Wiadomości z Chorzowa

Druga linia „Elki” jednak powstanie. Umowa na jej budowę właśnie została podpisana

  • Dodano: 2022-10-28 09:00

Po długich bojach udało się – umowa na budowę drugiej nitki Kolei Linowej „ Elka” została uroczyście podpisana w czwartek, 27 października. Nowy odcinek poprowadzony zostanie śladem dawnej trasy kolejki – od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego.

Jak informowaliśmy pod koniec sierpnia, Park Śląski w sprawie rozstrzygnięcia konkursu na budowę drugiego odcinka kolejki „ Elka” miał wyjątkowo „pod górkę” – po unieważnieniu pierwszego konkursu pod koniec czerwca ze względu na brak ofert, Park Śląski zdecydował się na rozpisanie kolejnego przetargu.

Na platformie zakupowej znalazła się informacja z otwarcia ofert, jednak cena zaproponowana przez jedyną firmę, która stanęła do konkursu znacząco – bo aż o ponad 33 miliony złotych – przewyższała zaplanowany na tę inwestycję budżet. Z pomocą przyszedł jednak sejmik województwa śląskiego – podczas wrześniowej sesji radni zdecydowali o dokapitalizowaniu inwestycji kwotą 20 mln zł.

Zgodnie z zapowiedziami, trasa między Wesołym Miasteczkiem a Planetarium Śląski będzie mierzyć 1840 metrów, a podróż nią zajmie od 15 do 20 minut w jedną stronę.  Nowa linia „Elki” zostanie poprowadzona śladem dawnego odcinka - przez Śląski Ogród Zoologiczny, a osoby podróżujące będą mogły przyglądać się z góry wybiegom dla zwierząt oraz Dolinie Dinozaurów. Stacja przesiadkowa powstanie przy alei Planetarium.

Druga linia Elki jest już pewna! To trasa między Legendią a Planetarium Śląskim

Inwestujemy w Park Śląski, przywracając mu dawną świetność i sprawiając, by mógł służyć kolejnym pokoleniom. „ Elka” to jedna z wizytówek parku, kultowe miejsce przyciągające w sezonie prawdziwe tłumy. Cieszę się, że będziemy mogli podziwiać z tej perspektywy kolejne fragmenty tego wyjątkowego miejsca – wyjaśnił podczas uroczystego podpisania umowy z wykonawcą Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.

Nową trasę będzie obsługiwać 30 wyciągów krzesełkowych i 15 gondoli. Kiedy doczekamy się możliwości skorzystania z nowej linii? Przewidywany termin realizacji inwestycji dokładnie rok od rozpoczęcia prac, co oznacza, że nowym odcinkiem „Elki” będzie można przejechać się już w przyszłym roku.

" Elka" zostanie wyłączona z użytku podczas pierwszego etapu prac

Co ważne – na czas wykonania nadbudowy stacji przy Stacji Wesołe Miasteczko „ Legendia”, kolejka będzie wyłączona z użytku. Zdecydowano jednak, aby ten etap pracy wykonać poza tzw. wysokim sezonem. Ostatnie kursy „Elki” odbędą się 30 listopada tego roku, a po przeprowadzeniu niezbędnych prac funkcjonowanie kolejki zostanie przywrócone.

Jest to jedna z najważniejszych i najciekawszych linii, która przebiegać będzie nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Docelowo mamy nadzieję, że uda nam się w przyszłości ruszyć również z przygotowaniami do budowy kolejnego odcinka Kolei Linowej „ Elka” od Planetarium do Stadionu Śląskiego tym samym zamykając przejazd w historyczny trójkąt  – mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Kto przeprowadzi budowę drugiego odcinka „Elki”? To konsorcjum trzech spółek: lider – Arco System z Oświęcimia; partner – Inrtavi z Bielska Białej, a także Doppelmayr, podwykonawca inwestycji. Koszt budowy drugiej linii kolei linowej „ Elka” opiewa na ponad 85 milionów złotych brutto.

Warto przypomnieć, że historycznie Kolej Linowa „ Elka” składała się z trzech odrębnych odcinków połączonych ze sobą na planie trójkąta – od Stadionu Śląskiego, przez Śląskie Wesołe Miasteczko po Planetarium Śląskie. „ Elka” w ten sposób działała do 2006 roku

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również