Wiadomości z Chorzowa

"Fest ruchliwo sztrasa!", "Dej pozór na banka!" - komunikaty po śląsku ostrzegają pieszych

 • Dodano: 2021-08-05 08:15, aktualizacja: 2021-08-05 06:54

"Fest ruchliwo sztrasa!" czy "Dej pozór na banka!" - takie komunikaty po śląsku ostrzegają pieszych w Chorzowie przed nieostrożnym wejściem na pasy.

Akcja ma na celu poprawę bezpieczeństwa w obrębie przejść dla pieszych oraz zwrócenie uwagi na wciąż zbyt częste incydenty z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W środę 4 sierpnia, śląskie napisy pojawiły się w pobliżu pierwszych chorzowskich przejść dla pieszych

Oprócz dwóch wspomnianych wyżej napisów pojawiło się też hasło "Mobilniok abo życie", które nawiązuje do problemu korzystania z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez pasy. 

Chcemy wraz z chorzowską policją wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa osób przechodzących przez pasy. W różnych miejscach w Chorzowie pojawią się takie napisy. Są po śląsku, co być może zainteresuje jeszcze więcej osób, które przystaną, będą chciały przeczytać, zrozumieć, a dzięki temu zwolnią przed przejściem lub odłożą telefon - tłumaczy Wiesław Ciężkowski, Wiceprezydent Chorzowa.

Wyboru przejść dla pieszych dokonała chorzowska Policja. Napisy znajdą się chociażby przy Rynku, ul. Czempiela, ul. Strzelców Bytomskich czy ul. Krzyżowej.


 

Komentarze (11)    dodaj »

 • Max

  Ani sztrasa ani cesta to nie slaskie slowa

 • Potwór

  Takie napisy pokazują jak nas Ślązaków się traktuje.Czasy kiedy Ślązaka kojarzonoG z człowiekiem który lubi gorzolka,szlugi powinien dawno minąć.Współczesny Ślązak to powinien być człowiek inteligentny nie dający sobą manipulować.Gorole niech te napisy robią u siebie.

 • Olek

  A niby co się zmieniło?? Pijactwa i meneli na ulicy nie widzisz?? Śmierdzących bram?? Obszczanych chodników?? Ślązaków tak się traktuje jak się ich widzi. Wystarczy poczytać wpisy na tym portalu k.. ch.. c.. na porządku dziennym. Liczysz na to że świnia mniej śmierdzi jak przy złotym korycie stoi??

 • Potwór

  A czy ty widzisz żeby gdzieś toalety były,skoro nie ma to co ludzie mają zrobić.

 • sznita s tustym

  Potwor chopie niy szkamrej za fest, sztrasa to troszka tak z niemieckiego a cesta to po ślonsku.Wjela to ty mosz lot uod urodzynio że sie tak ciepiesz?

 • Aaa

  Tego niy wiy żodyn,uważejcie tysz na łostry ciyń mgły

 • Lord

  Tak to jest jak gorol się bierze za śląską gwarę, brak pojęcia zupełny.

 • zakamuflowany

  Brawo cosik po ślonsku a niy yno po poltońsku, kaj my to som U SIEBIE!

 • Potwór

  Widzę że gorole nie mają co robić i wymyślają głupoty.Od urodzenia mieszkam na Śląsku i pierwszy raz słyszę słowo sztrasa, co to ma być?

 • Jo

  To że tu mieszkosz to niy znoczy że żeś hanys

 • JJ

  Wiynkszego cymbała na slonsku nie widzieli

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również