Wiadomości z Chorzowa

Działkę po dawnej zabytkowej rzeźni w Chorzowie wystawiono na sprzedaż

 • Dodano: 2021-05-19 11:15

Działka inwestycyjna w sercu Chorzowa została wystawiona na sprzedaż. Cena to, bagatela, 15 milionów złotych. Okazuje się, że to teren po zabytkowej rzeźni.


Historia rzeźni rozpoczęła się w 1901 roku

Przypomnijmy, że rzeźnia (Neues Städtisches Schlachthaus), o której mowa, została oddana do użytku w 1901 roku. Kompleks ceglanych budynków utrzymanych w stylu neogotyckim ulokowano przy ul. Krakusa w Królewskiej Hucie (Chorzów). Była wówczas jednym z największych tego typu zakładów na Górnym Śląsku. Obiekt przetrwał II wojnę światową, a po jej zakończeniu w 1949 roku zakład został upaństwowiony.

Część obiektów kompleksu została wpisana do rejestru zabytków w 1985 roku, gdy w zakładzie trwała jeszcze produkcja.  Rzeźnia działała do lat 90. XX wieku. Od tego czasu zaczęła pogrążać się w ruinie. W 2013 roku z rejestru zabytków wykreślono pierwszy z budynków zakładu, potem przyszła kolej na resztę, a następnie Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodził się na ich wyburzenie. Z kolei rozbiórkę na wielką skalę rozpoczęto na początku 2020 roku. 

Działka warta 15 milionów złotych

Teren, na którym dawniej znajdował się kompleks zabudowań należących do zabytkowej chorzowskiej rzeźni, zostanie sprzedany. Działka o powierzchni niemal 30 tys. mkw została wystawiona za 15 milionów złotych. Położona jest w dogodnej i atrakcyjnej lokalizacji, bowiem usytuowana jest przy głównej trasie łączącej metropolie Śląska - ul. Katowicka i w pobliżu Drogowej Trasy Średnicowej.

Jak czytamy w ogłoszeniu, działka jest uzbrojona w sieć elektryczną, wodociągową, kanalizacyjną, gazową i telefoniczną. Co istotne, na 1/4 powierzchni istnieje projekt z pozwoleniem na budowę hotelu. Teren w użytkowaniu wieczystym.

Komentarze (8)    dodaj »

 • CHORZOWSKI

  Zrubcie basen w Chorzowie wkoncu

 • Hutnik

  Naucz się pisać poprawnie w końcu

 • Ptok

  Pracowałem tam. Szkoda że to zniszczono

 • Światowid

  Szkoda, że nikt za dewastację nie odpowiada. Brawo dla "konserwatorów" zabytków.

 • Światowid

  Szkoda, że nikt za dewastację nie odpowiada. Brawo dla "konserwatorów" zabytków.

 • Światowid

  Szkoda, że nikt za dewastację nie odpowiada. Brawo dla "konserwatorów" zabytków.

 • 9999

  A po cholerę hotel, czy nie lepiej domki lub domy. To przy najmniej będzie się lepiej oglądało a nie hotel, na Wolności są hotele mało ktoś z tego korzysta

 • Gostek

  Pewnie deweloper kupi, bo mało "betonu" w Chorzowie :-(

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również