete przez 3 albo 4 kosze ktore moglbym zagospodarowac inaczej nikt mi nie zaplaci, ale jak wykle ja musze za wszystko placic wszystkim, i to coraz wiecej

 • Mariola

  Jak dla mnie to Chorzów ogólnie schodzi na psy. Mieszkam tu prawie 40 lat i takiego [...]u jak jest teraz, jeszcze nie widziałam. Czas na zmiany Panie K....

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.