Wiadomości z Chorzowa

Cykl plenerowych debat literackich Kultywacje 2021

  • Dodano: 2021-09-22 06:30, aktualizacja: 2021-09-22 06:39

Zapraszamy do udziału w nowym cyklu plenerowych debat literackich „Kultywacje 2021”, organizowanym przez Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".

Podczas czterech wrześniowych spotkań autorskich przybliżymy twórczość pisarzy, którzy w oparciu o kategorię chłopskości, etnografii czy lokalności - budują swoje opowieści.

„Kultywacje” są próbą przemyślenia - powracających intensywnie w rodzimym dyskursie kulturowym - kategorii związanych z szeroko pojmowaną kwestią chłopską. Do udziału w debatach muzeum zaprosiliśmy  wybitnych przedstawicieli świata literatury, którzy w swojej działalności pisarskiej nawiązują do takich kategorii, jak wypierana przez wspólnotę wiejskość, ciągle obecna trauma pańszczyzny, formacyjna rola pochodzenia chłopskiego w społeczeństwie polskim, czy relacje pomiędzy prowincją a centrum. Najważniejszym celem "Kultywacji" jest więc refleksja nad przejawami mentalności postchłopskiej, coraz wyraźniej, jak się wydaje, obecnymi w zbiorowej świadomości i komunikacji społecznej – mówi dyrektor muzeum dr Artur Madaliński.

Wśród zaproszonych pisarzy znaleźli się Radek Rak, autor „ Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, laureat nagrody Nike 2020, Olga Drenda, autorka m.in. książki „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, Zbigniew Rokita, autor m.in. książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, nominowany do Nagrody Nike 2021 oraz Małgorzata i Michał Kuźmińscy, autorzy powieści etnokryminalnych, m.in. „Mara”, „Śleboda”, „Kamień”

Spotkania odbędą się w cztery soboty września w przestrzeni ekspozycji muzealnej na otwartym powietrzu przy chałupie z Istebnej (zagroda łąkowa), a w razie niepogody zostaną przeniesione do sali audiowizualnej, znajdującej się w Budynku Administracji (parter). „Kultywacje 2021” poprowadzą red. Ewa Niewiadomska (Radio Katowice) oraz dr Artur Madaliński (krytyk literacki).

Kalendarz spotkań

04.09.21, godz. 17.00 -19.00

Spotkanie z Radkiem Rakiem, autorem „ Baśni o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”, laureatem nagrody Nike 2020.

Chłopskość jako źródło cierpień”

Prowadzenie: dr Artur Madaliński

11.09.21, godz. 17.00 – 19.00

Spotkanie z Olgą Drendą, autorką m.in. książki „Wyroby. Pomysłowość wokół nas”, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2019.  

„Sztuka powiatowa – co rzeczy mówią o naszych obyczajach?”

Prowadzenie: redaktor Ewa Niewiadomska

 18.09.21, godz. 17.00 – 19.00

Spotkanie Ze Zbigniewem Rokitą, autorem m.in. książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”, nominowanym do Nagrody Nike 2021.

„Pamięć bluźniercza czy ekscytująca? Śląskie użyźnianie dziejów”.

Prowadzenie: dr Artur Madaliński

 25.09.21, godz. 17.00 – 19.00

Spotkanie z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi, autorami powieści etnokryminalnych, jak m.in. „Mara”, „Śleboda”, „Kamień”

„(Etno)kryminalne terapie zbiorowe”

Prowadzenie: redaktor Ewa Niewiadomska

Olga Drenda

Ur. 1984, pisarka, eseistka, tłumaczka. Absolwentka Etnologii i Antropologii Kultury UJ. Autorka książek Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji, Wyroby. Pomysłowość wokół nas (za którą otrzymała nominację do Paszportów Polityki i Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii esej) oraz rozmów Czyje jest nasze życie (wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i Książka o miłości (wspólnie z Małgorzatą Halber), a także tekstów do antologii Delfin w malinach, Prognoza niepogody i Hourras et désarrois. Scènes d'une guerre culturelle en Pologne. Autorka esejów towarzyszących wystawie Marzenia wiosenne (Galeria Biała, Lublin) i fotografiom Łukasza Rusznicy z cyklu Subterranean River.

Prowadziła podcast o folklorystyce, Ducholożka na tropie. Od 2013 roku prowadzi strone Facebook.com/duchologia, poświęconą widmom epoki transformacji. Obecnie pracuje nad kolejną ksiażka. (źródło: wyd. Karakter: karakter.pl)

Małgorzata i Michał Kuźmińscy

Autorzy serii powieści etnokryminalnych o parze nieszablonowych śledczych: antropolożce kulturowej Ance Serafin i dziennikarzu Sebastianie Strzygoniu.

MAŁGORZATA FUGIEL-KUŹMIŃSKA

z wykształcenia i zamiłowania kulturoznawca, zawodowo zajmuje się zarządzaniem w branży IT.

MICHAŁ KUŹMIŃSKI

Dziennikarz i redaktor „Tygodnika Powszechnego”, autor popularnonaukowej książki “Nauka w kuchni” i tekstów piosenek.

Akcja pierwszej z cyklu ich powieści, „Ślebody” (Wyd. Dolnośląskie, 2015) toczy się na współczesnym Podhalu, gdzie tajemnica sięga mrocznej i niechlubnej przeszłości góralskiej kolaboracji. „Pionek” (2016) osadzony jest na Górnym Śląsku, gdzie opowieści o seryjnych mordercach – wampirach wydają się niepokojąco dosłowne. „Kamień” (2017) to powieść, której akcję rozpoczyna znalezienie zwłok jasnowłosego dziecka na obrzeżach romskiej osady. Ich najnowsza powieść „Mara” (2019) dotyka problemu pamięci o tym, co się stało z ukrywającymi się w czasie II wojny światowej Żydami.

Wcześniej napisali także dwie powieści sensacyjno-kryminalne retro z akcją na Kazimierzu – żydowskiej dzielnicy Krakowa: „Sekret Kroke” (Świat Książki, 2009) oraz „Klątwę Konstantyna” (2011). (źródło: strona kuzminscy.com)

Radek Rak – (1987), laureat Nagrody Literackiej Nike 2020, Nagrody im. Jerzego Żuławskiego i Nagrody „Nowej Fantastyki” za powieść Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli. Tytuł ten też był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza Zajdla oraz Śląkfy z rok 2019. Lekarz weterynarii, mieszka w Krakowie. Zadebiutował powieścią Kocham cię, Lilith (2014). Znany jest z projektu „Legendy polskie” Allegro realizowanego przez Powergraph i Allegro. Za drugą powieść, Puste niebo (2016), otrzymał Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Afirmuje życie, ukochaną żonę, dobrą herbatę i góry. (źródło wyd. powergraph: powergraph.pl)

Zbigniew Rokita (ur. 1989) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Współpracuje m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką”, „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Wieloletni sekretarz redakcji dwumiesięcznika „Nowa Europa Wschodnia”. Autor książki reporterskiej „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium o związkach sportu i polityki w Europie Wschodniej” (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu). Pochodzi z Gliwic. (źródło: wyd. Czarne: czarne.com.pl)

Cykl plenerowych debat literackich Kultywacje 2021

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również