Wiadomości z Chorzowa

„Fala” w Parku Śląskim zostanie odbudowana! 

  • Dodano: 2020-02-18 15:45

To już pewne! Kultowa „Fala” zostanie odbudowana w swojej dotychczasowej lokalizacji – zapewnia Rafał Kandziora, rzecznik prasowy Parku Śląskiego. Rozpoczęły się już przygotowania do tej inwestycji, na którą przewidziano 30 mln złotych. Nowa „Fala” ma być gotowa w maju 2023 roku.


Przeważyły walory historycznej lokalizacji „Fali”


Budowa nowej „Fali” w miejscu starego kąpieliska to ostateczna decyzja – zapewnia rzecznik Parku Śląskiego. Przypomina, że choć, ze względów komunikacyjnych i dla łatwiejszego dojazdu samochodem, brano pod uwagę lokalizację na obrzeżach Parku Śląskiego, na terenie byłego ogrodnictwa, to te plany są już nieaktualne.


- Przeważyły walory dotychczasowej lokalizacji, a problem dojazdu planuje się kompleksowo rozwiązać – np. poprzez organizację na terenie Parku Śląskiego ekologicznego transportu publicznego za pomocą Ekobusów. Klient mógłby być dowożony z zewnętrznych parkingów na obrzeżach parku przez tenże ekologiczny transport – tłumaczy Rafał Kandziora z Parku Śląskiego.


Nowa „Fala” w Parku Śląskim ma być gotowa wiosną 2023 roku


W Parku Śląskim rozpoczęły się prace związane z przygotowanie założeń konkursowych związanych z odbudową „Fali”. Jak wyjaśnia rzecznik parku przyjęto już założenia dotyczące „procedowania procesu projektowo-budowlanego”. W pierwszym etapie planowany jest konkurs architektoniczny na sporządzenie koncepcji nowego kąpieliska i na tej podstawie zostanie wykonana dokumentacja projektowa. Kolejny etap to wyłonienie, w drodze przetargu, wykonawcy robót. 


- Zgodnie z założeniami kąpielisko będzie sezonowe, zlokalizowane na obszarze około 3 hektarów. Dopełnieniem funkcji kąpieliska będzie budowa Parku Wielu Pokoleń, który zlokalizowany będzie m.in. w sąsiedztwie „Fali”. Park Wielu Pokoleń będzie obszarem otwartym i niekomercyjnym z elementami wodnych urządzeń zabawowych – tłumaczy rzecznik Parku Śląskiego.


Zakończenie robót budowlanych, wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, planowane jest na maj 2023 roku. Na budowę nowej „Fali” przewidziano 30 mln złotych. Na razie nie wiadomo czy przy odbudowie kąpieliska będzie można wykorzystać jakieś elementy starej „Fali”. To się okaże dopiero po fazie projektowej.


W Chorzowie było pierwsze w kraju kąpielisko ze sztuczną falą


Kąpielisko „Fala” zostało uruchomione w czerwcu 1966 roku. Swoją nazwę zawdzięcza od wytwarzanej na jednym z basenów sztucznej fali morskiej, w momencie oddania była to pierwsza taka konstrukcja w kraju. „Fala” była jednym z największych kompleksów basenowych w kraju. Miała osiem basenów, zajmowała obszar 13 hektarów i mogła pomieścić 15 tys. osób. Kąpielisko działało także zimą – wtedy na „Fali” działało lodowisko. 


Po raz ostatni chorzowska „Fala” czynna była w 2014 roku, ale już wtedy była to tylko część dawnego kompleksu. Pozostały jedynie cztery baseny, a teren został okrojony o połowę. Jednak i tak podczas ostatniego sezonu kąpielisko odwiedziło ponad 40 tys. osób.  Rok później „Fala” została zamknięta z powodu złego stanu technicznego. Jeżeli ostatnie zapowiedzi zostaną spełnione to, po 9 latach przerwy, znów będzie można korzystać z uroków tego kąpieliska. Tylko czy będzie jeszcze sztuczna fala? 

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj »

  • Anna

    Kiedy kąpielisko w Dolinie Górnika?

  • chorzowsky

    Dobre pytanie. Tu już Kotala musi wyłożyć, a z tym... wiadomo!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojChorzow.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.