Wymiana walut nawet 8 proc. tańsza niż w banku? Takimi hasłami przyciągają klientów polskie kantory internetowe. W firmach MŚP 8 proc. mniej za wymianę walut to konkretne oszczędności. Coraz częściej biznesy działające na terenie Chorzowa, ale mające zagranicznych kontrahentów, decydują się na korzystanie z usług tego typu serwisów.
W naszym mieście największe zapotrzebowanie na waluty wykazują firmy transportowe. Ich wymiany jednak nie są na tyle duże, aby móc wynegocjować z bankami korzystne kursy walut. Dopiero dzięki usługom polskich kantorów internetowych mogą zaoszczędzić na swoich transakcjach walutowych. W Chorzowie największym zaufaniem i renomą cieszy się jeden z najdłużej działających polskich kantorów internetowych – na rynku działa od 7 lat. Przykładowo spread walutowy dla waluty euro w tym kantorze online wynosi 0,6 proc., podczas gdy w bankach jest to nawet 7,4 proc.
Kantor internetowy – co to jest?
Kantor internetowy to serwis, który oferuje usługę bezgotówkowej wymiany walut. Przewalutowanie środków odbywa się za pośrednictwem strony kantoru internetowego oraz bankowości internetowej. Jak to działa? Po rejestracji w serwisie, klient przelewa na swój rachunek środki w złotówkach, za które chce kupić walutę. Następnie ustala parametry wymiany waluty: jej rodzaj, ilość, po czym dokonuje wymiany. Po zaksięgowaniu transakcji (ok. 10 minut) na rachunek klienta wpływa zakupiona waluta, którą od razu może przelać bezpłatnie na swoje konto walutowe w banku. To samo może zrobić z niewykorzystanymi środkami w złotych, które widzi na swoim rachunku w kantorze internetowym.
Wymiana waluto online – jak to się zaczęło?
Do popularyzacji kantorów internetowych przyczyniła się ustawa antyspreadowa z 2011 r. Zgodnie z jej założeniem, osoba posiadająca kredyt walutowy nie musiała spłacać kredytu walutą kupioną w banku, w którym jej kurs był powiększany o szeroki spread walutowy. Kantory internetowe zaoferowały znacznie węższy spread. Tak więc zaufania do tego typu serwisów nabrały najpierw osoby zadłużone w obcych walutach, a dopiero potem osoby zarabiające za granicą czy firmy współpracujące z zagranicznymi kontrahentami. Dzisiaj szacuje się, że aż 30% wszystkich transakcji walutowych w Polsce odbywa się z wykorzystaniem kantorów internetowych.
Podsumowując
Transakcje walutowe są drogie, ale tylko w bankach. Świat się zmienia coraz szybciej, a my jesteśmy coraz bardziej sceptycznie nastawieni do wszelkich nowinek technologicznych. Z kantorami internetowymi jest jednak inaczej: dzięki nim każdy może mieć dostęp do korzystnych kursów walut, niezależnie od tego czy prowadzi małą firmę, dużą, czy jest klientem indywidualnym. Przeczytaj także: Waluty online, czyli o najtańszej wymianie walut dla firm