Wiadomości z Chorzowa

Duży Krąg Taneczny przechodzi pełną modernizację. Park Śląski pokazał wideo z postępu prac

  • Dodano: 2021-08-18 11:30

Duży Krąg Taneczny w Parku Śląskim zmienia się nie do poznania. Władze WPKiW postanowiły zaprezentować na Facebooku nagranie dokumentujące postęp prac w tym miejscu.

Duży Krąg Taneczny długo czekał na swoją metamorfozę. W 2020 roku władze Parku Śląskiego zdecydowały się rozpisać przetarg, którego przedmiotem stał się właśnie kompleksowy remont i renowacja z konserwacją dwóch Małych Kręgów Tanecznych oraz Dużego Kręgu Tanecznego. Roboty w tym miejscu trwają od wielu miesięcy.

Modernizacja zakłada kompleksową renowację elementów istniejących takich jak altany, postumenty, figury. W zakresie nawierzchni przeprowadzona zostanie rekonstrukcja z kamienia posadzek kręgów, likwidacja nawierzchni asfaltowych i ułożenie nowych – kamiennych, zastąpienie płyt betonowych płytami z piaskowca.

Przeprowadzony zostanie montaż latarń i ławek na murkach. Projektant przewidział wykonanie nowych masztów oświetleniowych z naświetlaczami, iluminacji altany muzycznej i grup rzeźbiarskich przedstawiających tańczące postaci i iluminację murków – wyjaśniają władze Parku Śląskiego.

Dodatkowo, wykonania zostanie kompleksowa pielęgnacja zieleni. Obiekty zostaną przystosowane dla osób niepełnosprawnych, powstaną m.in. łagodne podjazdy.

Duży Krąg Taneczny przechodzi modernizację

Park Śląski zaprezentował w mediach społecznościowych nagranie, na którym możemy zobaczyć postęp prac. Ich zakończenie wstępnie planowane jest na koniec obecnego roku. Koszt modernizacji to ponad 11 milionów brutto.

Duży Krąg Taneczny jest jednym z pierwszych obiektów, które powstały w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, znajduje się przy alei Klonowej, naprzeciw Dużego Stawu. Teren rozrywkowy WPKiW zajmował pierwotnie 30 hektarów, a projektantem tej części parku był prof. Władysław Niemirski. Budowa Kręgów zaczęła się na przełomie 1952 i 1953 roku. Prowadzą do niego kamienne schody, a na wejściu możemy zauważyć dwie spore rzeźby rozbawionych tancerek w strojach ludowych.

Nad kręgiem, która jest sceną o powierzchni 1590 metrów kwadratowych i średnicy ponad 30 metrów, góruje osadzona na siedmiu wysokich kolumnach kopuła. Ma formę antycznego amfiteatru i według maniery socrealistycznej powstał w oparciu o założenia antyku greckiego.

W dawnym Kręgu poniżej położone były loże, a po bokach ułożone tarasowo miejsca dla widowni. Po czasie dobudowana została drewnianą estrada, a na tanecznym kręgu ustawiono wiele ławek dla widzów. To jednak stanowiło zaprzeczenie pierwotnej koncepcji architektonicznej.

Cały zespół amfiteatru zaprojektowano precyzyjnie i w harmonijny sposób. Poza głównym kręgiem, istnieją jeszcze dwa mniejsze, które posiadają własne kopuły, a na krańcach promenady prowadzącej do kręgu znajdują się dwa obiekty, które od zawsze pełniły rolę punktów gastronomicznych.

Historyczny obiekt bez większych zniszczeń przetrwał do dziś. Przez lata odbywały się w tym miejscu zabawy taneczne i koncerty, które dziś mają miejsce na Polach Marsowych czy Dużej Łące. Tu występował m.in. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk, odbywały się uroczystości patriotyczne czy obchody świąt państwowych jak Święto Pracy, ale również wieczorki taneczne, wydarzenia teatralne, artystyczne czy sportowe.

Trzeba pamiętać, że nie było wówczas takich systemów estradowych, jakie dostępne są obecnie. Z braku alternatywy, wybierano więc Duży Krąg Taneczny. Szybko jednak przekonano się o tym, że ten obiekt nie bardzo nadaje się na organizację większych koncertów – wyjaśnił wiele lat temu architekt Parku Śląskiego, Piotr Franta, syn słynnego architekta Aleksandra Franty.

Jednak teren Dużego Kręgu Tanecznego wykorzystany był w niedalekiej przeszłości. W 2011 roku Teatr Rozrywki zdecydował się na wystawienie w tym miejsce spektaklu "Jesus Christ Superstar", a dwa lata temu jedna ze scen Fest Festivalu została wzniesiona na terenie Kręgów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również