Wiadomości z Chorzowa

W Chorzowie już od kwietnia wzrosną opłaty za wywóz śmieci! 

 • Dodano: 2020-02-18 12:45

Do końca maja obowiązuje tymczasowa umowa na odbiór odpadów z Chorzowa, którą miasto zawarło z PTS Alba. Na razie stawki za wywóz śmieci się nie zmieniły, ale już od kwietnia ceny pójdą w górę! 

PTS Alba zapłaci karę za zerwaną umowę na odbiór odpadów z Chorzowa

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu spółka PTS Alba wypowiedziała miastu 3-letnią umowę na odbiór odpadów z Chorzowa (o czym pisaliśmy TUTAJ). W związku z tym odbyła się nadzwyczajna sesja Rada Miasta poświęcona gospodarce odpadami, na której prezes firmy Alba tłumaczył powody zerwania umowy. Spółka zapłaci za to karę w wysokości 10% wartości niezrealizowanej części umowy.  

- To jest jedna z trudniejszych decyzji, jaką musieliśmy podjąć, ale nie było innego wyjścia. Musieliśmy to zrobić m.in. z myślą o pracownikach naszej firmy, z których większość to mieszkańcy Chorzowa – podkreślał Tomasz Olszowy, prezes PTS Alba.

Prezes PTS Alba podkreślał, że od czasu podpisania wieloletniej umowy z miastem w 2018 r. drastycznie zmieniły się okoliczności i prawne uregulowania związane z gospodarką odpadami. Zaostrzone zostały m.in. przepisy związane z magazynowaniem surowców wtórnych – skrócono terminy i znacznie graniczono dozwoloną ilość, a to oznacza, że nie można czekać ze sprzedażą na korzystne ceny. Wprowadzono także obowiązek całodobowego monitorowania instalacji i nowe operaty przeciwpożarowe, które wymuszają jej przebudowę. Znacznie wzrosła także opłata marszałkowska za jedną tonę składowanych odpadów ze 170 zł do 270 zł, co - w przypadku Chorzowa – oznacza około 1 mln złotych więcej. 

Marcin Michalik: Będzie drożej! Co do tego nie ma żadnej wątpliwości!

Do końca maja obowiązuje tymczasowa umowa na obiór odpadów, którą miasto, z wolnej ręki, zawarło ze spółką PTS Alba. Na razie stawki za wywóz śmieci się nie zmieniły, ale tak będzie tylko do końca marca. 

- Będzie drożej! Co do tego nie ma żadnej wątpliwości – podkreślał na sesji Rady Miasta zastępca prezydenta Chorzowa, Marcin Michalik.

Do tej pory za odbiór śmieci obowiązywała opłata zryczałtowana, ale teraz miasto musi płacić od tony. Nie wiadomo w jaki sposób będzie naliczana opłata od mieszkańców, sytuacja jest dopiero analizowana. W innych polskich miastach stawki naliczane są od osoby, od powierzchni mieszkania czy od zużycia wody. 

System odbioru odpadów nie będzie już obejmował przedsiębiorców

W chorzowskim Urzędzie Miasta trwają już przygotowania do nowego przetargu na odbiór opadów z miasta, który powinien zostać ogłoszony do końca lutego. Dla mieszkańców, poza wyższymi cenami, właściwie nic się nie zmieni. Nowy system nie będzie jednak obejmował przedsiębiorców.

- Firmy, według nowych przepisów, mają zagwarantowane urzędowe ceny za obiór śmieci, o wiele niższe niż mieszkańcy. Te stawki pokrywają jedynie 30% kosztów, za resztą musieliby zapłacić mieszkańcy – podkreślał Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Każda firma działająca na terenie Chorzowa będzie musiała zawrzeć osobą umowę na odbiór wyprodukowanych przez siebie odpadów. To może oznaczać, że firmy, szukając oszczędności, zamiast płacić za odbiór odpadów, będą je porzucać chociażby w lesie. 
 

Zobacz także

Komentarze (17)    dodaj komentarz »

 • slazak

  jak zwykle obecny nieudacznik zyciowy i dwie lewe rece nic sensownego nie moze zrobic dla Chorzowa. nie wiem kto tego niedojde zyciowego wybral ale jego panowanie sie konczy! trzeba wybrac kogos kto ma pomysl na nasze miasto i rozwoj sensowny!

 • AntyPIS

  @Romuald Potempa: jak tak ci żal tych nieroboli to oddaj im swoje mieszkanie może? Zamieszkasz w kościele, gdzie zdaje się często przebywasz.

 • Ratunku

  SP nr 2 dwa panuje pis

 • Momo

  W innych też niestety!

 • Ginter

  Spokojnie, przyjdzie czas na rozliczenia z nimi, i to całkiem nieskoro.

 • Byly pracownik na albie .bytko

  Ta i płaca 13,70 na albie po podwyszce a wcześniej 11.70 śmiech na sali

  • Byly pracownik na albie .bytko
   2020-02-19 17:35
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Ala

  A co z zaoszczędzonymi pieniędzmi na odśnieżanie? Gdzie się rozpłynęły? Tylko podwyżki i podwyżki

 • Ktosiu

  Prezes Alby w trosce o pracowników, ha ha ha ha. Taka jego troska że im zafunduje droższe śmieci. A może przy okazji jakieś szkolenie zrobi? Bo ci pracownicy wyrzucać śmieci nie potrafią, zgniecenie pudełka tekturowego przerasta ich możliwości.

 • Chorzowianin

  Dziennik zachodni parę dni temu powiadomil o 200000000 zł długu mieszkań komunalnych kto za tych osób zapłaci za śmieci . Za śmieci zapłacą osoby które płacą uczciwie. Mam pytanie do prezydenta jak chce to rozwiązać.jak by wszyscy płacili to może nie trzeba by podnosić stawek za wywóz smieci

 • Ta

  Tak

 • Ginter

  Odpowiedź jest bardzo prosta, wypier...ć tych nierobów z lokali, oddać w ręce osobom mającym pracę i chcącym uczciwie płacić za mieszkanie.

 • Romuald Potepa

  A ty co takiego umiesz robic? Z czego się rozliczasz? Z donosicielstwa i pasozytnicta? Opublikuj swoje nazwisko i umiejętności!

 • Ginter

  Oj Romuś lepiej już nic nie pisz

 • Lokator

  Ma rację czemu uczciwi i płacony czynsze mają opłacać dłużników.

 • Jo

  Milion zł podzielić przez liczbę mieszkańców to nie powinno być jakiejś wielkiej podwyżki, raptem pare "groszy"

 • Fgg

  Tttg

 • Olo

  Połowa nie płaci za nic więc Ty za nich zapłacisz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.