Wiadomości z Chorzowa

Dziki w Chorzowie Starym i Maciejkowicach

 • Dodano: 2019-12-28 12:45


Mieszańcy Chorzowa Starego i Maciejkowic obawiają się dzików, które coraz częściej pojawiają się na ulicach tych dzielnic. Chcą by podjęto działania, które ograniczą liczbę tych zwierząt w naszym mieście.


Dziki stanowią zagrożenie dla mieszkańców?

W imieniu mieszkańców Chorzowa Starego i Maciejkowic o podjęcie działań w celu ograniczenia liczby dzików w mieście poprosił miejski radny, Jacek Nowak. W interpelacji do prezydenta Chorzowa podkreślił, że brak naturalnych drapieżników powoduje, że liczba dzików stale rośnie.

- Nie tylko powodują one znaczne szkody w uprawach rolnych, ale także stanowią zagrożenie, gdyż wychodzą na drogi publiczne, podchodzą pod domy itp. Nie wykazują też strachu przed człowiekiem, zaś w sytuacji gdy poczują się zagrożone mogą być niebezpieczne – alarmuje radny Nowak.

W Chorzowie prowadzony jest odstrzał redukcyjny dzików

Jak informuje Marcin Michalik, zastępca prezydenta miasta, w Chorzowie prowadzony jest odstrzał redukcyjny dzików. Działania te podejmowane są zgodnie z zapisami decyzji administracyjnej o odłowie z miercaniem lub odstrzale redukcyjnym dzików. 

- W przypadku ujawnienia obecności dzików na terenie miasta istnieje możliwość poinformowania o powyższym dyżurnego Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (numer telefonu czynny całodobowo 32 241 10 49 lub 32 416 59 87). Zgłoszenia wpływające do MCZK pozwalają na opracowanie katalogu miejsc, w których pojawiają się dziki, a tym samym ułatwiają skuteczne podejmowanie interwencji w zakresie wyeliminowania potencjalnego zagrożenia dla życia, zdrowia i mienia mieszkańców – podkreśla Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Co robić w przypadku spotkania z dzikiem? 

Dziki stanowią problem nie tylko w Maciejkowicach czy Chorzowie Starym. W poszukiwaniu pożywienia pojawiają się w każdej dzielnicy naszego miasta. Często można się na nie natknąć w okolicach śmietników czy ogródków działkowych. W przypadku spotkania z dzikiem należy przede wszystkim zachować spokój – nie prowokować zwierzęcia i nie straszyć go. Dziki nie atakują bez powodu. Mogą to zrobić w obronie swoich młodych lub gdy są ranne i obawiają się ataku ze strony ludzi. Nie powinno się także traktować dzika jako atrakcji i go karmić.
 

Zobacz także

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • Działkowicz

  Mnie dziki każdej zimy demolują ogródek, łącznie z ogrodzeniem.

 • chorzowsky

  Za emisję gazów cieplarnianych podobno w dużym stopniu odpowiedzialna jest przemysłowa hodowla zwierząt, karmionych zresztą jakimiś sterydami itp. Skoro więc dzików jest za dużo i nie trzeba, to może zastąpić wieprzowinę dziczyzną i klimat na tym skorzysta?

 • Głodny

  Dziczyzna smaczna jest.

 • Kiki

  Ludzie to idioci. Najpierw wyrzucają żarcie gdzie popadnie także z okien a potem wołają o pomoc bo dziki i lisy podchodzą do zabudowań.

 • Karlik

  Jak dla mnie to dziki mogą se chasac po maciejkowicach mnie tam one nieprzeszkadzają niech tam jusz mieszkancy nieprzesadzają to są fajne zwierzotka i to dzikow jest osada maciejkowic i zostawcie je w spokoju.

 • Tadek

  To wieś je do dom jak tak je kochasz palancie

 • Wanda

  @Tadek. Możesz to przetłumaczyć na człowieczy? Zwierzęcego my nie rozumiemy!

 • Karlik

  Mają lotać po maciejach i basta hehe i nie czepiac sie dzikow to są ich rejony maciejkowiczu.

 • HKS

  Wypuścić łysego pinokia on je przegoni

 • Karlik

  Pinokio to pewno to jaki gangsta z maciejow hehe.

 • Karlik

  Pewno pinokio to je jaki hahor z maciejow hehe niznum gagatka.

 • Tle

  Pajac z Ciebie

 • Karlik

  Jak na moje to w maciejkowicach niech se chodzą dziki mnie one tam nieprzeszkadzają to są fajne pupile.

 • Karlik

  Jak na moje to w maciejkowicach niech se chodzą dziki mnie one tam nieprzeszkadzają to są fajne pupile.

 • Mimi

  Ludzie nigdy nie zrozumią że to nie zwierzęta wychodzą na drogę tylko ludzie w autach wjeżdżają do lasu!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.